Vajzat Bold

Lengjet vaginale, të bardhë - një dukuri tipike të grave të të gjitha moshave, por këto janë ndarja normale në vajzat e reja? Le të shikojmë në këtë çështje së bashku.

Vajzat Bold - është kjo normale?


Sa mund të duket e çuditshme për moms, por shkarkimi nga vagina në vajzave fëmijë - normale. Në mënyrë tipike, këto përzgjedhje transparente ose të bardha. Por vajzat mund të jetë shkarkimi përgjakshme ose ngjyrë kafe rreth një javë pas lindjes. Kjo ndodh për shkak se në periudhën e paralindjes me nënën fëmija mori në estrogjenit hormonit të gjakut, dhe tani mitër dhe vajzave vaginë kështu duke iu përgjigjur praninë e tij. Por kjo përzgjedhje nuk është i fortë dhe të shpejtë të kalojë.

Gjithashtu Rregullat opsion konsiderohet shkarkimi i qartë ose bardha mukozës në vajzat 13-15 vjet. Në këtë kohë fillon prodhimin në rritje të hormoneve luteinizing, e cila shkakton një përzgjedhje me bollëk e vajzave. Alokimi i tillë zakonisht ndodhë pak para fillimit të menstruacioneve të parë.
Por ka raste të shkarkimit të tepërt, të cilat nuk konsiderohen patologjike. Në disa raste, ato mund të jenë një vajzë? Kjo mund të jetë për shkak të stresit, tendenca për mbipeshë, dështimi i qarkullimit të gjakut, alergjike, kushtet atopic, ndryshimet në microflora vaginale pas trajtimit me antibiotikë, ndryshimet e papritur në natyrën e energjisë ose të kontaktit vajzat me pacientët infektive. Bold kjo natyra zakonisht transparente ose të bardhë, nuk kanë erë dhe janë në adresimin e shkaqeve të kauzës së tyre.

Por në qoftë se alokimi i vajza me të verdhë, të gjelbër ose ngjyrë kafe, ajo mund të flasim për sëmundje të ndryshme. Në çfarë arsye mund të shkaktojë ndarjen e tillë, flasim më shumë.

Arsyet shkarkimit në vajzat


Në të verdhë, sekrecionet purulent në vajzat, shkarkimi përgjakshme dhe erë të pakëndshme sugjeron vulvovaginitis. Ai shoqërohet me skuqje të lëkurës pranë hyrje të vaginës. Kjo ndodh për arsye të ndryshme, përkatësisht:

 • për shkak të hyrjes së fëlliqur apo grimcave të vogla të grimcave të lëkurës të vdekur;

 • disa vajza me lëkurë shumë të ndjeshme për një reagim të tillë është vërejtur në sapun ose shampo;

 • në qoftë se zgjedhja ishte vajza, edhe spovyvayut dhe lëkurën përreth vaginës është e kuqe, ajo mund të jetë iritim i pelenë;

 • Nëse zgjedhja e trasha, të verdhë të errët dhe të ketë një erë të pakëndshme, atëherë ndoshta kjo është për shkak se, kapur dhe jammed trupit të huaj brenda vaginës. Alokimi i tillë mund të ketë një përzierje të gjakut;

 • në qoftë se ka një shkarkimi i kruarje përreth vaginës dhe anusit, e cila e rrit gjatë natës, ka të ngjarë që Pinworms vajzë.


 • Në qoftë se ka një problem, ju duhet të marrë hapat e mëposhtëm:

 • ndaluar minojnë vajzë me sapun ose shampo, dhe të bëjë kështu vetëm ujë të pastër;

 • pas përdorimit të tualetit të minojë vajzë vetëm para për të mbështetur, se asgjë në vaginë nuk është e tmerrshme. Dhe në qoftë se vajza tashmë është bërë të veten, sigurohuni që ajo podmыvalas të saktë;

 • në lengjet vaginale mund të minojë vajzë kalium Permanganat zgjidhje (slaborozovыm) dhe të bëjë dush me kamomil apo Calendula. Butësisht larë larg vajzën duhet të lejohet pak shtytje labia, por lani brenda nuk kanë nevojë për asgjë;

 • përjashtojnë veshur brekë të bëra nga pëlhura sintetike më të mira për të pasur brekë me pambuk. Nëse është e mundur, le vajzë të shkojë pa rroba, tani ajo do të jetë e dobishme;


 • jo se lëkura e vospalyalas perineum mund të përdorni zink dhe vaj krem ​​pluhur, por është më mirë që të konsultoheni me pediatrin.


 • Nëse të gjitha hapat e mësipërme ju bëra, dhe ndarja vazhdojnë për një javë, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Apel për specialist menjëherë nëse është e nevojshme dyshohet krimbat apo faktin se vagina ishte një objekt të huaj. Gjithashtu, ju duhet menjëherë të konsultoheni me mjekun nëse përzgjedhja shumta, të trashë dhe kanë një erë të fortë, sepse ajo mund të tregojë praninë e infeksioneve të rënda.