Shkarkimi nga gjiri

Kur gratë janë të rekomanduara për të kryer të rregullt vetë-gjoksin, duke e quajtur vëmendje të veçantë paguar për zgjedhjen e tyre. Për shkak se prania e këtij treguesi mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të ndryshme, që nga ndarja e gjirit normale është vetëm për fëmijë në gji.

Cilat janë zgjedhja e gjirit?


Vetëm një mjek mund të themi se mesatarja shkarkojë nga zemrat dhe trajtimi, por kjo nuk është gjithmonë e nevojshme. Në diagnozën tmerrshme, të cilat ofrojnë trajtim afat-gjatë, shkarkimin nga gjinjtë mund të flasim për veçantitë e trupit tuaj. Për shembull, për shumë gra shkarkimin e qartë nga zemrat (të vogla dhe të ndryshueshme), janë normale dhe nuk tregojnë ndonjë patologji. Gjithashtu shkarkimit të shpeshta nga gjiri në shtatzëni në fund, Colostrum është formuar nga përgatitje aktive për laktacionit ardhmen e gjirit. Por në qoftë se gruaja nuk është shtatzënë, dhe ndarja nuk është i jeni vetëm, apel për mammologist nevojshme.

Shkarkimi nga gjiri: Shkaqet


Të specialistit për të përcaktuar shkaqet e shkarkimit nga gjiri, siç mund të jetë i tha më shumë për karakterin e tyre. Shkarkimi nga gjiri janë të bardhë, kafe, purulent, të përgjakshme, të errët, të verdhë, të gjelbër. Gjithashtu, ndarja e gjirit nuk mund të ketë ngjyrë dhe të jenë transparente. Bold dallohen jo vetëm nga ngjyra, por viskozitetit - trasha, i holluar me ujë ose shumë rrallë. Gjithashtu duke shkuar në takim me specialist që ju duhet të mendoni për kur ka shkarkojë nga gjiri (kur ju shtypni ose të rastit) dhe disponueshmëria e simptomave të tjera - dhimbje gjoksi, ethe, dhimbje koke, vizion të paqartë. Pas inspektimit dhe kryerjen e studimeve të tjera ekspert vënë diagnozën. Shkaqet më të shpeshta të shfaqjes së sekrecioneve të gjirit janë sëmundjet e mëposhtme.


  • Kanalet e qumështit Эktazyya. Në këtë sëmundje në një ose më shumë kanalet nuk ka inflamacion. Shkarkimi nga gjiri në të cilin rast ngjitet, të trasha i zi ose të gjelbër. Эktazyya ndodh më shpesh në gratë e moshës 40-50 vjet.

  • Galactorrhea. Kjo gjendje është shkaktuar nga një tepricë të një hormoni në trupin që është përgjegjëse për formimin e qumështit gjirit. Kjo përzgjedhje është zakonisht qumësht, kafe apo të verdhë. Gjithashtu Galactorrhea mund të shkaktohet nga pabarazitë hormonal për shkak të kontraceptivëve oral, tumoreve hipofizë ose ulet funksion tiroide. Përveç kësaj galactorrhea mund të zhvillohet në një stimulim konstant të gjëndrrat e qumështit.

  • Lyth intraductal. Ky tumor beninj e vendosur në ngushticën e qumështit. Lyth intraductal shpesh shihet në gratë 35-55 vjeç. Shkaqet e saj janë të panjohur, por është menduar për të nxitur lindjen nëpërmjet dalë. Ndërsa lythat janë vërejtur shpesh shkarkimin nga gjaku i gjirit.

  • Inflamacioni i gjirit, i cili u zhvendos në absces - akumulimin e qelb. Gjithashtu abscesi mund të formojnë në gji për shkak të infeksionit në një çarje në të dalë. Në këtë rast gjoks dhemb dhe shpesh rritet në përmasa, shkarkimin purulent. Nuk mund të jetë një temperaturë dhe skuqje.

  • Lëndimi në gji. Në këtë rast, ndarja ndodhin spontanisht dhe janë të verdhë, të përgjakshme ose transparente.


  • Gjirit Fybrokystoznaya. Nuk janë të verdhë të guximshme, të gjelbër ose transparente. Sëmundja është shumë e zakonshme - rreth gjysma e të gjitha grave vuajnë nga sëmundje të ndryshme ashpërsi.

  • Kanceri i gjirit. Bold mund të ketë një karakter të ndryshëm, por përzgjedhja veçanërisht vigjilent duhet të përgjakshme spontan i vetëm një gjirit. Në këtë rast, është e nevojshme mammologist urgjente konsultim. Nje forme special e kancerit të gjirit eshte semundja Paget. Kjo ndodh rrallë, 1-4% të të gjitha malignancies gjirit. Simptomat përveç shkarkimit të përgjakshme janë kruarje, skuqje, djegie, lëkurë dalë dhe areola, thith mund vtyahnutysya brenda.