Shkarkesë të bardhë vaginal

Shkarkimit të bardhë vaginal (i quajtur "i bardhë") - një problem mjaft të zakonshme me të cilat përballen çdo grua të paktën një herë në jetë. Në rast të një situate të tillë, natyrisht, nuk është eksitim dhe gratë nxiton te mjeku. Megjithatë, në disa raste, shkarkesë të bardhë vaginal mund të konsiderohet normë. Konsiderojnë situatën e mëposhtme.
Të bardhë mund të jetë normë
Mjekët besojnë shkarkesë të bardhë vaginal është normale nëse:

 • ajo lind në lidhje me intimitetin (gjatë raportit seksual dhe pas), pasi ky është një reagim i natyrshëm i trupit të femrës;

 • shfaqet në fazën e dytë të ciklit menstrual (dmth kur afrohet ovulacionit ose mbahen), zgjat vetëm disa ditë dhe është rezultat i ndryshimeve normale ciklike në sfond hormonal të gruas;

 • Kusht ndodh gjatë shtatzënisë, zakonisht në tre muajt e parë, si në këtë kohë trupi nëna shtatzënë rindërtuar plotësisht.


 • Kur shkarkesë të bardhë vaginal duhet të paralajmërojë?


  Në qoftë se lengjet vaginale janë më të dendur se zakonisht, marrin një erë të pakëndshme apo ngjyra ndryshim, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Kjo mund të jetë një shenjë e një sëmundjeje.

  Trashë e bardhë karakteristike vaginale shkarkimit, zakonisht për candidiasis - një sëmundje zakonisht më i njohur si mëllenjë. Kur candidiasis bardhë nuk është vetëm simptomë, si i shoqëruar nga edema kruarje gjenitale dhe madje edhe djegur në hyrje të vaginës. Në mënyrë tipike guximshme në dukje ngjajnë djathë, me erë kosi.
  Shkarkesë të bardhë vaginale, kruajtje mund të jenë shenja të trichomoniasis. Një tipar dallues i kësaj sëmundjeje është natyra i lehtë Beley, ngjyrë pak gri-të verdhë ato.
  Shkarkimit të bollshme bardhë vaginale shpesh është simptomë kryesore e vaginosis bakteriale. Në këtë sëmundje një grua vuajtur erë si peshk nga vagina, shkarkimit të bardhë me një ngjyrë të verdhë.

  Lengjet vaginale mund të jetë e bardhë si në ureaplasmosis, mycoplasmosis apo klamidia, por ata nuk janë aq të theksuara si, për shembull, mëllenjë.
  Shkarkesë të bardhë vaginal ndonjëherë shoqërojë patologji të caktuara të mitrës dhe të mitrës. Kjo është arsyeja pse mjekët pothuajse gjithmonë përshkruajnë teste për Citologjia (për të zbuluar qelizat abnormale), dhe do testin Colposcopic që shqyrtojë vaginë nën mikroskop.
  Për të kuptuar natyrën e shkarkimit, duhet të eliminojë diabet nga lista e shkaqeve të mundshme.

  Mos harroni se alokimin shpesh kalojnë veten sa më shpejt që një grua fillon të zbatojnë të gjitha rregullat e higjienës personale. Është e rëndësishme për të zbatuar si duhet organet femërore tualet, larë në drejtimin e duhur (vetëm para për të mbështetur) duke përdorur ujë të thjeshtë, pa sapun.
  Douching shpeshta të kontribuojë gjithashtu në shkatërrimin e baktereve të dobishme si dhe kultivimin e baktereve të rrezikshme, dhe për shkak të tyre duhet të braktiset. Nëse përputhja me këto rregulla nuk rezulton, duhet të shihni një mjek për të përcaktuar shkakun e Beley.

  Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se shkarkimi bardhë vaginale mund të jetë një manifestim i jashtëm i alergji. Aktualisht, gratë shpesh manifeston reagim atipike ndaj latex, i cili bëri kondoma, sapun, gels dhe lubrifikantë.
  Kujdesuni për shëndetin tuaj - të konsultoheni me një gjinekolog në kohë për të mos filluar sëmundjen. Trajtimet aktuale mund të shpëtoj nga simptomat e pakëndshme të sëmundjes së gruas brenda pak ditësh pas fillimit të trajtimit.