Gratë Bold shkakton, Zgjedhje të trajtimit

Gratë Bold - mjaft të shpeshta. Nuk ka përfaqësues të seksit të drejtë të cilët kurrë nuk kanë hasur këtë problem.
Por ky problem është vetëm në shikim të parë, për shkak se në shumicën e rasteve përzgjedhja është normë. Trupi ynë është projektuar në mënyrë që ajo ndikon në mjedis, streset, frikën. Në rastin e grave, para së gjithash, këta faktorë dhe është një parim themelor i shfaqjes së shkarkimit.
Në përzgjedhjen e mjekësisë janë quajtur "të bardhë". Në vajzat bardhë adoleshente duke filluar nga ndryshimet beriberi ose hormonale. Në gratë e lindje fëmije bardhëve moshës lindin për shkak të inflamacion të organeve gjenitale. Funksioni natyrore dhe Anatomia e vaginës për të krijuar ekzistencën veçantë uyazyka e mikroorganizmave, të cilat mund të jenë të dyja të përhershme banojnë vaginës dhe të listuara aksidentalisht. Microflora bollshme të ndikojë edhe në përzgjedhje.

Shuma e shkarkimit mund të ndryshojnë. Numri i tyre varet nga mosha dhe nivelin e hormoneve, dhe madje edhe aktivitetit seksual. Gjinekologjike pranuar zgjedhje Norm:
ngjyra - nga i qartë në të verdhë të lehta
qëndrueshmëri - Mukoza, nganjëherë të dendura, gunga të vogla
Era - zakonisht mungon ose pak thartë.
vëllimi - prej 1 deri 4 ml në ditë (Njollat ​​nuk kalon 5 cm në diametër)
Nëse gruaja është e shëndetshme, e bardhë nuk sjellin ndonjë siklet të saj. Ata janë pothuajse të padukshme, kryesisht transparente ose të bardhë, nuk kanë erë. Rritja e numrit të përzgjedhjeve të kini frikë. Shkaku mund të jetë një numër faktorësh: qasja e ovulacionit, eksitim e tepruar seksuale, stresi, ndryshimet klimatike, përdorimi i barnave (shpesh antibiotikët), shtatzania (rrit hormonet seksuale rrit shkarkimin lëngshme, sidomos në muajt e fundit të shtatzënisë).

Zgjedhje Patologjia
Është e nevojshme të bëhet dallimi se shkarkimin - një proces normal, dhe e cila - sëmundje.
Nëse natyra e mukusit të modifikuara në këtë rast duhet të marrin pjesë. Në shkarkimit tha papastërtitë pamjen patologji të gjakut, qelb, të ndryshojë ngjyrën në të verdhë-kafe apo të verdhë-gjelbër, era e keqe, ndryshimi në strukturën (shkumë, curdled, shkarkimi i holluar me ujë). Gjithashtu, ju mund të merrni një ndjesi djegie dhe kruarje. Mos injoroni këto shenja, sepse shumë sëmundjeve gjinekologjike mund të shfaqet jo vetëm simptomë e patologjisë mund të jetë vetëm e bardhë.

Shkaqet dhe efektet e shkarkimit në gratë
Shkaku i sëmurë Zgjedhje janë kryesisht infeksionet, sëmundjet gjinekologjike, inflamacion, traumat dhe tumoret e vende të ndryshme, shpesh të shoqëruara nga prania e qelb apo gjak, kokrra, djathë, shkarkimit të trashë me një erë të pakëndshme. Sëmundje të tilla përfshijnë:
adnexitis (inflamacion të mitrës)
vaginitis (inflamacion i rreshtim të vaginës)
vulvovaginitis (inflamacion i vulvë dhe vaginës)
cervicitin (inflamacion i qafës së mitrës)
vaginitis (inflamacion të vaginës)

candidiasis vulvovaginal (lezione të gjenitale të ulët të shkaktuar nga fungi gjini Candida, më i njohur si mëllenjë)
Trichomoniasis (sëmundje e sistemit urogjenital)
Vaginosis bakteriale (dysbiosis vaginale)
gonokoku, Mycoplasma, klamidia dhe të tjerët
Erozioni i qafës së mitrës, ovareve, polyps qafës së mitrës është gjithashtu një shkak i gjakderdhjes neobylnыh, sidomos pas raportit seksual.
Izolimi i shtatzënisë
Lengjet vaginale gjatë shtatzënisë është shqetësim veçanërisht të fortë për gratë shtatzëna për shkak se ajo mund të ndikojë jo vetëm në shëndetin e tyre, por edhe shëndetin e fëmijës. Në fillim të shtatzënisë shkarkimit të bollshëm, nuk ka erë, është normë.

Në rast të kësaj periudhë gjakderdhje mund të marrin rrezikun e papritur e abortit, lindjes së parakohshme ose shtatzënisë ektopike.
Bold përzier me pleh, ngjyrë bardha në shtatzëninë e hershme është një shenjë e pranisë së një sëmundjeje infektive.
Trajtimi i shkarkimit të grave
Në rastin e patologjike Beley, zbulimin e sëmundjeve inflamatore ose infektive nuk duhet të vetë-mjekoj. Një shembull klasik i trajtimit në shtëpi është syringing zgjidhje të sode, kamomil, etj, por kjo nuk do të ndihmuar trupin, por e vështirë për procesin, për shkak se zgjidhjet janë të larë nga e jo vetëm zgjedhjen vaginë por edhe bakteret e dobishme që të ruajnë dhe mirëmbajnë microflora vaginale.

Për trajtimin duhet të zbatohet vetëm për mjekun - një gjinekolog. Në klinikat e njohin praninë e infeksioneve zakonisht duke përdorur studimin bakteriologjike, analizat e gjakut dhe swabs nga vaginë. Rritja e numrit të leukociteve në shpifje nuk është për të sugjeruar inflamacion, zakonisht numrin rritje e tyre para menstruacioneve.
Kryesisht në trajtimin e inflamacionit përdorur suppositories vaginale, tableta vaginale. Në rastet më të rënda - antibiotikëve të fortë.
Metodat e trajtimit të sekrecioneve patologjike:

Эtyotropnыy (eliminimi i shkaqeve të shkarkimit të parregullt nga trakti gjenital), përfshin terapi të përgjithshme dhe lokale antibacterial e sëmundjeve infektive e organe gjenitale brendshme dhe të jashtme.
Pathogenetic (restaurimi i ekosistemit normale vaginale, aktivizimi i mbrojtjes nga infeksioni, përmirësimi i gjakut), i përbërë nga lactobacilli të përgjithshme dhe lokale terapi (atsilakt, lactobacterin, bifidumbacterin dhe t. E.) dhe fizioterapi.
Shumica e grave të mësohemi me emisionet e tyre dhe të mos i kushtoj vëmendje për ndryshimin e tyre gradual dhe blerjen e karakteristikave patologjike. Por ky aspekt i shëndetit të grave ende duhet të trajtojnë me kujdes.