Si të humbni peshë pas tableta hormonale

Hormonet - shpikje brilante e mjekësisë moderne. Megjithatë, shumë ende e lidhur ngushtë me konceptin e problemit mbipeshë si e vështirë për të humbur peshë, pasi pilula hormonale që nuk janë mjaft të drejtë. Fakti se hormonet janë krejtësisht të ndryshme, dhe vetëm disa prej tyre janë në gjendje të ndikojnë në rritjen e trupit yndyrë.
Së pari, ne do të diskutuar hormonet seksuale estrogjenit dhe progesterone, të cilat janë drejtpërdrejt përgjegjës për roundness e siluetë femërore.
Këto substanca biologjikisht aktive janë pjesë e kontraceptivëve oral përdorur për shumë arsye. Për shembull, për të shmangur një shtatzëni të paplanifikuar, parregullsi menstruale, sëmundje të vezore dhe mitër dhe proceset e tjera patologjike, të vendosë se vetëm fuqinë e hormoneve.

Vendosi plotësisht fituar disa kilogram shtesë, ndërsa duke marrë ose pas ndërprerjes së drogës të jetë e mundur. Prandaj, më e shtim në peshë për shkak të mbajtjes fluide në trup, përmirësimin e ndjeshëm të oreksit ose mjet të zgjedhur të gabuar. Të gjithë këta faktorë në sfondin e zakonet e varfër të hahet dhe jetesës ulur janë ndjerë si numrat e tmerrshme mbi peshore. Si të humbni peshë pas marrjes së hormoneve, që është një tjetër temë e cila diskutuar edhe në këtë artikull.

Pesha humbje pas tableta hormonaleNdoshta, disa rekomandime mund të duket e parëndësishme, por ende mënyra më e sigurtë për të sjellë trupin e tij kthehet në normale, është një dietë të ekuilibruar i kombinuar me aktivitet fizik.

 • Para së gjithash, duhet të kufizohet, nëse jo plotësisht të braktisin yndyror, i kripur, ushqim i tymosur.

 • Hani shumë fruta dhe perime.

 • Harrojeni për cookies dhe ëmbëlsira, të paktën përkohësisht.


 • Sa për ushtrime në mënyrë që të humbasin peshë pas marrjes së hormoneve, nuk është e nevojshme që të lodhen për orë të tëra në palestër, por ajo është e mjaftueshme për të paktën një shëtitje gjysmë ore në ajër apo të lehta ushtrime të freskëta në shtëpi.

  Për kërkesat më të hollësishme mund të kontaktoni mjekun tuaj, i cili emërohet hormonet. Nga ana tjetër, specialist mund të:

 • ndihmojë dietë të saktë;

 • ka diçka për stërvitje;

 • ose që shpesh praktikuar, të emërojë drogë të veçanta për humbje peshe. • Çfarë hormonet kontribuojë për humbje peshe?  Shumë gra duke u përpjekur për të hequr qafe centimetra shtesë, nganjëherë duke shkuar për masat më radikale të përfshijë numrin e hormoneve të tilla. Megjithatë, burime për pilula hormonale, në mënyrë që të humbasin peshë sa më shpejtë të jetë e mundur, ajo duhet të jetë, pas një shqyrtimi të plotë. Vetëm testet mund të tregojnë se çfarë lloj të shkeljeve ndodhin në trup, ku mjeku do të marr hormonet që promovojnë humbje peshe.


  Si për të humbur peshë, ndërsa duke marrë pilula hormonale?  Nëse gruaja filloi të festuar fituar intensiv në peshë, ndërsa duke marrë drogë hormonal duhet menjëherë të kontaktoni një specialist. Prandaj, ky fenomen mund të jetë për shkak të shkeljes hormonal të shkaktuar nga përzgjedhje të pahijshme drogës apo intolerancës individuale të trupit.
  Ju mund të humbni peshë dhe një procedurë standarde, duke marrë pilula të hormoneve, por ajo zakonisht zbatohet për rastet kur një rritje të lehtë në yndyrë trupit.


  Si të humbni peshë pas injeksione hormoneve?

  Në disa situata, të tilla si gjatë protokollit IVF, apo sëmundje të tjera të grave, mjekët janë drejtuar për përdorimin hormonal Ukolov. Shpesh, kjo terapi nuk është e gjatë, megjithatë, mund të ndikojë në bel plotë. Për të humbur peshë pas hormonale Ukolov gjithashtu duhet të ndiqni dietën dhe mënyrën e jetesës, mungesa e efikasitetit të masave të marra për të parë një mjek.