Utrozhestan - efekte anësore

Utrozhestan shpesh përdoret në gjinekologji referohet hormoneve. Komponent kryesor i medikamentit është një progesterone hormoneve. Për të kuptuar se ku përgatitja është caktuar, ju duhet të përcaktojë se çfarë roli ka progesterone në trupin e një gruaje. Është e nevojshme për të përcaktuar efektet anësore Utrozhestan, dhe për këtë arsye, kur përdorimi i saj është rreptësisht e ndaluar.
Si progesterone ndikon në trupin e femrës?
Progesterone është i njohur të jetë i lidhur me grupin e progestogjenet. Ajo është prodhuar nga korpus luteum, e cila është formuar në fund të ciklit menstrual. Ky hormon ndihmon në kalimin nga faza përhapjes mukozës mitrës, e cila është e kontrolluar nga hormon folikulare në sekretore.

Progesterone gjithashtu ndihmon për të reduktuar excitability dhe tkurrshmërisë e muskujve të mitrës. , Ajo ka quajtur hormon shtatzënisë.
Kur caktoi Utrozhestan?
Ky medikament ka një gamë të gjerë të aplikacioneve. Po, kjo është obligim për:

 • sindromi premenstrual;

 • Inflamacioni i gjirit origjinën e ndryshme;

 • premenopausal;

 • hormonozamestytelya si menopauzës.


 • Kur aplikoni Utrozhestan ndaluar?
  Gratë që përshkruajnë qirinj Utrozhestan gjithnjë e më të interesuar në efekte anësore dhe contraindications të drogës.

  Kështu, ky i drogës mund të kundërindikuar në rastet e mëposhtme:

 • hypersensitivity te medikamentit;

 • dështim të mëlçisë;

 • disponueshmërinë predispozicion për formimin trombozë (rritje koagulimit të gjakut);

 • gjakderdhje nga trakti gjenital, jo e lidhur me menstruacioneve.


 • Përveç kësaj, Utrozhestan duhet të përdoret me kujdes në:

 • hipertension;

 • dështim kronik renal;

 • diabeti;

 • astma;

 • epilepsi;

 • migrenë;

 • depresioni.


 • Cilat janë efektet anësore Utrozhestan?


  Duke marrë me veprimin Utrozhestan në trupin e femrës, duhet të thuhet për atë që efektet e mëdha anësore të kësaj droge.
  Shumica Utrozhestan vërejtur pas administrimit të efektet anësore të mëposhtme:

 • reaksione alergjike;

 • të qenët i përgjumur;

 • zhvillimi marramendje pothuajse menjëherë (brenda 1-3 orësh pas marrjes;

 • reduktimi i ciklit menstrual;

 • ndodhja e gjakderdhje në mes të menstruacioneve.


 • Më shpesh, pasi diktim Utrozhestan duket se nuk janë të lidhur me menstruacionet, një grua që sjell vështirësi të caktuara.

  Gjithashtu, efektet anësore mund t'i atribuohet Utrozhestan dhe shtim në peshë, për të cilat shumë gra ankohen. Kjo ndodh për shkak të faktit se progesterone promovon formimin e indit dhjamor. Në mënyrë tipike, pas marrjes së drogës, hormonet normale, dhe pesha ka filluar të bjerë.
  Designed mjekim gjatë shtatzënisë?
  Utrozhestan shpesh emëruar gjatë të shtatzënisë, sidomos në fazat e hershme. Kjo është për shkak të faktit se në këtë kohë një probabilitet të lartë e abortit spontan.

  Megjithatë, origjina dhe efektet e mundshme anësore nga marrja Utrozhestan gjatë shtatzënisë. Më të zakonshme janë:

 • të qenët i përgjumur;

 • shfaqja e marrje mendsh, pothuajse menjëherë pas administratës (1-3 orë);

 • hutim;

 • përkeqësimin e shëndetit.


 • Disa femra vuri në dukje pamjen e sekrecioneve pas marrjes Utrozhestan. Ky fakt shpjegohet me faktin se nën ndikimin e progesterone mund të ciklit menstrual. Në këtë rast, ju duhet të aplikoni për gjinekologu.