Injections e aloe në gjinekologji

Pronave anti-inflamator të bimëve konsideruar janë përdorur gjerësisht në trajtimin e sëmundjeve të traktit respirator, traktin gastrointestinal, sy dhe sëmundjet e lëkurës. Në këtë artikull ne e konsiderojmë përdorimin e aloe Ukolov në gjinekologji.

Produkt
Aloe është në dispozicion në format e mëposhtme:

 • Pllakat.

 • Ulet.

 • Injeksion nënlëkurës.

 • Injeksion intramuskular.


 • Aloe përdoren në intramuskulare gjinekologjisë dhe injeksione nënlëkurës. Injeksion intramuskular administrohet në vithe apo kofshë anësore, ndërsa nënlëkurës e përshtatshme për të bërë në krahun e barkut ose të sipërme. Është e rëndësishme për të siguruar që çdo injeksion të njëpasnjëshme u prezantua jo shumë të afërt me vendin e mëparshëm injeksion.


  Batching
  Zgjidhni dozën e nevojshme për një injeksion të vetëm dhe mjeku duhet të përfunduar kursin në përputhje me sëmundje, mosha e njeriut dhe karakteristikat e tij individuale të organizmit. Në mënyrë tipike, një herë injektuar 1 ml ekstrakt i aloe doza ditore nuk duhet të kalojë 4 ml. Një kurs i plotë i 10-50 injeksioneve, numri i injeksioneve varet nga mirëqenia e pacientit dhe progresin e shërimit.

  Aloe - trajtim në gjinekologji


  Injeksione me lëng të kësaj bime janë përdorur për trajtimin e sëmundjeve të mëposhtme:


 • infertilitetit;

 • adnexitis;

 • Klamidia;

 • mycoplasmosis;

 • ureaplasmosis;

 • kist ovarian;

 • pengimi i tubave fallopiane;

 • erozioni i qafës së mitrës;

 • inflamacion i shtojca.


 • Përveç kësaj, injeksione të aloe në gjinekologjisë emëruar në periudhën postoperative. Drogës ka efekt të fortë immunomodulatory, ndihmon trupin të shërohen shpejt pas operacionit, parandalon inflamacion.
  Për trajtimin e infeksioneve bakteriale dhe virale në të shtëna praktikë gjinekologjike Aloe emëruar në lidhje me antibiotikë dhe fizioterapi. Zakonisht shkalla e mjaftueshme e 15-20 injeksione 1 në ditë për 1 ml. Trajtimin më të mirë duke përdorur aloe ekspozuar ndaj klamidia, një sëmundje recedes pas 10 injeksione aloe.

  Steriliteti kërkon një qasje të integruar për shkak injeksione bimor duhet të jetë e kombinuar me terapi hormonale dhe ilaçe të zgjedhura posaçërisht. Kursi trajtimi është 10 injeksione e 1 ml Opsionale bëjnë ato çdo ditë, vetëm të hyjë Aloe 1 çdo 2 ose 3 ditë.
  Një nga vetitë unike të kësaj droge është aftësia për të agjëruar rezorbimit e tumoreve, kështu që është përdorur shpesh për të trajtuar cysts ovarian. Në praktikë, madhësia e vogël e kist zhduket pas një kurs të 10 injeksione të aloe ekstrakt në 05 ml.

  Gjatë trajtimit të erozionit qafës së mitrës kombinuar injeksione aloe dhe futjen e shtupë vaginë zhytur në përgatitje. Ne kemi nevojë për një kurs të 10-15 injeksioneve 1 në çdo 2 ditë dhe të njëjtin numër të tampona administratës përditshme.

  Kundërindikacionet:

 • cholelithiasis;

 • cystitis;

 • peshtyn gjak;

 • hemorroide dhe inflamacion i hemorroide;

 • inflamacionit akut i traktit gastrointestinal ose sëmundjeve kronike në fazën akute;

 • hipertension;

 • metrorrahyt;

 • hypersensitivity te medikamentit;

 • shtatzënisë në tremujorin e parë. • Efektet anësore:

 • diarre pasuar nga kapsllëk. Kjo është për shkak të faktit se Aloe promovon heqjen intensiv të kaliumit nga muret e zorrëve, i cili zvogëlon lëvizshmëri e saj dhe dobëson muskujt;

 • presionin e lartë të gjakut;

 • hipertermia, ose rritje konstante temperaturën e trupit.