Aborti tabletë

Bazuar në metodën e abortit tabletë titulli, bëhet e qartë se ky lloj teknikën e abortit me anë të drogës.

Metodat e tableta abortit


Aborti tabletë mund të kryhet në afat maksimal prej 6 javësh nga dita e parë e periudhës së fundit menstrual.
Tani e konsiderojnë si aborti tableta, dhe çfarë ndryshimesh ndodhin në trupin e një gruaje gjatë kësaj metode. Për abortit mjekësor duke përdorur dy barna.


 • Mefepryston - një substancë të drogës që receptorët bllokon progesterone - hormoni kryesor të nevojshme për zhvillimin e plotë të shtatzënisë. Kështu, nën veprimin e drogës ndalesa veza e fekonduar.

 • Në mesatare për ditë ose dy ditë pas pilula mifepristone duhet të marrë 2 tableta të Misoprostol. Kjo është një analog sintetike e prostaglandin që shkakton cramping, kontraktimet e mitrës dhimbshme. Ajo është si një punë simulim.


 • Pas disa orë të shtatzënisë ndërprerë, i shoqëruar nga gjakderdhje mitrës. Si rezultat i kësaj, embrioni ndan nga murin e mitrës dhe e lë zgavër. Pas aborti mjekësor e rekomanduar për të nënshtrohen ultratinguj për të konfirmuar mungesën e embrionit në mitër.
  Aborti përdorur tableting kundërindikuar në rastet e mëposhtme:

 • në një shtatzëni ektopike;

 • nëse shtatzënia është më shumë se 49 ditë;

 • reaksioneve alergjike dhe contraindications për praninë e barnave të përdorura;

 • me patologji të rënda somatike (veshkave, veshkave dhe dështimi hepatike, sëmundje të zemrës, natyrisht rëndë të sëmundjeve të sistemit bronkopneumonare);

 • prania e çrregullimeve Hemostaza e gjakut;

 • Tumoret e mitrës, Endometrioza;

 • plagët në mitër.


 • Gjithashtu, aborti tabletë nuk është e rekomanduar për gratë mbi moshën 35 vjet.
  Pasojat e abortit mjekësor dhe periudhën e rimëkëmbjes
  Aborti mjekësor konsiderohet metoda më e sigurt. Avantazh i abortit tabletë është që ajo nuk është në përdorim të pajisjes të veçantë mjekësore. Dhe kështu që nuk ka rrezik për komplikime të lidhura me dëmtim të indeve mitrës dhe infektimit të sistemit riprodhues.

  Megjithatë, shfaqja e efekteve negative pas tabletave aborti është e mundur. Së pari, komplikime mund të përfshijnë:

 • Dështimi hormonal. Me këtë metodë të abortit duhet të marrin doza të mëdha të hormoneve që shpesh ndikon negativisht në nivelin normal të hormoneve. Por në këtë rast aborti kryhet në fazat e hershme, kështu që trupi ka nevojë për më pak kohë për të shërohen.

 • Aborti pjesë. Në këtë rast, gjakderdhje pas abortit do të jetë e gjatë dhe për të eleminuar nevojën ngrit ndërlikimet e scraping rreshtim mitrës.

 • Pas marrjes së drogës nuk e përjashtojnë e shfaqjes së çrregullimeve stol, nauze dhe vjellje.


 • Tabletë mujore pas abortit restaurohen zakonisht pothuajse menjëherë. Një çift i muajve ciklit menstrual është restauruar në regjimin e mëparshëm. Dhe kohëzgjatja e tij dhe shuma e humbjes së gjakut nuk është e ndryshme nga menstruacioneve mëparshëm abortit. Për lehtësinë e ditës abortit të jetë dita e parë e menstruacioneve dhe nga atje cikël të mëtejshëm raport.