Qirinj me indometacine në gjinekologji

Nuk është një listë e madhe e barnave që janë përdorur në gjinekologji moderne, por NSAIDs të mira të vjetra, duke përfshirë indometacine merr krenari në vendin, nuk e pranojnë pozitën drogë e tyre newfangled.
Që shumica e sëmundjeve gjinekologjike gjetur shumë dhimbje, efekt indometacin supozitorëve në proceset inflamatore e shtojca, cysts ovarian dhe Endometrioza pamohueshme.
Mekanizmi i veprimit të indometacine është i bazuar në ndalimin formimin e substancave që stimulojnë mbaresa nervore, duke blunts perceptimin e dhimbjes. Gjithashtu, ndalesa dhe sinteza e substancave të ndryshme të përfshira në procesin inflamator. Produkt - në qirinj (vaginale) për thithjen e shpejtë dhe një lehtësim të shpejtë. Dhimbja ankorua mesatarisht për 15 minuta.

Le të flasim për sëmundjet e të ngjashme, në të cilat qirinj janë shkop magjik indometacin për shëndetin e grave.

Treguesit Gjinekologjike indometacin supozitorëve • algomenorrhea - e para dhe një dëshmitar shumë i rëndësishëm në gjinekologji supozitorëve indometacin - dhimbje gjatë menstruacioneve. Më shpesh, siklet gjatë menstruacioneve, nga siklet të butë për dhimbje të forta është një manifestim fiziologjik me të cilat gratë kanë për të vënë lindjen e parë, dhe nganjëherë deri në menopauzë. Prandaj Qirinj indometacin vaginally - një mënyrë e madhe për të përmirësuar shëndetin tuaj në "këto ditë";

 • Endometrioza - siç është e zakonshme në këtë patologji janë dhimbje shumë të fortë, e cila sjell siklet të konsiderueshme. Indometacin topikale administruar në formën e qirinj ndikim të rëndësishëm në gjendjen e përgjithshëm të grave, lehtësisht përballuar me dhimbje. Gjithashtu, në Endometrioza shkatërrimi indeve ndodh nën ndikimin e ndërmjetësuesve inflamatore. Indometacin gjithashtu luftuar këtë murtajë nëpërmjet efektit të saj anti-inflamator;

 • me cystitis - së bashku me llampa antybyoterapyey indometacin kanë efekt të mirë anti-inflamator, shpejt përballuar me simptoma të papëlqyeshme cystitis;

 • adnexitis - gjatë shtojca inflamacionit, qirinj indometacin në njërën nga droga përfshira në terapi komplekse të sëmundjes;

 • kist ovarian-provuar analgjezik dhe efektet anti-inflamator në këtë sëmundje.

 • fybroleyomyoma mitrës - një tumor beninj të ndjeshme ndaj indometacin ngadalëson rritjen e saj kundër sfondit të përdorimit të vazhdueshëm të qirinj nën kontrollin e gjinekologu.


 • Qirinj indometacin - aplikimi


  Qirinj indometacin duhet të jetë një mjek, sepse ka disa Kundërindikimet për përdorimin e tyre. Doza ditore eshte 200 mg dhe tableta 1-2 qirinj në ditë.

  Indometacin - contraindications


  Indometacin duhet të përdoret me kujdes në gratë me një histori e gjakderdhje gastrointestinale, ulcerat e stomakut ose duodenum, epilepsi, Parkinsonism, thyerje, dhe në shkelje të mëlçisë dhe të veshkave funksion. As nuk mund të aplikojnë për hipersensitivitetit dhe hipertensionit.

  Qirinj me indometacine - efektet anësore


  Që përdorimin e indometacine në gjinekologjisë vaginale kryesisht - në qirinj, efektet anësore për këtë llogari janë më të vogla se sa me tableta.

  Megjithatë, ju duhet të dini se ky medikament mund të shkaktojë hallucinations, marramendje, dhimbje të mprehtë në stomak, përkeqësimit gastrit dhe ulcerat, përgjumje, nauze dhe vjellje, ndryshime në kornea e syrit.
  Prandaj, nuk do të marrë mjekim më vete pa një recetë.