Qirinj me Calendula në gjinekologji

Një prej bimëve më të njohura të përdorura në tradicionale, si dhe në mjekësinë popullore - një officinalis Calendula. Emrat e përbashkëta të bimëve - "thonjtë". Kjo bimë e ulët se lulëzon gjithë verën deri në fund të vjeshtës lule të ndritshme portokalli, ka një erë të veçantë. Me qëllime mjekësore përdoren më së shpeshti lule, bimë ruan vetitë e saj si në të freskët dhe në formë të tharë.

Calendula - përdoret në gjinekologji


Calendula gjatë në gjinekologji tregon pronat lokale të dobishme të tilla si anti-inflamator, antimicrobial, plagë veprim shërimit. Ka prona të tjera shëruese të bimëve që nuk janë përdorur direkt në gjinekologji - Calendula ka choleretic diuretik, bën të dalë djersë, tonik, analgjezik, desensitizing, qetësues, antispasmodic, expectorant, immunomodulatory, efekt antikoagulant, e cila lejon përdorimin e saj në trajtimin e sëmundjeve gjinekologjike jo vetëm në nivel lokal.


Calendula në gjinekologji - ditësPër administrim lokal duke përdorur formulime të ndryshme që përmbajnë Calendula, qirinj, ointments, vajra, tinktura, infuzione. Por Calendula dhe përgatitjet e tij nuk mund të përdoren në praninë e reaksioneve alergjike në bimë.
Efekte anësore nga përdorimi i Calendula janë të rralla, dhe përgatitjet e tyre janë përdorur gjerësisht në mjekësi.

  • Për shembull, në gjinekologji duke përdorur vaj Calendula - përdorimi i saj është e rekomanduar për gratë shtatzëna për të trajtuar hemorroide ose venat me variçe.

  • Calendula vaj është përdorur shumë rrallë në gjinekologji, sepse gjeti aplikim në gjinekologji për trajtimin e nipples plasaritur në gji: Calendula krem ​​ka për qëllim vetëm për përdorim të jashtëm.

  • Candles nga kumak përdorur si rektale - për trajtimin e hemorroide në femra dhe vaginale (p.sh. Vahykal) - për trajtimin e inflamacionit, thatesi vaginale, erozioni qafës së mitrës, vaginitis atrofik.

  • Calendula është përfshirë shpesh në përbërjen e kombinuar me droga të tjera anti-inflamator - kamomil, vitaminë A. Për vaginale përdorimit douching lule kumak infuzion. Për këtë qëllim, Calendula tretësirë ​​është përdorur gjithashtu, por zgjidhjet e alkoolit nuk mund të përdoren për douching në formë undiluted, kështu që 1 lugë çaji tretësirë ​​tretur në 200 ml ujë të vluar. Për trajtimin e tretësirë ​​cervikal erozioni tretur në ujë në një raport prej 1:10.