Qirinj Voltaren në gjinekologji

Deystuyuschee drogës substancë Voltaren - Diclofenac ajo. Qirinj rektal Voltaren përmban 50 mg të barit, që i përket një grup jo-steroidal barnave anti-inflamatore. Thyerja sintezën e prostaglandinave, të drogës redukton inflamacion, heq dhimbjen.

Qirinj Voltaren - indikacione për përdorim


Prandaj, indikacionet për përdorim Voltaren - simptomat lokale ose të përgjithshme të inflamacionit nga dhimbjes. Voltaren Qirinj janë përdorur në gjinekologji për trajtim në periudhën postoperative.

Gjatë shtatzënisë Voltaren nuk përdorin qirinj në fazat e mëvonshme të shkeljeve të mundshme të lindjes, dhe e dyta - në fillim të tremujorit të tretë përdorin ato nëse është e nevojshme. Aplikoni Voltaren dhe në proceset inflamatore e mitrës, si në akute dhe një rëndim të sëmundjeve kronike. Mjeku juaj mund të përshkruajnë Voltaren për menstruacioneve dhimbshme në femra. Gjithashtu, qirinj Voltaren përdoret në gratë me cystitis, migrenë.

Qirinj Voltaren - efektet anësore


Efektet kryesore anësore të Voltaren sistemit të tretjes përfshijnë diarre, nauze, vjellje, bloating.

Administrata kronike e drogës nonsteroidal anti-inflamator mund të shkelin integritetin e mukozës së traktit gastrointestinal, duke formuar gjakderdhje erozionit, i cili mund të shkaktojë gjakderdhje gastrointestinale apo vrimë e stomakut apo zorrëve. Për shkak të kapsllëk mundshme e erozionit, inflamacion të pjesëve të ndryshme të gastrointestinal formimit ngushtim trakt në të.
Në agjencitë e tjera shpesh reagimet e mundshme alergjike apo lëkurë të drogës - urtikarie, ekzema, erythroderma, photosensitivity, humbje e flokëve.

Sistemit nervor qendror - pagjumesi, marramendje dhe dhimbje koke dhe çrregullimeve të tjera neurologjike.
Komplikime më të rënda mund të lindin nga organet e brendshme: mëlçinë, veshkët, zemrën dhe enët e gjakut, mushkëritë. Voltaren mund të shkaktojë dështimin në punën e këtyre sistemeve, kërcënuese për jetën.

Qirinj Voltaren - contraindications


Qirinj kundërindikuar në astma bronkiale, ulçerë stomakut, mbindjeshmëri ndaj Diclofenac, gjakderdhje zorrës së trashë, hemorroide, dhe fëmijët nën 18 vjeç.