Tableta Progesterone

Preparatet përmbajnë progesterone per terapi hormonale është përdorur në formë të tabletave dhe në solucion. Shenjat kryesore të çdo hape hormoneve progesterone përdorimi - është:

 • infertilitetit endokrine;

 • amenorrhea;

 • oligomenorrhea;

 • metrorrhagia anovulyatornaya;

 • Sëmundje Fibrocystic gjirit;

 • sindromi premenstrual;

 • Endometrioza;

 • terapi zëvendësimi pas heqjes së vezoreve.


 • Tableta Progesterone përdoret gjatë shtatzënisë, kur ekziston rreziku i dështimit të fëmijës për shkak të performancës së dobët e korpus luteum të shtatzënisë ose mungesa e tij.

  Progesterone Pllakat - Udhëzime për përdorim  Tableta që përmbajnë progesterone, kanë një numër të contraindications. Para së gjithash, ky origjinalitet drogës dhe laktacionit. Disa analoge e progesterone nuk mund të përdoret kur varur koagulimit, përçarje e mëlçisë dhe veshkave, shkaktojnë kardiovaskulare, diabet, epilepsi, depresioni, astma, hipertension, metabolizmin lipidet, migraines, tumoret hormonzavysymыh gjymtimi gjenital dhe qumësht Gjëndra, gjakderdhje mitrës nga etiologji të panjohur, abortet jo të plota, shtatzënisë ektopike, sidomos në tremujorin e dytë dhe të tretë.

  Efektet anësore të drogës me progesterone - një dhimbje koke dhe marramendje, parehati në gjoks, letargji dhe depresioni, edemë e ekstremiteteve të ulëta, gjakderdhje mitrës, çrregullimit të mëlçisë, reaksione alergjike lokale dhe të përgjithshme, ulur makinë seksi, trombozë dhe thromboembolism, hirsutism , rritjen në peshë.

  E cila përmban tableta progesterone?


  Kompani të ndryshme farmaceutike të prodhojë tableta që përmbajnë progesterone, nën emrin e markës si Utrozhestan, Yprozhyn, Duphaston, Pradzhystan, Kraynon, Prozhestozhel progesterone. Të gjitha këto preparate përmbajnë progesterone, ose më mirë me homologët e saj në tableta, por mund të ndryshojnë në mes tyre, duke përfshirë edhe efekte anësore.

  Për shembull, Utrozhestan si shumë të ngjashme me progesterone natyrore, rrit tendencën për trombozë, dhe Duphaston si sintetike drogës nuk ka efekt negativ në koagulimit të gjakut dhe të mëlçisë. Pra, shpesh për të rritur nivelin e progesterone në gjak duke përdorur tableta që përmbajnë progesterone natyrore dhe analoge saj sintetike.