Deti buckthorn naftës pronat e dobishme në gjinekologji

Vaj, të përdorura në gjinekologji, janë dy nga manaferrat buckthorn (portokalli) dhe farës së saj (pa ngjyrë). Naftës nga manaferrat më të dobishme dhe më të përdorur shpesh emrin e tij.

Pronat e naftës detit buckthorn në gjinekologji


Pronat e saj kryesore - është rigjeneruese, boletamuvalnu, antispasmodic, antioxidant, krejtësisht, antiseptik, plagë shëruese dhe efekt qetësues. Në vaj përmban vitamina C, E, A, B, C, gjurmë minerale magnez, hekur, mangan, silic, dhe palmitik, stearik dhe linoleic, sukcinik, malik, oksid salicili, taninet. Falë tyre, përshpejtimin vaj stimulon formimin e granulim dhe epithelization.

Vaj buckthorn detit me sëmundjet femra - dëshmitar  • Vaj buckthorn detar tregohet në shtatzanise dhe për trajtimin e sëmundjeve inflamatore të vaginë ose mitrës (candidiasis erozioni, qafës së mitrës). Vaj buckthorn detit është paraqitur si agjent shtatzënë immunomodulatory. Ajo i ndihmon një përkeqësimin e sëmundjeve kronike inflamatore dhe për parandalimin e infeksioneve si agjent imunostimulues. Vaj buckthorn detit lokale në shtatzëni është bërë obligim për trajtimin e trihomonadnyh trashje dhe trajtimin e erozionit qafës së mitrës.

  • Komente shumë të mira mori vajin e detit buckthorn në gjinekologjisë për trajtimin aktuale e inflamacionit të mitrës dhe vaginës. Kur i qafës së mitrës erozion të qartë e sekrecioneve me një shtupë pambuku zhytur në ujë të ngrohtë. Pastaj administruar një herë në ditë në shtupë vaginë lagur me vaj të bollshme detit buckthorn dhe la aty për 20 orë. Nëse procedura mbart një mjek, përveç mbylljen ajo më tej proceset qafën e mitrës para se vaji detit buckthorn për të përshpejtuar epithelialization saj.

  • Në vend të tampona mund të përdoret në qirinj gjinekologjisë përmbajnë vaj buckthorn detit. Ato përmbajnë ekstrakte të vajit të detit buckthorn dhe përdoren për trajtimin si gërryerjet dhe trashje, endotservitsita. Procedura është bërë në natën, një qiri futur në vaginë dhe të mbajtur në një pozicion të prirur për 20 minuta deri në qiri nuk do të zgjidhë. Në rrjedhën e 12-14 procedurave duhet, epithelization kështu vijnë menjëherë, por me kalimin e kohës pas trajtimit.

  • Efekti i mirë baktericid i naftës detit buckthorn manifestohet jo vetëm në lidhje me kërpudhave, por Staphylococcus, Streptococcus, Trichomonas. Së bashku me vaj detit buckthorn është përdorur për të trajtuar concoctions ujitjes e bimëve që kanë veti antibacterial (kamomil, Calendula).

  • Gjithashtu për trajtimin e inflamacionit të vaginë me vaj melhem buckthorn detit është përgatitur, e cila përdoret pastaj ne tamponin. Për ta bërë këtë, të marrë 3 lugë vaj detit buckthorn, 1 lugë gjelle me lëng aloe dhe 7-8 pika tretësirë ​​të yarrow. Përzierje është mbajtur në zjarr 20 minuta nga momenti i vluar, nxitje, pastaj ftohur. Për këtë vaj për 3 javë, 5 herë në ditë administruar tampon në vaginë, duke lënë pas një orë e gjysmë para se të përdorim krem ​​ngrohur në temperaturën e trupit.

  • Për të trajtuar mëllenjë vaj buckthorn detit është përdorur si një agjent forcim, ajo është përdorur brenda një lugë çaji në ditë. Përdorur në vend, kur kruhet si tamponin ose suppositories për 7 ditë.

  • Gjatë rëndim të adnexitis detit kronike vaj buckthorn përdorur në tampona 3 herë në ditë, duke e lënë vaginë për 2 orë nën mbikëqyrje mjekësore.


  • Vaj buckthorn detit në gjinekologji - contraindications


    Të Kundërindikimet kryesore për përdorimin e naftës detit buckthorn - kjo është një reaksion alergjik të buckthorn, si të përgjithshme dhe lokale. Në përdorim të brendshëm, ajo mund të shkaktojë diarre dhe kundërindikuar në sëmundje gur tëmthi, përkeqësimin e pancreatitis, hepatitit apo cholecystitis.