Hithër - Pronat e dobishme në gjinekologji

Hithër - djegur bimë që është përdorur gjerësisht në fusha të ndryshme të mjekësisë. Përbërja kimike hithër paraqitur acide të ndryshme organike, flavonoids, të paqëndrueshme, vitamina dhe vajra esenciale. Vetitë kryesore të nettles është aftësia për të ndaluar gjakderdhje, për të siguruar efekt anti-inflamator, stimulon rigjenerimin e indeve. Këto prona të përcaktojë se çfarë hithër përdoret në gjinekologji kudo.

Pronat medicinale e acaroj përdorura në gjinekologji


Kur përdoret në gjinekologji më të rëndësishme janë vetitë e mëposhtme të hithrat:


 • aftësia për të ndaluar gjakderdhje mitrës, normalizimin e menstruacioneve, duke reduktuar humbjen e gjakut dhe eliminimin e dhimbje;

 • aftësia për të përmirësuar funksionin e sistemit imunitar në inflamacionet e ndryshme;

 • stimuluar prodhimin e qumështit gjatë fëmijët gji.


 • Besohet se përdorimi i fara grimcuar hithër për të shmangur shtatzëni ektopike, pasi kjo zgjeron lumen e tubave fallopiane. Hithër provuar edhe dobi për trajtimin e fibroids mitrës.

  Hithër: Aplikimi në gjinekologji


  Shpesh e përdorur në gjinekologjisë supë acaroj (të freskëta apo të thatë). Për ta bërë këtë, thjesht plotësoni nettles ujë të vluar, të lënë për 10 minuta, kullimin, padisë dhe e përdorin për qëllime të tjera.
  Për të rritur pronat hemostatic e nettles ajo është e rekomanduar për të përdorur në kombinim me Lungwort, horsetail dhe yarrow.
  Për të përdorur nettles për të stimuluar prodhimin e qumeshtit, ju duhet të pini lëng, i holluar me ujë.
  Contraindication
  Mos harroni se barishte hithër në gjinekologji duhet të zbatohen me shumë kujdes. Nëse ju kanë rritur shpejtësinë e koagulimit të gjakut, është tendenca për të formuar mpiksjen e gjakut, nuk ka aciditet tepërt stomakut, atëherë përdorni nettles, pronat e të dobishme të cilat janë të pamohueshme në gjinekologji, jo pa u konsultuar me mjekun tuaj. Në çdo problemet e stomakut (Ulçera, gastrit), veshkat, joints, në acaroj presion të lartë nuk duhet të përdoret si një prej ilaçeve. Nëse ju jeni duke pritur një fëmijë apo shanset e shtatzënisë nuk mund të përdoren nettles, pasi kjo mund të shkaktojë një reduktim në maskulaturы mitrës.