Vishnevsky vaj në gjinekologji

Vishnevsky vaj - një mjet i provuar, i cili është i njohur në mjekësi për më shumë se 100 vjet! Një numër i madh i drogës u shfaq zhytur në harresë, por Vishnevsky vaj vazhdon të shëruar pacientët me lloje të ndryshme të purulent dhe proceset inflamatore.
Gjinekologji nuk ka shkuar larg, dhe në këtë zonë gjenden edhe përdorimin e vajrave të Vishnevsky: Trajtimi bartolynyta, erozionit qafës së mitrës, shtojca inflamacion, dhe në Endometrioza dhe maja është një nga mjetet kryesore që ofrojnë trajtim, ose të regresionit të paktën afatgjatë të simptomave.

Perberja e Vishnevsky melhem përbëhet nga përbërësit e mëposhtëm:

 • tar;

 • vaj pluhur;

 • kseroform.


 • Kjo komponentë treshe japin efektet e mëposhtme - tharje, stimulimin e mbaresa nervore dhe zbutjen e indeve, përshpejtimin thithjen tërhequr suppurations, dhe ajo stimulon rigjenerimin e lëkurës dhe mukozës. Dezinfektimi është një tjetër vaj rëndësishëm tregues Vishnevsky, kështu që të përgatisë pacientët për operacionet dhe mirëmbajtjen në periudhën postoperative shpesh përfshin përdorimin e tampona me vaj erëkëndshëm Vishnevsky.


  Indikacionet dhe Anëshkrim vaj Vishnevsky në gjinekologji


  Indikacionet për përdorim Vishnevsky vaj është sëmundjet e mëposhtme:

 • erozioni i qafës së mitrës;

 • Bartolini;

 • inflamacion i;

 • maja;

 • Endometrioza;

 • infertilitetit tubave;

 • spikes.


 • Kundërindikimet vaj Vishnevsky janë:

 • mbindjeshmëri ndaj çdo komponent të këtij ilaçeve;

 • abscese në zona të rrezikshme.


 • Dhe tani më shumë në aplikimin e ointments Vishnevsky në gjinekologji.
  Vishnevsky vaj është përdorur shpesh në kombinim me droga të tjera, të tilla si ekstrakt kamomil për douching vaginë, në sëmundjet inflamatore. Kështu efekti i kombinuar i infuzione daisies antiseptik dhe shëruese dhe rigjeneruese - ointments Vishnevsky. Ndonjëherë, sëmundjet, infeksionet seksualisht të transmetueshme, si mjekët përshkruajnë ekcipient Vishnevsky krem ​​- për shkak se efekti i tij sfond antibiotik është rritur në mënyrë të konsiderueshme. Por duhet të marr kombinimin më të mirë të mjekut në varësi të sëmundjes dhe gjendjes së trupit të femrave.

  Performanca e mirë vërehet në trajtimin e infertilitetit përdorur ointments Vishnevsky, sidomos kur arsyeja Endometrioza. Në këtë rast, shtresa e brendshme e tubave fallopiane, e cila impresionuar sëmundje fillon të shërohen, dhe lejon një veza e fekonduar zakonisht kalojnë nëpërmjet tyre. Sukses arritjen e mitrës, veza mund të zhvillohet, dhe pas një shtatzëni normale.

  Si të përdorni Vishnevsky vaj në gjinekologjisë?


  Nëse mjeku juaj ju ka urdhëruar Vishnevsky krem, ju duhet të dini se si për të kryer procedurën, në mënyrë që për të arritur efektin më të madh terapeutik.

  Prandaj, ju do të duhet tamponin rregullta duan të thith 12-15 gram vaj, dhe futur në vaginë në kohën e gjumit për 10-14 ditë. Ju duhet të dini se efekti nuk është arritur pas aplikimit të parë ose të dytë deri në fund të trajtimit.
  Kur përdorni një tampon me Vishnevsky vaj duhet të shkaktojë disa parehati (djegie, parehati, skuqje). Nëse keni vërejtur në disa simptome të çuditshme pas duke përdorur vaj - ndoshta jeni alergjik në këtë mjekim dhe duhet të konsultoheni me një mjek për të zëvendësuar atë.


  Edhe duke pasur parasysh faktin se vaj Vishnevsky në gjinekologji është shumë i vlefshëm dhe i drogës me rrezik të ulët, kjo nuk është zgjidhja dhe nuk mund te kuroje ndonjë patologji. Prandaj, mos vetë-mjekoj, dhe nëse është e nevojshme të konsultoheni me një specialist.