Calendula në gjinekologji

Ne të gjithë e dimë përfitimet si bimë Calendula: ajo është e pasur me vitaminë C, acide të ndryshme, dhe substancave të tilla si të paqëndrueshme, carotene dhe vajra esenciale. Duke marrë parasysh të gjitha përfitimet që mund të na japin Calendula, të përdorura në gjinekologji kjo bimë shumë e zakonshme. Një fakt i rëndësishëm që Calendula pothuajse nuk shkakton reaksione alergjike.

Calendula - pronat medicinale në gjinekologji


Më Calendula në gjinekologji është përdorur si bazë për douching zgjidhje. Në rast të devijimit nga microflora normale vaginale, dhe në rast të gjinekologë serioze inflamacion shpesh përshkruajnë këtë procedurë. Vënë re se zierje ose infuzion të Calendula ndihmon për të hequr qafe të kruarje dhe djegie, largon bakteret e rrezikshme nga vaginë. Të përgatisë atë për të gjitha rregullat e njohura, sepse lule Calendula supë zier për jo më shumë se 3 minuta, dhe f - insistojnë në ujë të nxehtë për rreth 2 orë.

Trajtimi në Gjinekologjik kumak (si bazë për douching) nuk duhet të konsiderohet si një ilaç, pra si një mënyrë për të hequr qafe të sëmundjes. Calendula supë për përdorim në gjinekologji është vetëm mjet simptomatike, jo më shumë. Heqë dorë nga përdorimi i drogës nuk duhet të jetë.

Calendula tretësirë ​​- përdorimi në gjinekologji


Calendula tretësirë ​​mund të përdoret për douching (1 lugë çaji tretësirë ​​duhet llokoçis në një gotë me ujë) në rast të ndryshimeve erozive në qafën e mitrës ose Trichomonas vaginitis.

Aplikimi në vaj gjinekologjisë Calendula


Vaj Calendula është përdorur në gjinekologji për të trajtuar vulvytov fungale, trashje, Beley, erozionin qafës së mitrës, dhe në rast të menstruacioneve dhimbshme.
Calendula krem ​​përdoret në gjinekologji më të kufizuar. Ajo mund të përdoren vetëm jashtë. Në mënyrë tipike, gjinekologët përshkruajnë fëmijë në gji ky vaj nipples yndyrat.