Pilula estrogjenit

Të gjitha proceset e brendshme në trupin e një personi nën kontrollin e hormoneve. Me rëndësi të veçantë janë hormonet seksuale. Kështu, hormonet kryesore seksi femra janë të estrogjenit. Mungesa e tyre ose të tepërta në trup çon në zhvillimin e proceseve patologjike. Në mënyrë për të normalizuar statusin e grave në mjekësinë shpesh janë përdorur drogë hormonsoderzhaschye. Pra, sot lëshoi ​​estrogjenit në formë të pilulës.
Kur zbatohet?
Pills përmbajnë estrogjenit përdoret për qëllime terapeutike dhe për kontracepsionin. Në barnatore një gamë të gjerë të barnave me estrogjenit, të cilat janë shitur pa ndonjë recetë. Megjithatë, para se çdo ilaç duhet gjithmonë të konsultoheni me një mjek rrethit, plotësisht të eliminuar rreziqet dhe efektet anësore.

Preparatet që përmbajnë estrogjenit


Droga (tableta), të cilat përmbajnë estrogjenit hormon femra, mund të ndahen në 2 grupe: trajtimi dhe kontracepsionin.
Për qëllime terapeutike pilula të hormoneve që përmbajnë estrogjenit përdoret në:

 • cikli i parregullt menstrual;

 • moszhvillimi i aparatit seksual femra;

 • me amenorrhea (menopauzës);

 • dobësia e aktivitetit të punës;

 • infertilitetit.


 • Tableta përdorur shpesh në përbërjen e të cilit është estrogjenit hormon, janë kontraceptive oral dhe terapi zëvendësimi të hormoneve droga.

  Kontraceptive oral
  Struktura kimike e pilula kontraceptive sotme të ngjashme me progesterone natyrore dhe estrogjenit. Të gjitha kontraceptive ekzistuese kombinuara me gojë janë të ndarë në mono-, dy- dhe tre faza. Mekanizmi i veprimit të këtyre barnave është paaftësia për të ovulate, ka arritur një rënie në prodhimin e hormoneve nga gjëndrra e hipofizës dhe hypothalamus. Hormonet hyjnë në trup nga jashtë, kështu që pushon për sintetizimin e tyre. Tableta që përmbajnë në përbërjen e saj estrogjene, të përdorura për kontracepsionin, kanë emrat në vijim:


 • monofaznыe (Mersylon, Rigevidon, Diane-35);

 • bifazik (Anteovin);

 • trefazor (tre-regolith, Trykvylar, Tryzyston).


 • Këto barna kontraceptive dhe shpesh përdoren për qëllime mjekësore. Pra, pas marrjes së medikamente të dhënave në gratë mund të ulur sasinë e gjakut gjatë menstruacioneve zgjedhur në të njëjtën kohë - dhimbja zhduket. Në fund, duke marrë këto barna të çon në normalizimin e ciklit menstrual.
  Përgatitjet hormoneve terapi zëvendësimi
  Pilula, të cilat përmbajnë estrogjenit përdorur gjerësisht në terapi zëvendësimi dhe seksi hormonet e përdorura në menopauzë.

  Në të gjitha gratë premenopausal gjatë një prodhim të reduktuar ndjeshëm e hormoneve seksuale. Kjo është arsyeja pse mjeku i emëruar nga pilula të rrisë nivelet e estrogjenit. Droga të tilla për të ndihmuar të përballen me simptomat e menopauzës dhe të përdorura në trajtimin e osteoporozës gjithashtu. Përveç kësaj, këto barna lejojnë për të normalizuar nivelet e kolesterolit në trup, duke reduktuar kështu rrezikun e goditje dhe sulme në zemër.
  Për barnave që përdoren për terapi zëvendësuese përmbajnë estrogjenit përbërë në menopauzë përfshijnë:


 • mjetet për gojë (valerat estradiol, estradiolit benzoate, estradiol sucinat);

 • do të thotë të hyjnë nëpërmjet lëkurës (patch "Klymara");

 • do të thotë për të injektuar dhëna (Hynodyan-depo);

 • do të thotë për të administratës vaginale (tableta vaginale estrogjenit Ovestyn).


 • Të gjitha të barnave të përshkruara nga mjeku dhe të marra vetëm nën kontrollin e tij.