Pilula hormonale Jess

Hormonet Jess - kontraceptiv vetëm faza mykrodozyrovannыy brez të ri. Përmbajtja mikroskopike hormon ajo mund të arrijë rezultatin e dëshiruar (kontraceptiv, terapeutik) në të njëjtën kohë me simptoma minimale të efekteve anësore.
Përbërja, prezantim dhe veprimit farmakologjik
Kontraceptiv hormonal Jess prodhuar në formën e tabletave, 1 blistër që përmban 28 tableta, 24 prej tyre ngjyrë rozë të lehta - aktive, 4 bardhë - joaktiv (qetësuese).
Si hormonet veprim Jess lidhur me sukses dy komponentë: etinil estradiol (estrogjen substanca hormonale rresht) dhe drospyrenona (sintetike analoge progesterone). Çdo tabletë aktiv (dritë rozë) përmban 002 mg estradiol etinil dhe 3 drospyrenona mg. Tableta të bardhë përmbajnë substanca aktive është një "bedel" të nevojshme për të shmangur mangësitë në drogës punësimit.

Efektet e pilula hormonale Jess është bazuar në dy parime:

 • Shtypjen e ovulacionit.

 • Ndryshon sekretimit të kanalit të qafës së mitrës në mënyrë që ajo u bë e padepërtueshëm të spermës.


 • Indikacionet dhe sidomos përdorimi i hormoneve Jess


  Në përputhje me udhëzimet për përdorimin e hormoneve Jess:

 • mbron nga shtatzënia e padëshiruar;

 • rregullon ciklin menstrual;

 • zvogëlon intensitetin dhe kohëzgjatjen e menstruacioneve, eliminon dhimbjen e tyre;

 • lehtëson rrjedhjen e PMS;

 • eliminuar çështjet kozmetike: lajka e lëkurës dhe të flokëve, fytyre;

 • parandalon ënjtje dhe peshë të fituar.


 • Gjinekologë praktikuar përdorimin e medikamentit gjatë ciklit menstrual, sindromi policistik ovarian, endometrioza, PMS të rënda, forma të moderuar të fytyre dhe patologjive të tjera.
  Udhëzime për pilula hormonale Jess jep informacionin e mëposhtëm mbi dozimit dhe aplikimit të tyre karakteristika:

 • Medikament fillon me ditën 1 të ciklit menstrual.

 • Çdo ditë në të njëjtën kohë të ditës të marrë 1 tabletë.

 • Pranimi i pilula rozë, pastaj, duke lëvizur me shigjetën zhvesh shkojnë në tableta të bardhë.

 • Tërheqja gjakderdhje zakonisht fillon gjatë pritjes së tableta të bardhë.

 • Një ditë pas flluskë fundit pilulës bardhë të fillojë një mjekim të ri, qoftë mbi gjakderdhje apo jo.


 • Efektet e mundshme anësore të pilula hormonale Jess


  Drogës është tolerohet mirë nga shumica e trupit të femrës. Efektet anësore të pilula hormonale Jess shprehur dobët dhe i rastit. Në disa raste të mundshme:


 • marramendje, dhimbje koke;

 • të përzier;

 • humor depresion;

 • dhimbje dhe gjirit bllokimi i qumështit;

 • mazhuschie mezhmenstrualnye shkarkimin përgjakshme;

 • ulur epsh;

 • humbje peshe.


 • Të gjitha këto çrregullime janë norma opsion në tre muajt e parë të trajtimit. Nëse ata janë të ruajtur më gjatë, ju mund të kenë nevojë për të zëvendësuar atë.
  Udhëzimet për pilula hormonale Jess nuk tregoi mundësinë e përdorimit të tyre për humbje peshe, por kundër këtij efekti të drogës të jetë e mundur. Drospyrenon, e cila është e përbërë nga Jess, mirë heq ujin nga trupi, që rezulton në një humbje të mundshme të një peshë. Nëse drogës kombinuar me dietë e duhur, stërvitje, procesi i humbje peshe do të jetë edhe më i suksesshëm.

  Hormonet Jess mund të merren paralelisht me shumë pilula, por mundësia e pranimit të tillë të rënë dakord me mjekun tuaj.

  Dallimet pilula hormonale Jess dhe Jess Plus


  Pilula hormonale Jess Plus është një analog i paraardhësit të tij, drogës Jess, por përveç drospyrenona dhe etinil estradiol si aktive substancë që përmban kalcium edhe levomefolat (folate). Kjo substancë jep trupit me acid folik dhe gratë kështu që (nëse ndodh të drogës pas një shtatzëni të papritur) zvogëlon rrezikun e fetusit defektet nervore tub.