Qirinj vaginale nga infeksionet seksuale

Infeksionet seksuale janë shumë të zakonshme sot. Shumica e sëmundjeve të kësaj natyre trajtueshme me mjete të drejtë, ndër të cilat theksojnë suppositories vaginale.

Në mënyrë për të kuruar një sëmundje të veçantë, është e rëndësishme për të zgjedhur ilaçe e duhur. Ajo duhet të kihet parasysh se rëndësia e zgjedhjes së mjeteve për trajtim nuk është vetëm përbërja kimike e drogës, por edhe forma e çështjes. Nga kjo shifër varet se çfarë ndikimi bëni drogë.

Kështu, për trajtimin e infeksioneve gjenitale është e nevojshme për të siguruar ndikimin lokal e barnave në sëmundjen e qelizave. Për këtë qëllim, në shumicën e rasteve, suppositories vaginale emërohen nga infeksionet seksuale. Kjo është një formë e një produkti medicinal destinuara për futjen në zgavrën e trupit.


Në temperaturën e dhomës, të gjitha suppositories vaginale janë forma të ngurta. Pasi qiri shfaqet në zgavrën e trupit, ajo fillon të shkrihet dhe të përhapur. Në këtë pikë, droga jep një efekt lokal në zgavrën e vaginës.

Si për të bërë suppositories vaginale, ata mund të bëhen edhe në ndërmarrjet dhe në farmaci. Sa për format më të qirinj mund të shtoni se ata janë në formë të vezak, sferike ose banesë, por kanë një fund të rrumbullakosura. Pesha e një suppositories vaginale është rreth 4 gram.


Përbërja e supozitorëve përfshin droga të ndryshme dhe bazën me të cilën formë dhe për të krijuar qirinj. Si komponentët bazë të përdorura të tilla si gjalpë kakao, të cilat mund të përdoren në mënyrë të pavarur, dhe të hyjnë në përbërjen e aliazh me yndyrna, parafine. Gjithashtu mund të përdoret glicerinë, xhelatinë mjekësore.


Ajo duhet të kihet parasysh se këto përbërësit medicinale që përmbajnë suppositories vaginale mund të lehtë të depërtojnë në gjak e pacientit. Prandaj, ju duhet të ndjekim rreptësisht dozen e specifikuar në udhëzimet, ose të ndjekin rekomandimet e ekspertit. Ndonjëherë mjeku mund të përshkruajnë një trajtim regjim të ndryshme se urdhërat shënim.


Qirinj përdoren për eliminimin e infeksionit gjymtimit gjenital, ju duhet të hyjë në vaginë, dhe shumë të thellë. Kjo procedurë është kryer menjëherë para gjumit. Pasi qiri do të jetë në vaginë, ajo fillon për të shpërndarë. Në të njëjtën kohë infeksion është shkatërruar. Getting deri në mëngjes, ju mund të shihni këto shkarkimin lëngshme nga trakti gjenital. Kjo është shpërbërë suppositories vaginale. Gruaja e rekomanduar pads përdorimit të përditshme në një kohë kur duke u trajtuar për të gjitha vsmoktuvalas lëngshme atë.


Infeksion seksual mund të shkaktohet nga bakteret, viruset, dhe kërpudha të ndryshme. Ndër supozitorëve më të zakonshme vaginale që janë duke luftuar me infeksionet seksuale mund të dallojë droga të tilla si Heksykon, Betadine, Pimafucin.

Qirinj antiseptik Heksykon përdoret për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të ndryshme inflamatore. Përveç kësaj, ky medikament mund të përdoret pas marrëdhënies së pambrojtur. Kështu, ne mund të siguruar kundër daljen e mundshme të infeksionit seksual. Kushti i vetëm është se ju duhet të përdorni një qiri për dy orë pas marrëdhënie seksuale të pambrojtur u zhvillua.


Betadine drogës përmban jod në përbërjen e tij. Kjo substancë kombinon me proteinat e qelizave që janë agjentë infektive që mund të vrasin dhe të rrokulliset të njëjtin kafaz. Gama e veprimeve Betadina shumë i gjerë, dhe është përdorur edhe në trajtimin e HIV - sëmundje.

Shumë efikase dhe në këtë mënyrë konsiderohet të jetë e drogës jo-toksike Pimafucin. Me këtë pajisje trajtohen në mënyrë efektive mëllenjë dhe infeksione të tjera seksuale.

Efektiviteti i trajtimit të infeksioneve gjenitale varet ilaç saktë apo jo të zgjedhur për sëmundjen. Prandaj, ju duhet së pari të kërkoni ndihmë profesionale. Së pari ju duhet të shfaqen, kalojnë testimet e nevojshme dhe vetëm në bazë të rezultateve, gjinekolog mund të vendosë për emërimin e një droge. Në asnjë rast nuk duhet të angazhohen në vetë-trajtimin. Përndryshe, ju vetëm mund të përkeqësojnë situatën.


Pasi një specialist të përshkruajnë trajtim duhet të blini ilaçe. Investimet duhet të jetë në mënyrë rigoroze në farmaci. Është e rekomanduar për të i kushtoj vëmendje të datës së skadimit, në mënyrë që të mos bien për medikamente skaduar.

Para se të futni qiri në vaginë, ju duhet të lani duart me sapun dhe ujë. Duart e pista të kryejë një procedurë e tillë nuk mund, ose ju mund të keni paraprakisht ndonjë infeksion. Ajo duhet të jetë, dhe pidmytysya ujë të ngrohtë. Pastaj, qiri duhet shkruar me kujdes dhe gishtin tregues për të hyrë në atë thellë në vaginë.


Kjo mund të ndodhë që qiri derdhur disa arsye shumë të hershme. Sigurisht, është më mirë për të parandaluar ndodhjen e kësaj situate. Por nëse kjo ende ndodh, të futur një qiri të re përsëri nuk mund, ose mund të ndodhë mbidozë të drogës.

Përkundër faktit se suppositories vaginale në mënyrë efektive duke luftuar me infeksionet seksuale, përdorimi i tyre i shpeshtë çon në vdekjen e mikroorganizmave. Mund të ndodhë dhe reaksione alergjike, dhe ka thatësi vaginale. Prandaj, ne duhet të përpiqemi të mos krijuar situata që mund të shkaktojnë infeksione gjenitale. Ju duhet të përdorni vetëm produkte për mbrojtjen gjatë marrëdhënieve seksuale. Çdo sëmundje, infeksione gjenitale nuk janë përjashtim, është më mirë për të parandaluar se sa të merren me trajtimin e tyre.


Çfarëdo nuk ishte një sëmundje serioze, zgjedhja e trajtimit që ajo duhet të bëjë mjeku. Vetëm një specialist siç mund të përcaktojë se pacienti i tij do të jetë më mirë.