Krem vaginal

Shumë droga në gjinekologji janë përdorur jo vetëm për trajtimin e përgjithshëm, por edhe për lokal - në formën e ointments, supozitore dhe krem ​​vaginale. Krem vaginal është përdorur shpesh për të trajtuar inflamacion të vaginës dhe mitrës. Ka edhe krem ​​kontraceptive që ndikojnë në veprimtarinë e spermës. Kur atrofi e mukozës së mitrës dhe vagina mund të përdorni thatësi vaginale krem ​​e vaginës (shpesh hormonosoderzhaschee). Për shembull krem ​​vaginale përmbajnë estrogjenit, e përdorur në kulm.

Krem anti-inflamator vaginale  • Shpesh, ditës maja vaginal krem ​​përdoret - per trajtimin topkal te inflamacion vaginë shkaktuar nga infeksioni fungal, në kombinim me medikamente të antifungal performancës përgjithshme. Ky krem ​​vaginale heq kruarje dhe lengjet vaginale tvorozhystыh më mirë se tableta drogë dhe zvogëlon kohën e trajtimit. Një shembull do të ishte një krem ​​vaginale si Hynofort përmban butokonazol antifungal agjent. Ajo është përdorur një herë, duke futur të gjithë përmbajtjen e tub thellë vaginally. Pjesa më e madhe e drogës është përdorur gjatë infeksionit akut maja gjatë shtatzënisë dhe dhënies gji kur ju nuk mund të përdorni tableta medikamente. Xhel-tjetrin vaginale ose krem ​​me veprim antifungal - është Candide, përbërës aktiv i të cilit është clotrimazole. Ajo përdoret 3 herë në ditë lokalisht në 3 javë.

  • Krem antibacterial dhe antyprotozoynыh krem ​​më të famshme vaginale si Metronidazole dhe Rozeks përmban Metronidazole, e cila është përdorur në trajtimin e jo vetëm protozoa (Trichomonas), por disa baktere anaerobe. Trajtim lokal me këtë krem ​​shpesh të përshkruara me përdorimin e njëkohshëm të drogës me gojë - për një më të madh efektin e saj. Aplikues plotë krem ​​administrohet dy herë në ditë për një javë në vaginë.

  • Për vaginitis tjetër bakterial shpesh përdorin një krem ​​vaginale si clindamycin - antibiotik gjysmë-sintetike që është në fuqi kryesisht gram-pozitive COCCI dhe disa anaerobe. Tuba të kënaqur me krem ​​administruara për një javë një herë në ditë (zakonisht në kohën e gjumit).


  • Kontraceptiv vaginal krem


    Krem vaginale mund të përdoret si kontraceptivëve. Një mjet i tillë është një Pharmatex vaginale krem ​​që dëmton spermës. Veprimi i tij fillon menjëherë dhe zgjat deri në 10 orë, duke siguruar një efekt të mirë kontraceptiv. Përgatitja e tub në mënyrë të barabartë të shpërndajë muret e vaginës në qafën e mitrës dhe të kanalit të qafës së mitrës, me akte të përsëritura seksuale të inkurajuar për të hyrë krem ​​shtesë për vaginë.

    Krem vaginale hormonale


    Gjatë menopauzës ose pas heqjes së ovareve të atrofi ndodh Mukoza e vaginës dhe mitrës, e cila mund të shkaktojë që ata të thatësi dhe acarim. Për të reduktuar simptomat e menopauzës mund të aplikohet përgatitjet që përmbajnë estrogjenit. Këto prona Ovestyn krem ​​vaginale që përmban estrogjenit analog. Përdorimi i drogës jo simptome të reduktuara vetëm e menopauzës, por pH rikthyer edhe normale, e cila redukton inflamacion dhe rikthen microflora normale vaginale qelizat mukoze dhe rezistencën ndaj dëmit mikroorganizmave. Drogës është injektuar në vaginë nëpërmjet një aplikues 1 në ditë (gjatë natës), një kurs të trajtimit - deri në një muaj, dhe pastaj do të vazhdojë për terapi mirëmbajtjes - një krem ​​aplikimit një herë në 1-2 javë.