Rritje e jashtëzakonshme vaginale

Vaginale dysbiosis - një reduktim në numrin e komponentëve normale microflora mukozës dhe për të rritur popullsisë së patogjene. Kështu, kur sëmundja lactobacilli dobishme në vaginë dhe bifidumbakteriyi vdesin, në vend që ata të zhvillojnë patogjene. Në këtë mjedis acid, i cili duhet të mbrojë gratë nga organet infeksione gjenitale, ndryshimet në drejtim të figurave alkaline.

Shkaqet


Shkaqet e dysbiosis vaginale të mjaftueshme:

 • Stresi.

 • Hipotermi.

 • Ndryshimi i klimës.

 • Çekuilibër hormonal.

 • Infeksionet.

 • Përdorimi afatgjatë i antibiotikëve.

 • Sëmundjet e zorrëve.

 • Higjienës meta.

 • Diabetes.

 • Sëmundje tiroide.

 • Duke përdorur kontraceptivë me cilësi të ulët.

 • Douching shpeshta.


 • Vaginosis është një gjendje e rrezikshme, sepse ajo mund të çojë në lindjen e parakohshme dhe shkelje të microflora foshnje e porsalindur nëse nëna nuk është trajtuar gjatë shtatzënisë. Përveç kësaj, kjo sëmundje rrit rrezikun e inflamacion të vaginës dhe depërtimin e patogjene. Prandaj dysbiosis vaginale kërkon trajtim të menjëhershëm nën mbikëqyrjen e një gjinekolog.

  Vaginale dysbiosis - Simptomat


  Në shumicën e rasteve, sëmundja nuk ka manifestuar dhe asimptomatike. Për shkak të kësaj, gratë nuk mund të di për vite rreth kërcënimit dhe duhet të përballen me pasojat e shkeljes së mikroorganizmave që janë të vështirë për të trajtuar. Për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve nevojë për ekzaminime të rregullta parandaluese nga gjinekologu dhe i kushtoj vëmendje të shenjave të tilla të dysbiosis vaginale:

 • shtimin e numrit të shkarkimit;

 • erë;

 • ndryshojë në zgjedhje ngjyra me të bardhë të qartë ose të verdhë.


 • Vaginale dysbiosis - trajtim


  Si për të kuruar metodat vaginale dysbiosis e mjekësisë tradicionale. Trajtim ndryshe për secilin rast ndryshon në varësi të shkakut të dysbiosis. Standard përdorur skemën e mëposhtme:

 • Eliminimi bakteret e dëmshme. Antibiotikët përdoren ose droga lokale antiseptik për trajtimin e dysbiosis vaginale.

 • Forcimi i imunitetit me anë të shtojcave ushqimore dhe vitamina. Në disa raste të përcaktuara immunomodulators.

 • Korrigjim hormonale, në qoftë se ndonjë çekuilibër. Janë injeksione intravenoz të hormoneve.

 • Restaurimi i microflora normale. Qirinj përdorura dysbiosis vaginale tableta.


 • Si për të trajtuar metodat vaginale dysbiosis të mjekësisë tradicionale?


  Më Populloret Recipes:

 • Douching Kamomil zierje 2 herë në ditë.

 • Prezantimi i tampona me vaj detit buckthorn (dy herë në ditë për gjysmë ore).

 • Kos natyral Podmyvaniya, mundësisht në kohën e gjumit.

 • Uluni-dush me shtimin e vajrave esenciale antiseptik (kamomil, pemë çaji, eukalipt).


 • Duhet të theksohet se trajtimi vaginale dysbiosis kërkon jo vetëm mjetet juridike popullore, por zgjedhjen e saktë të drogës.
  Metodat e mësipërme janë komplementare me skemën tradicionale e masave përmirësuese dhe duhet të jetë dakord me mjekun tuaj.