E cila herbs progesterone përmbante

Nganjëherë gratë dëshiruar shtatzënisë nuk ndodh, ose ajo është ndërprerë në fazat e hershme. Dhe nganjëherë shkaku është mungesa e progesteronit në trupin e një gruaje. Kjo mund të dyshohet në qoftë se një grua ka qenë më parë fibroids, polykystozы është Endometrioza kronike ose adenomyosis.

Nivelet e progesterone duhet të rritet pas ovulacionit, përgatitur trupin për shtatzëninë përgatit rreshtim mitrës për implantimin e një vezë pllenohet. Niveli i progesterone dhe gjatë shtatzënisë. Progesterone është jashtëzakonisht i rëndësishëm për gratë, sidomos gjatë shtatzënisë.


Me një mungesë të këtij hormoneve rrit rrezikun e dështimit të fëmijës, si dhe zhvillimin e kancerit të ndryshme dhe osteoporozën. Nëse një grua nuk do të ovulate, progesterone nuk është sintetizuar. Për fat të keq, cikle të tilla anovulyatsyonnыe shpesh ndodhin në gratë moderne.

Çfarë duhet të bëni? Si për të ndryshuar situatën? Zakonisht korrektuese mjekët hormonale përshkruajnë barna duphaston ose Utrozhestan tillë. Ata duhet të pranojnë në mënyrë strikte skemave dhe të jetë i kujdesshëm i ndërprerjes së pranimit të tyre.


Por në qoftë se ju nuk doni për të vepruar në një mënyrë radikale, ju mund të kthehet për të ilaçeve tradicionale dhe të mësojnë se si për të rritur progesterone në mjetet juridike gra popullore. Në natyrë, ka disa barëra që janë të pasura dhe substanca Progestogen preobrazuyuschymysya progesterone në trup.

Herbs për përmirësimin e progesterone


Progesterone është e përmbajtura në bimeve si pranga të zakonshme, VitEx shenjtë, Bloodroot patë, fletë butë, dhimbje mesi livadh. Të gjitha këto barëra veprojnë në hipofizë dhe të stimulojë prodhimin e hormoneve luteinizing. Ai, nga ana tjetër, stimulon prodhimin e progesterone nga placenta apo mish të verdhë.


Por vetëm pak e dinë se ku herbs përmbante progesterone. Ju duhet të dini rregullat dhe se si për të marrë ato. Pra, të marrë ekstrakte mirë 15-25 ciklin ditë. Këtë muaj normalizes lehtëson funksionin dhe promovon shtatzënisë premenstrual sindromi. Përveç kësaj, duke marrë këto barëra të ndihmojë në luftën me dendësi zvogëluar kockave dhe zvogëlon rrezikun e osteoporozës.

Veçanërisht e dobishme për të pirë grave të moshës predklymaktycheskoho për shkak se ata janë në rrezik të kancerit, osteoporozën, fibroids mitrës dhe adenomyosis.