5-NOK në cystitis

Shkaku më i zakonshëm i cystitis - një bakteret që mori në fshikëz. Prandaj, efikasiteti i trajtimit do të varet nga eliminimin e suksesshëm të baktereve. Për shkak të efektit të saj terapeutik në 5-NOK cystitis është ende përdoret gjerësisht, pavarësisht nga dalja e barnave të reja.
Shpesh trajtimi i infeksioneve të traktit urinar është pyetja e cila drogës për të zgjedhur - ose 5-NOK furadonin që është më e mirë tolerohet dhe duke vepruar mirë. Në fakt, mekanizmi i veprimit të këtyre barnave është e ngjashme, dhe ato janë aplikuar në situata të ngjashme. Dallimi qëndron në ndjeshmërinë e baktereve të ndryshme të përbërësve aktivë. Besohet se 5-NOK nuk është një droge të re, dhe disa mikro-organizma janë bërë tashmë rezistente.

5-NOK - kur dhe si për të marrë atë?
Tabelat e 5 cystitis KOKSH i përkasin grupit të antimicrobials. Sipas udhëzimeve të pilula 5-NOK një spektër të gjerë të veprimit. Përbërës kryesor aktiv - Nitroxoline. Ajo tregon një efekt të dëmshëm kundër shumicën e baktereve që mund të shkaktojnë inflamacion të sistemit urinar.
Midis indikacioneve për përdorim të 5-NOK duhet të sigurojë sëmundjeve dhe kushtet e mëposhtme:

 • pyelonephritis;

 • cystitis;

 • uretriti;

 • epididymitis;

 • si parandalim pas metodave invazive diagnostike (p.sh. pas cystoscopy);

 • pas fshikëz catheterization;

 • pas ndërhyrjes kirurgjikale në organet që marrin pjesë në procesin e mochevыvedenyya.


 • Tregoni ju merrni 5 KOKSH domosdoshmëri mjek. Ai do të zgjedhë dozën e nevojshme për të trajtuar gjendjen tuaj dhe të përcaktojë në pritjen e nevojshme shumëllojshmërisë. Doza standarde është 400 mg në ditë për të paktën dy javë. Vlen të përmendet se një tabletë përmban 50 mg të substancës aktive. Prandaj, bazuar në doza e kërkuar në ditë, ju duhet të marrë 8 tableta. Dhe ata duhet të jenë të ndarë në 4 pritje.

  Për të parandaluar përsëritjen e infeksionit urinar, kurse drogës duke marrë për 2 javë në një muaj, pastaj të bëjë një pushim.
  Për të rritur efektivitetin e trajtimit shpesh duke marrë antimicrobials në kombinim me produktet bimore dhe homeopatike. Për shembull, një kombinim i drogës 5-NOK dhe Canephron efektive. Veç kësaj, këto barna më shumë se komplementit, jo të zëvendësuar njëri tjetrin. Provuar se Canephron gjendje të forcoj aktivitet antibacterial 5 dhëmbëz.

  5-NOK - në disa raste nuk mund të pranohet?
  Drogës është praktikisht e sigurt. Prandaj Kundërindikimet ndaj drogës 5 KOKSH jo aq shumë. Me kujdes përdorur medikament në prani të cataracts. Që nga 5 NOC mund të shkaktojë katarakt edhe më intensive dhe në këtë mënyrë kontribuon në përparimin e sëmundjes. Gjithashtu nuk rekomandohet për përdorim të drogës në rastet e mëposhtme:

 • dështim kronik renal;

 • dështimi kronik të mëlçisë;

 • polyneuritis;

 • mungesë të enzimë glukozë-6-fosfat dehidrogjenazës.


 • 5 Kur KOKSH shtatzënia nuk mund të marrë. Kur trajtimi të dhënit gji me 5-KOKSH gjithashtu do të ketë një ndikim negativ në fëmijën. Prandaj, në rast të infeksioneve të traktit urinar gjatë shtatzanisë dhe gjatë dhënies së gjirit është më e mirë për të zëvendësuar të drogës me një tjetër. Për shembull, gjatë shtatzënisë konsiderohet furadonin padëmshme.

  Efektet anësore pas duke përdorur 5-KOKSH


  Ndër efektet anësore të 5-KOKSH mund të shkaktojnë simptomat e mëposhtme:

 • të vjella;

 • të përzier;

 • skuqje alergjik dhe simptoma të tjera të një reaksion alergjik ndaj drogës;

 • dhimbje koke;

 • polyneuropathy.


 • Gjithashtu gjatë drogës shpesh urina bëhet i ngopur verdhë ose edhe portokalli. Kjo nuk duhet alarmi ju dhe do të shkaktojë panik.