Zemrat fijor gjirit

Injorimi ups në gjinekologu dhe mammologist, çdo grua duhet të jetë i vetëdijshëm për rrezikun, të cilin ai e vë shëndetin e tyre dhe ndonjëherë jeta nuk është e justifikuar. Për sëmundjet e grave të tilla si kanceri i gjirit, kanceri i qafës së mitrës mund të fillojnë pothuajse imperceptibly. Në mesin e këtyre sëmundjeve fshehtë përfshijnë gjoksin dhe zemrat fijor. Më shumë për problemin urgjent të grave moderne të flasim në këtë artikull.

Përkufizimi dhe karakteristike simptomat e gjirit zemrat fijor


Në praktikë mjekësore nën mastopathy fijor është kuptuar ndryshimet morfologjike në indin e gjirit, me formimin e tumoreve të dhimbshme dhe cysts. Në varësi të natyrës së ndryshimeve strukturore, gjirit është përhapur dhe gunga. Nga ana tjetër, përhapur mastopathy raportin e gjëndrave, lidhës dhe indin yndyror klasifikohen si:

 • fybrokystoz (prevalenca e komponentit cistike);

 • adenosyl (prevalenca e komponentit të gjëndrave);

 • fybroadenoz (prevalenca komponent fijor);

 • Forma të përziera;

 • sclerosing adenosyl.


 • Në grave të moshës riprodhuese është forma më e zakonshme e përhapur e mastitit, ndërsa cist vetëm diagnostikuar kryesisht përfaqësues të menopauzës.
  Në mënyrë tipike, sëmundje fijor gjirit është rezultat i çrregullimeve hormonale, traumave gjoks transferuar para, mënyrën e jetesës, aborteve të shpeshta, shtatzëni në fund, trashëgim dhe sëmundjeve të tjera.
  Fazat fillestare dhe pasuese Inflamacioni i gjirit fijor karakterizohet nga karakteristikat e mëposhtme:


 • Para së gjithash, pacientët me këtë sëmundje vërehet në ndjeshmëri periodike të gjirit. Për intensitetin dhe kohëzgjatjen e dhimbjes mund të ngjajnë ndjenja tipike premenstrual. Rritjet e gjirit në vëllim, nganjëherë gjetur asimetri.

 • Me zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes vërejtur ëmbëlsi dhe ngurtësim të gjëndrrat e qumështit. Dhimbje duke u bërë më të fortë dhe nuk janë më të varur në fazën e ciklit menstrual.

 • Pas një farë kohe në zonën e gjoksit Preket fëmija dhe vula pa kufij të dallueshme, atje grimcat coarsening hekuri.

 • Gjithashtu një nga simptomat karakteristike të mastitit fibroze - është shfaqja e shkarkimit lëngshëm nga dalë.

 • Në disa raste, fotografia klinike është plotësuar parregullsi menstruale.


 • Si për të trajtuar mastopathy fijor?


  Varësisht nga faza e sëmundjes, mosha e pacientit dhe gjendjen e saj të përgjithshme, trajtimin rregulluar e gjinjve fijor gjirit. Nëse në fillim të sëmundjes në disa gra është e mjete popullore mjaftueshme - decoctions dhe infusions e bimëve të ndryshme, fasha dhe kremra, format më të përparuara kërkojnë masa drastike në formën e terapisë komplekse.

  Pas një shqyrtimi të plotë dhe për të përcaktuar shkakun, e cila çoi në një shkelje në indet morfologjik gjirit, mjekët mund të jenë:

 • Hormonet e nevojshme për të stabilizuar nivelin e hormoneve. Ky çekuilibër hormonal është shkaku më i zakonshëm i ndryshimeve patologjike që ndodhin në trupin e një gruaje. Droga hormonale mund të merret me gojë apo aplikuar në lëkurë duke përdorur ointments dhe gels.

 • Droga, e cila përmban një kompleks të vitaminave dhe mineraleve, të stimuluar sistemin imunitar.

 • Shpesh trajtim fijor e Inflamacioni i gjirit gjirit është i plotë pa qetësues ilaçe. Për të luftuar stresin, ndjenjat parashikuar tretësirë ​​Valerian ose Leonurus dhe të rekomandojë ndjekin rutinën e duhur të përditshme, për t'u çlodhur plotësisht dhe hani.

 • Masë ekstreme në trajtimin e mastitë - një kirurgji.