Trajtimi i fibro-cistike mjetet juridike popullore mastopathy

Fijor sëmundje cistike gji - një patologji të gjirit, e cila është diagnostikuar në pothuajse gjysma e grave të moshave 35 deri 55 vjet. Sëmundja ndodh kryesisht gjatë pubertetit, dhe shihet shumë më pak shpesh në gratë menopausal nuk përdorin terapi hormonale. Megjithatë, vetëm çdo grua e pesta në zbulimin gjëndra sëmundje tërhequr konsultoheni me një specialist. Kjo është e gabuar, sepse kist mund eventualisht të japin efekte shumë negative shëndetësore. Prandaj, ne inkurajojmë të gjitha gratë sa më shpejt të jetë e mundur për të filluar duke përdorur mjetet juridike popullore e mastitit fibrocystic për të ruajtur jo vetëm bukurinë e gjirit, por edhe shëndetin dhe jetën e tyre.

Edhe pse shkaqet e kësaj sëmundjeje ende nuk është kuptuar plotësisht, një rol të madh atribuohet çekuilibër të hormoneve seksuale, nivele të larta të estrogjenit, hyperprolactinemia apo sëmundje tiroide.

Përmbajtje
 • Simptomat

 • Cili është rreziku i ndryshimeve malinje?

 • Si për të kryer ekzaminimin e gjirit të vetë?

 • Trajtim


 • Kalanchoe dhe mjaltë

 • Flaxseed

 • Claw mace

 • Shërimi çajit bimor

 • Fasha me kumak

 • Çaj me sherebelës

 • Vaj hudhër

 • Lakër

 • Paketa e quinoa

 • Compress kungull


 • Dietë


 • Simptomat  Sëmundje fijor cistike gjirit ka simptome e mëposhtme:

 • dhimbje në gjoks, në gjysmën e dytë të ciklit menstrual dhe gjatë menstruacioneve;

 • Disponueshmëria gjoks (një ose të dyja) e nodules tumorit ose gunga gjëndra, të cilat mund të ndihet në samoproschupыvanyy;

 • dhimbje, ënjtje, dhe dëme të gjirit nyjore që me rritjen në varësi të fazën e ciklit, për shembull, gjatë ovulacionit dhe para menstruacioneve;

 • Ndjeshmëria e tepruar të dalë, në disa raste - ndarja e lëngshme.


 • Cili është rreziku i ndryshimeve malinje?  Ky rrezik është përcaktuar si i ulët, por nga ana tjetër, gratë diagnostikuar me fybrokystoznaya gjirit kanë dy herë mundësinë e gjetjes së kancerit të gjirit. Pra, në çdo rast, duhet për të filluar trajtimin. Si mjete popullore, ne përshkruajmë më poshtë.

  Si për të kryer ekzaminimin e gjirit të vetë?


  Ajo vuri në dukje rolin e rëndësishëm që luan ekzaminimit vetë gjirit. Nëpërmjet një ekzaminim sistematik ju mund të zbulojë në fillim tumoreve beninje dhe monitorojnë efektivitetin e trajtimit të mastitit fibroze cistike.

  Getting të dini se zemrat tuaja, për fat të keq, kërkon pak kohë. Gjëndra sistematike e provimit duhet të jetë çdo muaj, mundësisht në ditët e para pas menstruacioneve. Gjatë vetë-kontrollit që ju mund të mjaft mirë dhe pa frikë të shqyrtojë të gjitha pabarazitë, gunga gunga ose gjëndra, të cilat kanë në mënyrë të frikshme. Përfundimisht ajo do të dinë se si të duken pa anomalitë gjirit. Por më e rëndësishmja - pacienti do të përgjigjet shpejt në qoftë se ju të vini re një rritje e re në këtë fushë.
  Sëmundje fijor cistike gjirit mund të duket si një rruzull pa dhimbje me mure të lëmuara ose rritje me gunga që Preket fëmija qartë nën lëkurë. Shpesh të dy gjinjtë dhimbje fryrë, e dhimbshme kur presion dhe shumë të ndjeshme në prekje, dhe spontane ndodh rreth një javë para menstruacioneve. Disa nodules dukshëm ndryshojnë në madhësi. Gjithashtu, ju mund të klikoni mbi të dalë, dhe të shohim atë apo jo ndonjë zgjedhje. Analizë e vetvetes saktë do të ndihmojnë përcaktuar nëse dhimbja është një simptomë e sëmundjes ose e lidhur me fazën premenstrual e ciklit.


  Mëso se si për të bërë ushtrime për zemrat e të shëndetshme:


  Trajtim


  Nëse ju shikoni në simptomat e tumoreve beninje e gjëndra, ajo duhet të fillojë trajtimin e menjëhershëm për të mbajtur zemrat e tyre të shëndetshëm dhe të bukur. Për fat të mirë, mjekësi tradicionale përgatitur shumë receta efektive, të lira dhe të thjeshtë. Zgjidhni atë që ju më të rehatshme.

  Kalanchoe dhe mjaltë


  Formimi kurimin e gjëndrave beninje mund të përdorë fuqinë shëruese të Kalanchoe dhe mjaltë. Merrni bimore, larë atë të mirë dhe të lëvizni nëpër një mulli mishit. Lidhu me të njëjtin numër të mjaltit me cilësi të lartë natyrore, përzierje mirë dhe të ruajtur në një kavanoz qelqi në frigorifer. Merrni mëngjes për 1 lugë çaji para mëngjes. Duhet të theksohet se resorption plotë i mastitë fibroze cistike kërkon një kurs mjaft të gjatë të trajtimit. Megjithatë, pas 1-2 muajsh kur probing vëreni se kist ishte shumë më e vogël në madhësi. Nëse përveç një përzierje e mjaltë dhe Kalanchoe përdorin mjete të tjera popullore, trajtimi do të jetë edhe më të shpejtë.

  Flaxseed


  Farë liri është shumë i dobishëm për shëndetin e grave (si, në të vërtetë, për meshkuj). Ajo neutralizon radikalet e lira dhe ndihmon trupin marrëveshje me ndonjë tumoreve beninje dhe malinje. Për bukurinë dhe funksionimin normal të gjirit, mjekët rekomandojnë vajin e përditshme përdorimi liri si dressings sallatë. Nëse keni gjetur Brushes gjoksin, të përpiqen për të marrë çdo mëngjes 3-4 lugë pluhur flaxseed ose 1 lugë çaji vaj liri, 2 herë në ditë. Me kalimin e kohës, tumoret do të fillojë të ulet në madhësi.

  Claw mace


  Kjo bimë mund të trajtojë jo vetëm mirë, por formimi malinje të gjirit. Claw rrënjë mace ka efekte të dobishme në të gjithë trupin, si një antioxidant fuqishme (mbron qelizat nga radikalet e lira). Bimore ndihmon reduktuar madhësinë e tumorit dhe kompensuar efektet negative të kimioterapia - njerëz të cilët rregullisht konsumojnë decoctions e thua mace, të ndjehen shumë më mirë se pacientët të cilët nuk janë të ekspozuar ndaj këtë lloj të terapisë.

  Pra, nëse vëreni simptomat në cysts tyre gjëndra të fillojë për të bërë një supë 1 lugë çaji rrënjë familjes së maces rrënjë derdh një gotë me ujë dhe kuzhinier, i mbuluar për ngrohje të ulët për rreth një orë. Le të qëndrojë për pesëmbëdhjetë minuta, pastaj thahet. Pini një gjysmë ore para ngrënies për 3 gota supë në ditë. Megjithatë, ju nuk mund të përdorni Claw më shumë se 3 muaj rresht mace - deri në fund të kësaj kohe të marrë një pushim dhe të kthehemi trajtim. Gjëndra Mastopatia zakonisht vjen pas 2-3 kurset e rrënjë rrënjë familjes së maces.

  Shërimi çajit bimor


  Fijor gjëndra kistike mastopathy mund të trajtohet me ndihmën e pije:

 • Calendula - 100 g;

 • Hithër - 100g;

 • Yarrow - 100 g


 • Përzierje të gjithë përbërësit. Merrni 6 lugë përzierje dhe pour 1 filxhan ujë të vluar, pastaj të lënë për të paktën 20 minuta. Në ditën që ju duhet të pini të paktën 1 litër pije (në formën e nxehtësisë), por jo më shumë se 15 litra. Në mënyrë ideale, në qoftë se ju do të merrni disa gllënjka këtë ilaç për çdo gjysmë ore. Për lehtësi ju mund të përgatiten në mëngjes doza ditore e çajit bimor, dhe ruajtur atë në një termos - atëherë ajo do të jetë gjithmonë e ngrohtë. Pas 2 javësh, të zvogëlojë dozen e bimëve në një filxhan në ditë dhe të vazhdojë këtë trajtim deri në shërim të plotë. Ky çaj është efekt shumë i dobishëm në funksion të gjëndrrat e qumështit. Megjithatë, ne rekomandojmë gjithashtu përdorin mjete njerëzve të tjerë për të shpejtuar trajtimin. Mos harroni t'i nënshtrohet periodikisht gjirit të vetë-test të dinë sa më shpejtë kist zvogëlohet.

  Fasha me kumak


  Calendula është e rëndësishme në penguar rritjen e tumorit dhe detyruese e komponimeve toksike që çojnë në sëmundje të gjirit. Nëse ju do të bëni këtë jo vetëm që fasha të bimëve, por edhe për gëlltitje çaj, por mund të përmirësojë metabolizmin, e cila ndihmon për të forcuar imunitetin e nevojshëm për të luftuar me të tumoreve beninje.
  Pra, në qoftë se keni gjetur një mastopathy fijor cistike, nasushyty në Calendula lule të verës. Pastaj të marrë 1 lugë gjelle para pour 500 ml ujë të valë dhe të lënë për 20 minuta në një enë të mbyllur. Kjo barishte mund të merret me gojë (1 gotë 2 herë në ditë), por do të bëjë më efektive fasha në gji. Njomet napë në ekstraktet e Calendula dhe të bashkangjisë në gji, dhe të mbuluar dhe mushama trupi i lartë Përfundojë një fashë ose peshqir. Kjo gjëndër të compress mirë bërë gjatë natës para krevat, dhe për të mbajtur gjithë natën. Ky trajtim naturopaths rekomandojmë kombinuar me mjete të tjera popullore. Për shembull, ju mund të aplikoni për fushën e liri pite gjirit ose peshqir ngjyhet në një zgjidhje të kripës (1 lugë çaji në 1 gotë me ujë)

  Çaj me sherebelës


  Treat kistike gjëndra fijor mastopathy ndihmojë çaj me sherebelës. 1 lugë çaji me bar të thatë derdh 1/2 litër ujë të vluar, shtoni disa gjethe të nenexhik, ca balsam, oe limon dhe Wort Shën Gjonit. E gjithë kjo e mbyllur rreth 10 minuta, tendosje dhe pini pak ostuzhennom sips të vogla. Ky çaj mund të merret çdo ditë për jetën e për t'u kujdesur për shëndetin e gjirit.

  Shërimi Elixir gjirit
  Merrni 3 lugë vaj ulliri, lëng të gjysmë limoni dhe 3 lugë lëng aloe. Mix së bashku dhe për të marrë në një stomak bosh. Vazhdo trajtimin për të paktën gjashtë muaj.

  Vaj hudhër


  Hudhra është një nga mjekët më të fuqishme natyrore kundër të gjitha sëmundjeve. Në veçanti, ajo do të ndihmojë për të hequr mastitë dhe normalizimin gjëndra funksionale qumështit. Pra, të marrë 100 gram hudhër, të pastër atë nga lëkura dhe pres. Hidh 200 ml vaj ulliri me cilësi të lartë dhe përzierje tërësisht. Kjo barishte duhet të merret 3 herë në ditë për 1 lugë çaji me stomak bosh. Hudhër trajtim vaj zgjat 30 ditë.

  Lakër


  Hiq cistike ndihmë mastopathy mjete fijor të tilla të thjeshta si fasha e lakër. Gjëja kryesore - të bërë atë çdo natë, nuk mungon një procedurë të vetme. Merrni lakër gjethe të freskëta, larë atë, e shtriu në brendësi me ulliri ose perimesh vajra dhe spërkat me kripë. Kjo letër duhet të aplikohet në gjëndra të zonës dhe të lartë veshin një sytjena. Në se fasha të shkoni në shtrat në mëngjes, hiqni lakër dhe lani trupin tuaj. Pastaj aplikoni krem ​​në lëkurë dhe e bëjnë zemrat e lehta masazh. Këto procedurë e thjeshtë duhet të përsëritet 2-3 javë në një rresht.

  Paketa e quinoa


  Trajtimi Loboda jep efekt të shkëlqyer edhe në rastet kur një grua ka nisur zemrat gjirit. Megjithatë, ju duhet të ndiqni të gjitha rekomandimet.

  Pra travytsi freskët Narva për t'i dhënë fund ju erdhi kilogram të lëndëve të para. Lani bari, mbrojtur e thatë nga rrezet e diellit direkte dhe mish i grirë. Pastaj ju duhet të bluaj vjetër 05 kg sallo (që të vjetra!) Dhe tërësisht përzierje me Loboda për të marrë një masë homogjene. Në mbrëmje zagotovte fletë e madhe e pergamenë (ai ishte në gjendje për të mbuluar plotësisht gjoksin). Përhapur një shtresë të trashë pergamenë quinoa me proshutë, dhe prisni derisa përzierje warms në temperaturën e dhomës (ftohtë shumë të dëmshme për të gji!). Pastaj bashkëngjitni gjoksin për të compress, obvyazhytes lartë shall të ngrohtë dhe të shkoni në shtrat. Ky trajtim duhet të kryhet çdo natë për aq kohë sa gjëndra beninje tretur plotësisht.

  Compress kungull


  Kungull Trajtimi rekomandohet shpesh për fazat fillestare të vulave fibrotike, megjithatë, në qoftë se sëmundja ka filluar, fasha gjithashtu mund të sjellin lehtësim. Kështu, mbrëmjen e fara kungull të pastër, të butë ngrohjes furrë (të ngrohtë, por jo shteti hot!), Dhe bashkëngjitni në zonën e gjirit. Pas 3 ditësh ju do të ndjeni lehtësim i madh, ënjtje dhe dhimbje të shkojnë larg, kist dhe do të vazhdojnë të zhvillohen.

  Në programin "! Jeto shëndetshëm" u diskutua edhe problemi i sëmundjes:  Dietë


  Ju mund të jetë i befasuar, por ka një dietë të veçantë që redukton rrezikun e kancerit të gjirit dhe promovon rezorbimit shpejtë të tumoreve beninje. Natyrisht, një dietë e tillë duhet të jetë e kombinuar me metodat e trajtimit në shtëpi, të cilat kemi përmendur më lart, dhe me një mënyrë jetese të shëndetshme. Këtu janë disa ushqime që ju duhet të mbani në mend kur planifikimin menu.

 • Acidet yndyrore të pangopura. Acidet yndyrore të përfshira në salmon apo ton, përmbajnë komponente që parandalojnë shfaqjen e tumoreve. Komponenti i parë - është omega 3 që pengon rritjen e tumorit dhe përmirëson sistemin imunitar. Komponenti i dytë - Vitamina D, e cila redukton rrezikun e kancerit të gjirit. Mundohuni të hani 2-3 servings e peshkut në javë.

 • Çaji jeshil - në përbërjen e saj të antioksidantë të ndihmojë në luftën tumor malinje dhe gjëndra beninje. Ka raste kur trajtimi çaji jeshil vetëm shpëtuar një grua nga operacionet. Prandaj, ne ju rekomandojmë që të zëvendësojë kafe me çaj jeshil.

 • Perime cruciferous - perime të tilla si lakër, lakër brukseli, lulelakër të zvogëlojë rrezikun e kancerit të gjirit, dhe rrezikun e vdekjes dhe rikthim. Këto produkte të shkëlqyera që përmbajnë komponime të caktuara (izotiocianat dhe indoles) që parandalojnë rritjen e qelizave të kancerit. Për rezultate më të mira, ne rekomandojmë të hani këto perime të papërpunuara.

 • Fasule - Studimet e më shumë tregojnë se fasulet dhe thjerrëzat në fakt të ndihmojë në uljen e rrezikut të kancerit. Perimet kanë fibra dhe antioksidantë, të cilat luftojnë tumoret e gjirit.

 • Bollgur - një dietë e pasur me fibra të marra nga drithërat, ndihmon në forcimin e sistemit imunitar dhe për të përshpejtuar shërimin.