Trajtimi i mastitë - droga

Sipas statistikave aktuale, çdo grua të dytë mbi 40 vuan nga një formë e mastitit, dhe në mesin e grave të përmuajshmet e grave moshë është një sëmundje vërehet në 30-60%. Në sfondin e mastitit është shumë më shumë gjasa që të ketë kancer dhe tumore. Në këtë drejtim, çdo grua duhet të kuptojnë se kjo është një sëmundje, të cilat janë llojet e mastitit që trajtimi i tij dhe se çfarë barna duhet të merren për të parandaluar atë.
Gjirit, i njohur gjithashtu si sëmundje fibrocystic - një formacione beninje në gji, i cili është shkaku kryesor i shkeljeve të hormonal të gruas, ose më mirë, metabolizmin e estrogjenit - hormon femra seksi.

Ka dy lloje kryesore të mastitë:

 • nyjore, karakterizohet nga dalja e një vulë gjoks vetme (nyja);

 • përhapur, në të cilën është i formuar i gjirit i shumë nyje.


 • Arsimi Shperndare eliminuar me sukses konservative, ndërsa forma me gunga, për fat të keq, janë trajtuar kryesisht kirurgjike. Ndalesa tjetër në trajtimin e hormonal shpërndarë dhe droga jo-hormonale mastitë.

  Trajtimi i hormoneve mastitë


  Për trajtimin e suksesshëm të grave nga kjo sëmundje, kalimi i saj në një formë malinje është shumë e rëndësishme për të mammologist kohë apelit.

  Varësisht nga gratë hormonale moshën e saj, sëmundjet shoqëruese, mjeku do të zgjedhin trajtimin e duhur të barnave mastitë. Femrat 35 vjet shpesh të përshkruara estrogjenit-progestins, të tilla si Janinë apo Marvelon. Kontraceptive oral normalizuar nivelet e hormoneve seksuale femërore në përzgjedhjen e duhur dhe të japë rezultate të mira.
  Me një mungesë të mjekut progesterone hormon do të përshkruajnë progestins grua - Utrozhestan, Duphaston dhe të tjerët. Një nga më të mira dhe më të popullarizuara barnave për trajtimin e mastitit Prozhestozhel xhel është aplikuar në gjoks rastyrky. Xhel përmbajnë progesterone, ai është i përshtatshëm për t'u përdorur, ajo zvogëlon simptomat e sëmundjes fibrocystic, dhe më e rëndësishmja, nuk ka efekte anësore Ndryshe nga shumica e hormoneve të përdoret për të trajtuar mastitë.

  Gjithashtu, analizat e gjakut mund të zbulojë Hormoni tepërt e një gruaje të hormoneve. Në këtë rast, i emëruar frenuesit e saj sekrecion, të tilla Parlodel.

  Trajtimi i Inflamacioni i gjirit mjeteve jo-hormonale


  Si një terapi jo-hormonal per trajtimin e mastite përdoret vitaminave, qetesues, dietat ndryshme dhe trajtimin përfundimisht homeopati e mastitë.
  Për pacientët me këtë patologji më të rëndësishme janë vitamina A, B, C dhe E, të cilat qetë sistemin nervor dhe ndihmon të mëlçisë, e cila është e përfshirë edhe në metabolizmin e hormoneve.

  Shumë shpesh trajtimi i përshkruesit Inflamacioni i gjirit përmban jodit - Klamyn, jod-aseteve Iodomarin dhe të tjerët. Kjo ndihmon tiroide për të përballuar me funksionet e tyre, si dhe grave të normalizojë hormonale. Përdorimi i shtojcave jodit që përmban ndihmon në zvogëlimin e dhimbjeve dhe lehtësimin e formacioneve në gji.
  Trajtimi i Inflamacioni i gjirit homeopati shpërndarë shfaqur në nivele të tepërta të Hormoni hormoneve. Ilaçe të tilla si Remens, Tsyklodinon, Mastodinon reduktojë prodhimin e Hormoni dhe për të promovuar ekuilibrin hormonal. Megjithatë, për të arritur rezultate me të vërtetë të rëndësishme në trajtimin e mastitit, mjetet juridike homeopatik duhet të marrë kurse për një kohë të gjatë.