Shperndare sëmundje fibrocystic gjirit

Sëmundja shoqërohet me formimin e vulave në gjëndër mammary e densitetit dhe madhësi të ndryshme, të quajtur mastopathy fibroze cistike. Statistikat mjekësore tregojnë se rreth 60% e femrave janë të njohur me këtë sëmundje.
Sëmundje Format
Nga numri i formacioneve në mastopathy gjirit klasifikuar si më poshtë:

 • Forma përhapur fibro cistike mastitit - shoqëruar me vula të vetme në gjoks;

 • Forma me gunga - nuk është një numër i madh i vulave.


 • Në mënyrë tipike, sëmundja ndikon në të dy gjinjtë, dhe pastaj të flasim për fibro bilateral përhapur mastitë cistike - është ekspozuar gratë për 35 vjet. Pacientët 30-50 vjet më shumë gjasa të vuajnë formë me gunga, me tumore hetuar tërësisht për keqdashje.

  Shkaqet e fibro përhapur mastitë cistike
  Para së gjithash, paraqitja e vulave në gjoks për shkak të çekuilibër hormonal për një kohë të gjatë (deri në 2 vjet). Edhe parakushte të mastitit mund të jenë:

 • ndërprerja e sistemit endokrin;

 • gjirit lëndim;

 • predispozicion gjenetik;

 • zakone të këqija, të ushqyerit e dobët;

 • sëmundjeve infektive;

 • përçarje të mëlçisë;

 • shtatzënisë, aborti, lindja;

 • Refuzimi i ushqyerjes me gji;

 • një shumë të stresit;

 • gjoks insolancë.


 • Shenjat e fibro përhapur mastitë cistike
  Alarmi i pari këmbanat me mastitë: dhimbje para dhe gjatë gjoks menstruacioneve. Në fazat e avancuara të shoqëruar nga siklet pjesën e parë të ciklit, në gjëndrrat e qumështit ndodh ashpërsia dhe dhimbje që i jep të armëve dhe blades shpatullën. Ka ndarja e hije të gjelbër-verdhë me nipples. Hetim të nënshkruar vetëm është shumë e vështirë, kështu që ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj në mastopathy e parë të dyshuar, dhe vijnë rregullisht në inspektim rutinë të gjirit.

  Trajtimi i mastopathy shpërndarë fibrocystic
  Sëmundja në vetvete nuk është e rrezikshme, por ajo mund të shkaktojë formimin e tumorit. Në fazën kur pacienti në fjalë vetëm dhimbje gjoksi gjatë menstruacioneve, trajtim është e nevojshme.
  Në shpërndarë mastopathy Fibrocystic dietë të moderuar treguar (pa kafeinë, alkool, ushqime yndyrore shumë), dhe rregullimet hormonale:

 • antiestrogen;

 • androgens;

 • progestins.


 • Gjithashtu përdoret në shpërndara medikamente fibrocystic Inflamacioni i gjirit që kontrollojnë procesin e hormonit luteinizing hipofizës dhe barnave që shtypin prodhimin e Hormoni.

  Terapia Hormone vetëm cakton mjeku - për të marrë ilaçe të tilla vetëm është shumë e rrezikshme.
  Në formën e gunga, kur gjoksi është një njësi më të mëdha, të kryejë trajtim kirurgjik, edukimin dhe ndarje dërguar për ekzaminim histologjik.
  Trajtimi Folk i mastitë
  Rezultati i mirë jep terapi bimor, të normalizuar hormoneve. Ndër bimët medicinale me pronat e tilla përfshijnë:

 • currants zi;

 • Wort Shën Gjonit;

 • Angelica;

 • Calendula;

 • rrënjë rodhe;

 • e përjetshme;

 • motherwort;

 • buds thupër.


 • Merrni broths duhet të jetë vetëm pas miratimit të një mjeku.
  Ushqyerit dhe Inflamacioni i gjirit
  Në ndikon hormonal dietë, përhapur menu Fibrocystic mënyrë bilaterale mastopathy duhet të përfshijnë mish dhe peshk, steamed ose të ziera; prodhimet e qumështit të ulët yndyrë; ushqime të pasura me fibra (të gjitha llojet e perimeve dhe frutave). Për të korrigjuar ushqim rezultat të caktuar, dietë duhet të ndiqen në mënyrë sistematike, dhe zakone të këqija, yndyrë dhe caffeine - refuzojnë.