Çfarë medikamente për të marrë gjatë menopauzës

Menopauza - një dukuri laike që do të thotë fundin e moshës riprodhuese. Gjatë kësaj periudhe, të vezoreve të ndaluar prodhimin e vezëve, nivelet e estrogjenit bie, duke shkaktuar çekuilibër hormonal. Simptomat e menopauzës janë të njohura për shumë - është nervozizëm, swings humor, dhimbje koke, pagjumësi, djersitje dhe kështu me radhë. Në mënyrë që të minimizuar siklet dhe normalizimin e hormoneve, duhet të dini se çfarë medikamente të marrë gjatë menopauzës.

Hormonet e përdorura në menopauzëSi shkak simptomat kryesore të pakëndshme gjatë menopauzës është rënia e estrogjenit, të gjitha drogat janë të rekomanduara për pranim në këtë periudhë për të rivendosur ekuilibrin hormonal. Duhet të theksohet se niveli i hormoneve për çdo grua individualisht, në mënyrë që të vendosë që pilula për të marrë gjatë menopauzës, duhet një mjek.

Duhet të theksohet se pothuajse të gjitha hormonet të kenë një numër të contraindications. Kur përshkrimin e recetave mjeku duhet të informojë e ndërlikimeve të mundshme, por gjithashtu të marrë parasysh gjendjen e sistemit riprodhues tuaja, veshkave dhe mëlçisë.


Për të përcaktuar se cila ilaçe për të marrë në menopauzë, kontaktoni watches tuaja të specializuara. Pas testeve një mjek mund të jetë drogë efektive. Aktualisht, më të përdorura dhe Lyvyal Klymaton.

Preparatet bimore

Sot bimor ilaçe shumë të njohura të cilat janë të bazuara në zëvendësues të hormoneve - Phytoestrogen. Besohet se këto barna nuk dëmtojnë trupin e femrës dhe praktikisht nuk ka contraindications. Në mënyrë tipike, homologët bimore - një shtesë biologjike dhe mjete të homeopatik.


Duhet të theksohet se ilaçe bimor janë të jipen pa recetë, kështu që para se të marrë përdoruesit duhet të shqyrtojë me kujdes, duke tërhequr vëmendjen për contraindications dhe pajtueshmërinë me droga të tjera.

Si një shembull, një medikament popullor jo-hormonale mund të specifikoni Remens se si për të marrë atë kur menopauza interesuar në ndoshta çdo grua që ishte në moshë të pragut ndryshon trupin. Në të vërtetë, Remens është një përdorur zakonisht ilaçe homeopatik, e cila ngre nivelet e estrogjenit, eliminojnë simptomat e menopauzës dhe ka një efekt tonik. Shënim sindromi drogës klimatik është përdorur të paktën për gjashtë muaj 1 tabletë ose 10 pika tri herë në ditë.


Ndër mjetet juridike bimor të përdorura në menopauzë të përfshijë:

 • Эstrovэl;

 • Klimadinon;

 • Feminal;

 • Chi-Klim;

 • Klymaksan. • Shatavary në menopauzë: si për të bërë?  Sot, shumë gra e përdorin këtë fabrikë si shatavary, e cila në mjekësi orientale konsiderohet pothuajse një ilaç për të gjitha sëmundjet e sistemit riprodhues të femrës. Përveç kësaj shatavary mund të rivendosur funksion riprodhues, forcimin e sistemit imunitar dhe për të parandaluar zhvillimin e shumë patologjive të shkaktuara nga mungesa e estrogjenit, bimore efektive eliminon simptomat e pakëndshme të sindromi klimaterike.


  Bimë të marrë në formë të ndryshme. Ajo mund të TEAS, pluhur ose vaj. Aktualisht, përdorimi i lehtësi shatavary prodhuar në formë tabletash. Sot bimore është pjesë e shumë barnave homeopatik.

  Çfarë të bëjë një kulm grua kur, duhet të ndihmojë për të identifikuar doktorin, kështu që zgjedhja e drogës, qoftë biologjike ose hormonal medikamente shtesë, të jetë i sigurt që të konsultoheni me një specialist.