Si për të lehtësuar gjendjen në menopauzë

Për çdo grua fillimin e menopauzës është e pashmangshme. Dikush sjell ndryshime në trup të lehtë, të tjerët duhet të mendojnë rreth asaj se si për të lehtësuar gjendjen në menopauzë. Aktualisht, ka një numër të hormoneve dhe medicinale drogës me bazë bimore për të ju ndihmojë të përballen me sindromin e klimës. Për më tepër, pyetja si për të lehtësuar simptomat e menopauzës, nuk janë rekomandime të qarta të mjekëve në stilin e jetës dhe ushqimit të sistemeve.

Rreth menopauzës

Në pyetjen kur menopauza ndodh dhe se si për të lehtësuar rrjedhën e saj, çdo grua përballet. Ndryshimet në trup të lidhur me ulur ndikimin e estrogjenit negativ në shëndetin. Simptomat mund të ndryshojnë në mesin e kyç: • dhimbje koke;

 • dhimbje të muskujve;

 • mpirje;

 • hot flashes;

 • dridhura;

 • Shteti depresion emocionale;

 • nervozizëm;

 • ndryshimet e shpeshta të humorit. • Nëse ju nuk e dini se si për të lëvizur menopauzë më të lehtë, dhe simptomat ndërkohë klimatike sindromi parandaluar ju të çojë një jetë normale, të konsultoheni me një profesionist kompetent. Mos dëgjoni rekomandimet e miqve apo të përmendet se këshilloi nëna ime dhe gjyshja - trupin e çdo individi, për shkak se ajo është e panjohur se si ai do të reagojë me një efekt të veçantë.


  Lehtësim nga simptomat e menopauzës  Menopauza nuk është një sëmundje, dhe për këtë arsye nuk mund të shëroj këtë shtet. E vetmja gjë që mund dhe duhet të bëjë - të përpiqen për të zvogëluar pamjen e simptomave të pakëndshme. Kur u pyetën se si për të lëvizur menopauzë më të lehtë, pothuajse të gjithë mjekët janë njësoj përgjegjës - përdorin terapi hormonozamenyayuschuyu. Si droga mund të përdoret drogë hormonale, dhe shtojcave bimor.

  Përveç kësaj, çështja se si për të lehtësuar rrjedhën e menopauzës, një grua mund të rekomandojë:


 • të heqë dorë nga zakone të këqija, duhani, përdorimi i alkoolit apo drogave;

 • eliminuar ushqimet yndyrore në dietë dhe për të rritur sasinë e frutave dhe perimeve;

 • marrë komplekset vitamina, sidomos ato të pasura me kalcium;

 • shëtitje të përditshme stërvitje para gjumit;

 • mos harroni në lidhje me ushtrimin;

 • shmangur stresin dhe për të marrë mjaft gjumë. • Hormonet për lehtësim menopauzë  Sindromi klimatike të shkaktuara nga nivelet e estrogjenit ulur në trupin e një gruaje. Kjo është arsyeja pse mënyra më efektive për të lehtësuar fluksin e menopauzës është hormonozamenyayuschaya terapi.


  Duhet të theksohet se hormonet që lehtësojnë menopauzë, kanë shumë contraindications, dhe mund të shkaktojë disa komplikime. Para emërimit të trajtimit të një mjeku duhet gjithmonë të kryejë analiza dhe të vlerësojë gjendjen e mëlçisë dhe veshkave pacientit. Ndër më të njohura drogës hormonal: Vero Danazol, Dyvysek, Klymara, Lyvyal.

  Preparatet bimore për të lehtësuar rrjedhjen e menopauzës  Së bashku përgatitjet me barna hormonale janë përdorur shpesh, substanca kryesore aktive e cila është një phytoestrogen, që zëvendëson hormonet natyrore. Mjetet juridike bimor për lehtësim menopauzë praktikisht ka contraindications dhe nuk shkaktojnë komplikime. Ndër më të njohura: Remens, Klimadinon OKB, Feminal, Chi-Klim.


  Çfarëdo që ju zgjidhni mjete që lehtësojnë kulmin, është gjithmonë më mirë që të konsultoheni me mjekun. Edhe droga recetë që në doza të gabuar aftë minojnë shëndetin tuaj, dhe dëmtimin e mëtejshëm të shëndetit tashmë të dobët.