Çfarë duhet të marrë me menopauzës

Shpesh simptomat menopauzë shoqëruese, të ofruar seks më të drejtë shumë shqetësim. Cilësi më të ulët të jetës, performancës dhe shëndetin e përgjithshëm. Reduktimi në nivelin e estrogjenit mund të shkaktojë probleme shëndetësore, siç është treguar pamjen hormonal dhe fizike. Në fund të fundit, edhe pse menopauza është një proces i natyrshëm dhe në trup, por sjell shumë probleme:

 • Rrjedhja e vazhdueshme;

 • gjendja psiko-emocionale të paqëndrueshme;

 • pagjumësi;

 • djersitje;

 • sëmundje kardiovaskulare;

 • osteoporosis;

 • lëkurë të thatë, flokët;

 • thatësi vaginale dhe dhimbje gjatë raportit seksual.


 • Dhe kjo nuk është e gjithë lista e simptomave tipike gjatë menopauzës. Prandaj, pyetja që duhet të merren në menopauzë për të reduktuar efektet negative të ndryshimeve të lidhura me moshën.

  Çfarë duhet të marrë me menopauzë?  Natyrisht, në zgjedhjen e drogës është marrë më mirë në menopauzë, nuk mund ta bëjë pa këshillën e mjekut. Megjithatë, gamë të tërë të barnave të mundshme mund të ndahen:
  Terapi zëvendësimi të hormoneve (ka një numër të efekteve anësore dhe contraindications);


 • mund të merren në menopauzë jo-hormonal dhe përgatitjet homeopatik që përmbajnë phytoestrogens në përbërjen e tyre, e cila në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon rrezikun e efekteve anësore;

 • më të sigurta, më shpesh rekomandojnë marrjen gjatë menopauzës, një kompleks i vitaminave dhe mineraleve për të ruajtur vitalitetin.


 • Kështu, ne e konsiderojmë më në detaje nga lista e barnave të cilat janë të rekomanduara për të marrë në menopauzë.
  I pari në listë - një terapi zëvendësimi të hormoneve. E themeluar në marrjen e drogës, të cilat përfshijnë estrogjenit vetëm ose estrogjenit me progesterone. Përdoret më shpesh në situata kritike, pasi ka një numër të mjaftueshëm të efekteve anësore. Në rastet kur supozohet se është e nevojshme për të marrë hormoneve në menopauzë, kërkohet një provim të plotë fizik dhe recetë. Që nga ky trajtim ka një listë të contraindications (sëmundjet kardiovaskulare, kancerit, probleme të mëlçisë dhe të traktit biliar, gjakderdhje me origjinë të panjohur).

  Kohët e fundit shpesh preferuar përgatitjet jo-hormonale dhe homeopatik. Ato janë të bazuara përmbajnë phytoestrogens - zëvendësim natyral i origjinës hormon femra seksi estrogjenit perimesh. Shkencëtarët janë ende duke hetuar ndikimin e phytohormone mbi trupin e femrës dhe në këtë fazë nuk treguan efekte anësore. Phytomedication hequr manifestimin e simptomave menopausal, që ndikojnë në trupin në bazë të terapisë hormon, por duke eliminuar efektet anësore. Prandaj, në qoftë se ka një pyetje që është marrë më të mirë në menopauzë, shumë të prirur drejt shtojcave ushqimore dhe homeopati.


  Cilat vitamina për të marrë gjatë menopauzës?  Me ritmin aktual të jetës me një dietë të paekuilibruar, mungesa e pushimit të duhur dhe gjumi, çështja e asaj që vitamina për të marrë, duhet të jetë jo vetëm në menopauzë, por shumë kohë para se të fillojë. Dhe që gratë menopauzë duhet të trajtoni trupin tuaj sidomos nga afër, ajo është kryesisht dietë për të përfshirë:

 • Retinol (përmirëson funksionin ovarian, përmirëson lëkurës dhe mukozës);

 • Vitamina E (stimulon gjëndrat seksuale femërore);

 • Acid Askorbik (forcon muret e enëve të gjakut);

 • Vitamina D (ndihmon asimiluar kalcium, i cili është veçanërisht e rëndësishme në këtë periudhë);

 • Vitaminat B6, B12 V1V9 (të përmirësuar gjendjen e sistemit nervor, kardiovaskulare, lëkurë dhe kështu me radhë). • Mjekësisë tradicionale

  Kur trajtimin e simptomave të menopauzës duhet të paguajë haraç për mjekësi tradicionale, shumë receta të cilat ndihmojnë të heqin qafe e Sëmundjet e ndryshme. Mënyra më e mirë për një kohë të gjatë konsiderohet një urtë. Ajo duhet të mësojnë se si për të marrë Salvia në menopauzë, dhe kjo mund të ju kursejnë nga problemet që shoqërojnë këtë periudhë.

  Sage, të marra gjatë ditës brenda në formën e supë (2 tablespoons. Lugë bimëve në 2 gota ujë të valë) ka një efekt të theksuar anti-plakje, duke rezultuar në tonin e gjithë trupit, sidomos të lëkurës, duke luftuar me djersitje, energjike, ndihmon për të luftuar stresin.