Tërfili i kuq në menopauzë

Shumë bimë që kanë qenë prej kohësh i njohur si një shëruese mjekësi bimore në përgjithësi, e përdorur shpesh në çrregullime të ndryshme të hormoneve në gratë, pasi ato mund të jenë fito-substancave në përbërjen e tyre të ngjashme me hormonet femërore dhe ata kanë një efekt të ngjashëm. Një prej bimëve që mund të lehtësojnë simptomat e menopauzës - është tërfili i kuq.

Tërfil - Pronat e dobishme për Gratë


Në tërfili i kuq i njohur antiseptik, diuretik, expectorant dhe pronat astringent. Por tërfili është përdorur shpesh në menopauzë, pasi ajo përfshin phytoestrogens gjetur, të ngjashme me veprimin e gruas estrogjenit.Tërfil është përdorur për të përmirësuar gjendjen e përgjithshme e grave:

 • ajo rregullon humor dhe gjumë;

 • rrit funksionin seksual të grave;

 • ka një efekt pozitiv mbi flokët dhe thonjtë;

 • zvogëlon thatësi e mukozës dhe lëkurës;

 • përmirëson gjendjen e përgjithshme të femrave. • Tërfil: përdorimi në menopauzë  Në një lavazheve vagjinore lokale tërfili i kuq është duke luftuar jo vetëm me thatësi vaginale, por edhe me proceset e ndryshme inflamatore në të.
  Për të përgatitur duke përdorur inflorescences para se të lulëzuar bimët ose lë të rinj dhe rrjedh. Për infuzion me 40 g ose 30 g inflorescences bar, të cilat derdhen 200 ml ujë të vluar, insistojnë orë, dhe pastaj të filtruar. Pini infuzion nevojë për 50 ml 3-4 herë në ditë.


  Por si mjete të tjera bimor, është që të përdorin contraindications tërfili. Para së gjithash, nuk mund të përdoret në kanceret эstrohenozavysymoy bimëve të organeve gjenitale femërore. Ju nuk mund të përdorni bimore në qoftë se kjo është një shkelje e të traktit gastrointestinal (dhimbje në stomak dhe zorrët, diarre). Nuk është e rekomanduar përdorimin e saj në predispozicion për trombozë pas goditje, sëmundje kardiovaskulare, shtatzënisë.