Ushqyerit dhe menopauza pas 50

Në çfarë moshe nuk do të vijë menopauzë, ju duhet të shikojnë nga simptomat e tanishme e saj dhe duhet të ndjekin rregullat që do të ndihmojë për të përmirësuar situatën në këtë periudhë të vështirë. Në shumën kulmin e hormoneve seksuale - estrogjenit dhe progesterone në gratë është reduktuar ndjeshëm për shkak se ushqimi duhet të jetë e saktë dhe të balancuar.

Si për të ngrënë gjatë menopauzës?Kur menopauza tek gratë duhet të jenë të organizuar si duhet të ushqyerit. Kjo nuk do të thotë që ju duhet të respektojnë dietë disa muaj dhe çdo gjë atje. Të ushqyerit e duhur ka gjithmonë t'i përmbahen. Kështu, dietë gjatë menopauzës duhet të përmbushë udhëzimet e mëposhtme:  • Hani më pak yndyrë. Në menopauzës ekziston një rrezik i lartë sa për të fituar në peshë. Të gjithë dhjamin që grumbullohet në trup, duke shkuar në bark që i bën gratë pamjen shëmtuar, përveç që çon në hipertension, atherosclerosis dhe diabetit.

  • Hani shumë e kalciumit. Është e nevojshme për eshtra që janë në menopauzë janë më të brishtë. Prandaj është e nevojshme të përfshihen në dietën e shumë ushqimeve të pasura me këtë element.

  • Konsumojnë më shumë magnez. Kjo është për të parandaluar shfaqjen e nervozizëm, ankth, disponimin dhe pagjumësi.

  • Get mjaft e vitaminës E. Përdorimi i kësaj vitamine ndihmon në lehtësimin e simptomave të menopauzës të tilla si flashes nxehtë, thatësi vaginale, dhe të tjerët.

  • Mos harroni proteina. Proteina duhet të konsumohen si mish, peshk, vezë dhe prodhimet e detit të paktën 2 - 3 herë në javë.

  • Hani fibra. Gjatë menopauzës kapsllëk është e zakonshme, kështu që ushqimi nuk duhet të jetë i mërzitur dhe të përfshijë ushqime të pasura në fibra. Kjo frutave dhe perimeve të freskëta në përgjithësi.

  • Kufizojnë sasinë e ëmbëlsirat. A nuk heqin dorë nga ëmbëlsirat, vetëm duhet për të reduktuar sasinë e karbohidrateve lehtësisht të tretshëm në formën e sheqerit, çokollatë, gjalpë dhe karamele.  • Nëse kulmi ndjekin dietë e duhur, ajo do të ju ndihmojë të mbijetojnë simptomat e pakëndshme që shkojnë dorë për dore "me menopauzë. Përveç kësaj, duke ngrënë të drejtë, ju mund të mbroheni nga sëmundjet e papritura që përfundimisht zhvillohen në kronike dhe të sjellë shumë shqetësim.