Sa kohë kohëzgjatja e menopauzës menopauzës

Secila nga zonjat afrohet moshën e rritur 45-50 vjet duhet të ketë informacion të plotë në lidhje me metamorfozës që së shpejti do të ndodhë në trupin e saj. Gjithkush e di se menopauza është e pashmangshme, të gjithë gjë vetëm kur saktësisht do të vijë. Frika dhe shqetësimet e para i afrohet menopauzës janë të pashmangshme, ka shumë pyetje që mund të përgjigjet në dispozicion vetëm në specialist papërgatitur për të kuptuar formën e njeriut respekt mjekësore.
Menopauza - procesi nuk është një fazë dhe shumë të gjatë, shtrirë në kohë. Ajo përbëhet nga disa faza. Secili prej tyre vetëm veçantitë e saj e tyre e natyrshme. Emri i kësaj periudhe të jetës i ka rrënjët greke dhe do të thotë "shkallët". Kjo përcakton me saktësi thelbin e kësaj faze, e cila është në të vërtetë një ndryshim të përkohshëm në fazat kalimtare, të tilla si zrelos dhe pleqëri. Veçori e kësaj pashmangshme për të seksit të drejtë në periudhën që ndodh në sfondin e përgatitjes së trupit në zhdukjen e pjellorisë.


Përmbajtje

Siç është raportuar nga statistikat?
Fazat e menopauzës
Simptomet e menopauzës
Mënyrat e ndikimit në manifestime dhe kohës së menopauzës
Mënyra efektive për të vonuar menopauzë
Sa kohë menopauzaSiç është raportuar nga statistikat?


shumica e grave të moshës 47-54 vjet festuar premenopausal fyese;
Kohëzgjatja mesatare e saj prej fazën fillestare - 15-18 muaj;
vizitoni gjinekologu të paktën 1 herë në 6 muaj zonjat janë të trajnuar mirë në planin e informacionit dhe për të përmbushur ndryshimet e ardhshme në shëndet më të relaksuar;

harbingers e kësaj periudhe - dhimbje koke e papritur, marramendje dhe djersitje të tepruar;
disa gra nuk është një rritje në peshë;
Shumica e ndjen parehati emocionale;Fazat e menopauzës


Premenopausal


Këtë moshë gratë në kushtet fiziologjike shënuar reduktim në frekuencën dhe intensitetin e menstruacioneve. Ajo vjen pas 40-45 viteve dhe karakteristikat e tij për çdo grua individuale. Se sa do të varet nga karakteristikat e organizmit. Getting hormonal shkakton dështimin e ciklit menstrual, e cila për një kohë të gjatë (në mesatare 2-10 vite) do ynvolyutsyonyrovat aq kohë sa gjakderdhje periodik krejtësisht të ndaluar. Cikli Shkelja duket ndryshe:
Lloj Hipomenstrualnыy shprehur në rritje kohë në mes të periudhave dhe të reduktojë numrin e gjakut të humbur. Vihet re në 60% të femrave.
Periudha tepër të rënda dhe të zgjatur menstrual - 35%.
Në 5% të zonjat - ciklit të papritur përfundimit pa asnjë simptomë të mëparshme si marramendje, dhe paqëndrueshmëria emocionale.


MenopauzëKjo periudhë kohëzgjatja mesatare e një viti, fillimi i së cilës - përfundimi i periudhës së fundit menstrual. Në këtë kohë, ndryshimet në trupin e tillë që funksioni ovarian është i dobësuar, duke rritur rrezikun e mastitit fibrocystic, dendësi të reduktuar kockave dhe mund të shkaktojë osteoporozën. Limit moshe kjo fazë e menopauzës - 50-55 vjet. Data e saktë e menopauzës është themeluar si vijon: nëse gratë nga fillimi i menopauzës kanë kaluar të paktën një vit, mjeku cakton përfundimin e fazës së dytë të menopauzës.
PostmenopausalKjo është periudha e fundit dhe vazhdon deri në fund të jetës. Karakteristikë e saj është se hormonal përfundoi shqetësuar para se simptomat menopauzë mungojnë. Pesha vezoreve ul në 4 gram, ata gradualisht vyshk për shkak të përhapjes së indeve lidhës. Pas 5 vjet pas menopauzës janë vetëm disa follicles. Së bashku me të plotë të fertilitetit venitje rritjen e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare, osteoporozën, reduktuar mbrojtjen imunitar.

Simptomet e menopauzës

Simptomat e hershme fiziologjike të menopauzës

Gazeta e parë - djersitje e tepruar dhe dhimbje koke;
2-3 degëve minutë lindin papritur skuqje me një ndjenjë të nxehtësisë në fytyrë, qafë, prapa të kokës;
rrahje zemre të shpejtë;
pika presion;
çrregullime të gjumit;
marramendje shpeshtë;
Temperatura e paqëndrueshme e trupit;

Manifestime të menopauzës të hershme në psikikën e grave dhe pamjen

lodhje;
rënie në aktivitetin seksual;
nervozizëm;
swings humor;

për shkak të një rënie në prodhimin e hormoneve fillon plakjes ndryshimet e lëkurës: ajo bëhet më e thatë, humbasin elasticitetin, rrudhat;
problemet e mundshme me flokë, intensifikohet humbje, rritja e reduktuar, nuk do të jetë i hedh lëng dhe rritur brishtësia;

Simptomat e menopauzës 2-3 vjet pas fillimit

kruarje periodike, thatësi, ndjesi djegie në zonën gjenitale;
Dobësia fshikëz është shoqëruar me mosmbajtjeje;

Manifestimeve fazat fund e menopauzës


metabolizmin, manifestohet në rritjen shtresa yndyrë;
osteoporozën progresive;
Ndryshimet aterosklerotike në enët;Mënyrat e ndikimit në manifestime dhe kohës së menopauzësNuk është një metodë laborator për ndjekjen karakteristike fillimin e kësaj periudhe ndryshimesh: rritjen e FSH. Ajo duhet të testojë rregullisht për menopauzë (njëjtat testet e shtatzënisë për). Nëse brenda 2-3 rezultat ishte pozitive, ne mund të flasim për fillimin e operacionit endokrine. Për çdo grua në këtë periudhë të inspektimit të detyrueshëm periodik në mammologist gjinekolog-endokrinolog. Sepse secili prej tyre ndihet vetëm veta, simptomet e tyre e natyrshme fikje e funksionit seksual, dhe kontrolli i tyre thjesht individuale.

Si të vonojë fillimin e menopauzës projektuar secilin nga seksi i bukur. Në qoftë se për të parandaluar bukurinë wilting jashtme, ka shumë preparate kozmetike plan, për të stabilizuar proceseve fiziologjike një metodë: korrigjim hormonal. Ajo është e bazuar në plotësimin fillon deficitin e hormoneve seksuale, progesteronit dhe estrogjenit. Mjeku zgjedh dozën e nevojshme për këtë qëllim mjetet, dhe recetë në çdo rast individual. Terapia zgjat për aq kohë sa të jetë e mundur, para se proceset e pakthyeshme e pjellorisë zhdukje.

Mënyra efektive për të vonuar menopauzë


që prej 40 vjeç duhet të hani sa më shumë ushqime përmbajnë vitaminë E, sallatë jeshile, arra, drithëra;
plotësisht të përmbushur kërkesat e indeve. Miell i pasitur bukë të dobishme qull e dobishme, fruta, krunde;
një efekt i dobishëm për sistemin endokrin të zvogëlojë sasinë e kripës së konsumuar, karbohidratet, i tymosur;
të marrë estrogjenit-progestin barnave të përshkruara nga një mjek;
të çojë një jetë aktive, për të ecur;
Një rol të veçantë në shtyrjen fillimin e venitje luan brendshme emocionale. Nëse zonjat sigurt, të aftë për të dashur dhe të pranuar veten të tillë që është e angazhuar për të vetë-përmirësimit, stresostiyka, plot optimizëm, që një kohë të gjatë mbetet i ri dhe i bukur, dhe trupi i saj është duke funksionuar në të njëjtën mënyrë moshë.

Sa kohë menopauza
Fazë
Ofensiva Periudha
kohëzgjatje


premenopausal
40-45 vjet
2-10 vjet


menopauzë
50-55 vjet

1 vit


postmenopausal
55 vjet
Fundi i jetës