Herbs me menopauzës

Katër nga pesë gra janë duke përjetuar dhimbje sindromi menopausal që shoqëron veprimtarinë shuarja riprodhues të organizmit. Sot ne flasim për atë të bimëve për të pirë në menopauzë për të përmirësuar gjendjen e tyre në përgjithësi, të shpëtoj nga djersitja, flashes nxehtë, nervozizëm dhe pagjumësi.

Herbs nga Tides


Për të luftuar hot flashes gjatë menopauzës janë receta efektive kombëtare.

 • Salvia officinalis (1 - 2 lugë) të krijoj dy gota me ujë të valë. Rezultuar Infuzion duhet të pini gjatë ditës. Prolikuvavshys 13-15 ditë, ju duhet të bëni një pushim dy-javor. Kjo do të thotë normalizes gjëndra djerse. Në urtë akut nefrit kundërindikuar.

 • Lule dhe fruta e murriz (15 lugë) të krijoj tre gota ujë të valë. Dy orë infuzion mund të dëm para. Skema e trajtimit: pini tri herë në ditë para ushqimit për gjysmën e një gotë. Ju mund të bëni vetëm një zierje lule murrizi - përzierje të ngrohtë (lugë të papërpunuara, një gotë me ujë) në një banjë me ujë për 15 minuta, do të thotë që ju mund të pini përgjatë vijave të ngjashme.

 • Fruta të freskëta apo të thata e malit hirit (200 g), pres dhe derdh një litër vodka. Tucked larg në një vend të mbushur të errët të ftohtë do të thotë 2 javë. Merrni tretësirë ​​e Tides duhet të jetë tri herë në ditë për 1 lugë.


 • Herbs për pagjumësi


  Normalizimin fle gjatë menopauzës ndihmë HOPS kone. Këto bëjnë infuzion ose shtuar në mbledhjen.
  Infuzion: grimcuar kone hop (2 lugë) derdh ujë të valë (500 ml) dhe të nxehtë për 15 minuta në një banjë me ujë. Duke pasur një mjet të mbush 50 minuta, ajo mund të marrë tri herë në ditë para ushqimit (100 ml).
  Mbledhja: dy pjesë të gjetheve dhe kone pranga hop përzierje me tre pjesë të melissa barit dhe Hypericum. Për 1 filxhan nevojë lëndë e parë me ujë të valë. Ky çaj soothes, heq nervozizëm dhe normalizes gjumë. Një pranim muaj për të bërë një pushim dy-javor.

  Herbs nga neveritja


  Zbutur mërzitur sistemin nervor gjatë menopauzës për të ndihmuar këto barëra:

 • Melissa;

 • nenexhik;

 • cianozë blu;

 • Rigon;

 • Valerian officinalis.


 • Me nenexhik dhe ca balsam, oe limon mund të bëni çaj, dhe cianozë dhe rigon duhet të insistojnë në një termos brenda natës. Infuzion i rhizomes e sanëz (5 g) derdh ujë të valë (1 filxhan), por nuk e lënë gjatë natës - një fuqi shëruese është duke fituar në 2 orë.

  Herbs për të normalizuar hormonal


  Për të ruajtur hormonet normale në menopauzë rekomandojmë përdorimin e rrënjë ëmbël flamurin. Rhizome grimcuar duhet të insistojnë në ujë të ftohtë për rreth 8 h., Pastaj të ngrohtë deri një çift (banjë me ujë) për gjysmë ore. Vakt mesme para se të marrë një gotë në ditë.

  Hormonet Tidy ndihmojë rrënjë furçë kuqe - 50 g të papërpunuara këmbëngulin në alkool ose vodka (1 litër) gjatë javës. Për shkak të hormoneve natyrore, kjo bimë edhe zgjidh nodules në gjëndrën tiroide dhe çdo tumor.
  Kërpudha shiitake, e cila ka një strukturë të ngjashme me estrogjenit, është gjithashtu shumë efektive për menopauzë. Infuzion është përgatitur me vodka dhe verë "Cahors", raki ose vaj ulliri. Në 5 vjet shiitake marrë 150 ml lëng, duke këmbëngulur mjete vënë në frigorifer për 2 javë. Merrni tretësirë ​​shiitake nevojë për 2 - 3 herë në ditë, doza të ndryshme nga të vogla në lugë të madhe.

  Parandalimi i menopauzës
  Duke marrë në menopauzë bimor, është e rëndësishme të mbani mend mënyrë jetese të shëndetshme në përgjithësi. Disa vjet para zhdukjes e funksioneve riprodhuese të grave duhet të lë pirjen e duhanit, alkoolit, ushqim junk. Dietë duhet të mbizotërojë perime, fruta, produkte të qumështit. Ju duhet të bëni rregullisht ushtrime të ndihmojë gjithashtu për të yoga menopauzë, not, drejtimin.
  Kujdes Filloni trajtim bimor në shenjat e para të menopauzës vetëm pas konsultimit me një mjek!