Simptomat e menopauzës tek gratë

Menopauza - një proces i natyrshëm, që do të thotë zhdukjen e funksionit riprodhues të femrës. Megjithatë, shpesh, menopauza e hershme është shoqëruar me simptoma të pakëndshme.

Simptomat e para të menopauzës tek gratë


Në këtë periudhë simptomat femra menopauzës varet nga funksionimin e sistemit të hormoneve. Ka një ristrukturim radikal të të gjithë trupit të femrës. Në mënyrë dramatike rritur nivelin e hormoneve luteinizing dhe stimulon folikulin Gonadotropin hormon. Në të njëjtën kohë, reduktuar përmbajtjen e estradiol dhe estrogjenit.

Ndryshimi i parë praktikisht të padukshëm, për aq kohë sa nuk ka nivele rritjen e kolesterolit. Shpesh këto ndryshime janë të shoqëruara nga mungesa e kalciumit, kockat bëhen kryhkishymy.

Simptomet kryesore të menopauzës tek gratë


Në mënyrë tipike, simptoma të menopauzës të varet nga kushtet e përgjithshme dhe moshës së gruas. Preklymaks, dhe kjo periudhë mosha e rreth 40 vjet, i shoqëruar nga flashes nxehtë dhe të dridhura. Shpesh, mjekët dëgjojë ankesat e dhimbje koke dhe presionit të abuzimit të gjakut. Ka nervozizëm, lodhje, depresion. Në gratë humbasin interes në seks.

Menopauza fillon me ndërprerjen e ciklit menstrual. Pikërisht një vit pas mjeku thotë se ofensiva post-menopauzë. Një grua duhet të dinë se simptomat e menopauzës, shpesh vërehet në periudhën e dytë.
Seksi pushon të jetë kënaqësi, siç i shoqëruar nga ndjesi të pakëndshme dhe të dhimbshme nga thatësi vaginale. Shkelja e microflora shkakton kruarje dhe djegie në bigëzim. Reduktuar imuniteti mund të çojë në zhvillimin e sëmundjeve infektive. Dukje plaçkë flokët e brishtë dhe e thatë, dhe thonjtë. Lëkura humbet elasticitetin e tij e natyrshme. Në këtë kohë shpesh zhvillojnë atherosclerosis, pagjumësi, dështime nervor. Dhimbje tipike përsëri në rajonin e mesit. Semundjet akute më kronike si sëmundjet kardiovaskulare, osteoporozën, shkeljes urogenital.

Simptomet e post-menopausal duket mjaft individualisht. Disa mund të mos ndjeni ndonjë siklet në lidhje me dikë, në të kundërt, i rraskapitur fjalë për fjalë nga të nxehtit e brendshme, sulme të ftohtë smenyayuschehosya. Me ndërprerjen e proceseve të degradimit prodhimit эstrahena nuk mund të ndalet. Por të lehtësuar simptomat e menopauzës është e mundshme me trajtimin e duhur.

Lehtësim nga simptomat e menopauzës


Me fillimin e menopauzës një grua duhet t'i nënshtrohen një ekzaminim mjekësor nga një gjinekolog, endokrinolog dhe mammologist. Vetëm atëherë ju mund të zgjidhni trajtimin më të mirë ilaçeve të menopauzës tek gratë dhe për të zvogëluar simptomet. Komplikimet e shkaktuara nga ardhjen e menopauzës, individuale dhe të kërkojë qasje individuale për çdo rast.

Hormone mjekët terapi zëvendësimi ende të rekomandojë duke filluar në shenjën e parë të menopauzës. Në formë tabletash e barnave, si dhe injeksione, e përdorur gjerësisht ointments, suppositories dhe arna. Zgjedhur siç dozë reduktuar dhimbjen dhe rrezikun e kancerit të mitrës. Statistikat konfirmojnë se ky lloj i kancerit shpesh zhvillon vetëm në menopauzë. Duke përdorur mjetet juridike homeopatik në mënyrë efektive. Megjithatë, rezultati pozitiv i trajtimit të tillë nuk duket aq shpejt sa ne do të dëshironim.