Tides në menopauzë - çfarë duhet të bëjmë

Tides - është periudha më e zakonshme manifestimi klinik premenopausal, dhe nganjëherë e menopauzës. Shkaku kryesor i flashes nxehtë dhe menopauza në përgjithësi është mungesa e estrogjenit në trup. Nivelet e ulëta estrogjenit në gratë për shkak të dështimit ovarian. Në këtë artikull ne shikojmë se si për të klasifikuar menopauzë flashes nxehtë në ashpërsi, dhe se kjo duhet të bëhet.


Si për të mbijetuar ose hequr flashes nxehtë në menopauzë, dhe nëse kjo ka kuptim për t'u marrë me to?
I pyetur nëse nevojë për ndihmë me Tides në menopauzë mund të përgjigjet në mënyrë të qartë se kjo varet nga shkalla e të ardhurave të periudhës premenopausal. Ashpërsia e menopauzës patologjike të përcaktuar nga numri i flashes nxehtë:


 • ndërsa flashes më pak të rënda të nxehtë me frekuencë menopauzë nga jo më shumë se 10 ditë;

 • ashpërsi mesatare varion nga 10 deri 20 për ditë;

 • në qoftë se flashes të rënda të nxehtë e incidencës menopauzës tejkalon 20 në ditë.


 • Manifestimi klinik Karakteristike është ndjesi e papritur valën e të nxehtit, skuqje e fytyrës dhe qafës. Ajo e përshkroi simptomat shoqëruar nga rritja djersitje. Pasi simptomat karakteristike regres, një grua mund të përjetojnë dridhura. Nga ashpërsia e menopauzës dhe ashpërsia e ndjesi patologjike kur menopauza mund të ndikojnë faktorët e mëposhtëm:


 • Kirurgji gjinekologjike në histori (sidomos ovariectomy);

 • patologji shoqërues extragenital;

 • lloji i sistemit nervor (individë nervor dhe depresion menopauzë do të ndodhë më e vështirë).
 • Si për të trajtuar flashes nxehtë gjatë menopauzës?
  Sot, mjekësia konvencionale ofron një arsenal të tërë të mjeteve të flashes nxehtë gjatë menopauzës. Ky lloj trajtimi quhet terapi zëvendësimi të hormoneve. Ajo cakton mjeku me përvojë të çdo pacient individualisht, në varësi nga shkalla e një simptomë patologjike e menopauzës (hot flashes, ankthi dhe depresioni, thatësi dhe kruarje në vaginë).

  Droga hormonale përmbajnë proporcione të ndryshme estrogjenit dhe progesterone. Gjithashtu, ka droga qartë estrogenic që janë përdorur në formën e supozitorëve dhe tableta. Qëllimi i tyre është i justifikuar në sindromin klimaterike pas ovariectomy.
  Një tjetër metodë e se si ju mund të lehtësojë hot flashes gjatë menopauzës janë mjete të homeopatik si Remens, Klimadinon, Klymaktoplan dhe të tjerët. Ata janë kapsula dhe tinktura e mjeteve juridike bimor që janë të pasura në phytoestrogens. Pranimi i drogës tillë mungesa e estrogjenit natyrore dhe eliminon simptomat negative të menopauzës.  Si për të lehtësuar apo reduktuar hot flashes gjatë metodat popullore menopauza?
  Siç u përmend më herët, ka një numër të bimëve që përmbajnë phytoestrogens, të cilat janë aq të mungojnë në gratë premenopausal dhe menopauzës. Duke ditur këto bimë mund të përgatisë vetë TEAS dhe tinctures, dhe ju mund të bleni në barnatore akuza të veçanta të bimëve. Për bimët me përmbajtje Phytoestrogen lartë përfshijnë: urtë, tërfili, ndarëse arra, horsetail, kënetë dhe Medunytsya përjetshme. Ana pozitive e mjeteve juridike bimor është se metoda e tyre ka një efekt të favorshëm mbi sistemet e trupit të tjerë gratë, dhe efektet anësore dhe alergjitë janë tepër të rralla.  Kështu, ne kemi ekzaminuar se si të mundë hot flashes gjatë menopauzës, dhe gjeti se në shtëpi me të butë grua klimaterike sindromi mund të trajtohen metodat popullore. Nëse terapi bimor sjell lehtësim, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj për të zgjedhur terapi adekuate zëvendësuese të hormoneve.