Tides në menopauzë - trajtim

Hot flashes janë simptomë më e zakonshme e simptomave menopausal në gratë gjatë menopauzës. Ai fillon të shfaqet në rreth 2 vjet menjëherë para menopauzës dhe vezoret të largohet nga puna. Konsideroni metodat se si për të lehtësuar dhe për të zvogëluar hot flashes gjatë menopauzës.

Tides në menopauzë - Simptomet: • ngrohjes papritur në fytyrë dhe trupin e sipërme;

 • paraqitja e pika e djersë në lëkurë;

 • rrahje zemre të shpejtë;

 • të përzier;

 • marramendje;

 • dridhura;

 • dobësi në gjymtyrët;

 • të vjella;

 • ankthi;

 • hyperemia (skuqje intensive) lëkurë;

 • frymëmarrje vështirësi.


 • Tides në menopauzë zgjat disa sekonda, por, në përgjithësi, kjo simptomë është shumë e gjatë, ajo mund të jetë i pranishëm për vite me rradhë.
  Hot flashes gjatë menopauzës - shkaku
  Faktori përcaktues është ndryshimi mprehtë në statusin hormonal të gruas. Rënia e papritur në estrogjenit vepron direkt në punën e hipotalamusi, i cili është përgjegjës për rregullimin e temperaturës trupore, oreksi dhe gjumi. Mungesa e hormonit të çon në faktin se kjo pjesë e trurit percepton nivele normale temperatura sa të lartë e trupit, rrit norma e zemrës, dilates poret dhe fillon djersitja. Në mënyrë të ngjashme hipotalamusi mbron trupin nga temperatura gjatë ngrohjes.

  Flashes shumë e fortë dhe e nxehtë gjatë natës menopauzës atje nëse menopauza zgjat më i shkurtër se zakonisht. Përveç kësaj, kjo simptomë është veçanërisht e theksuar në kushtet e mëposhtme:

 • menopauza e hershme;

 • duke marrë medikamente të caktuara;

 • kanceri i gjirit;

 • heqja kirurgjikale e një ose dy vezore;

 • Kimioterapia;

 • pirja e duhanit.


 • Natyrisht, flashes menopauzë nxehtë nevojë për trajtim, sepse gruaja të japë një shumë shqetësim dhe në mënyrë të konsiderueshme të dëmtojë cilësinë e jetës.

  Si për të zvogëluar dhe të trajtuar flashes nxehtë gjatë menopauzës: • Ilaqet kundër depresionit. Këto droga të ndihmojë të rregullojë gjendjen e sistemit nervor dhe të japë një efekt të butë qetësues.

 • Terapi Hormonozamestitelnaya. Estrogjenit pritjes sintetike dhe progesterone është shumë efektive luftimin e degëve të tij.

 • Qetësuesve. Ky lloj i ilaçeve jep efekt qetësues intensive, kështu frekuenca e flashes nxehtë është zvogëluar.

 • Medikamente antihipertensive. Medikamente për të reduktuar zgjerimin e kontrollit të presionit të gjakut dhe tkurrje të enëve të gjakut dhe të normalizojë shkalla e zemrës.


 • Tides në menopauzë - mjetet juridike popullore Mjekimi: • çdo ditë të marrë tretësirë ​​Valerian;

 • pini lëng të freskët panxhar përzier në proporcione të barabarta me mjaltë natyral me lule;

 • marrë Salvia officinalis ekstrakt;

 • para mëngjes hani 1 lugë çaji polenit;

 • pini infuzion Viteks shenjtë;

 • kombinuar me sanëz mund të marrë Motherwort.


 • Efektive kjo fytonastoy:

 • 5 g olhovidnoy buckthorn leh, kopër, herbs, i urtë, karamele mente, bli lule përzierje dhe bluaj;

 • lugë gjelle e lëndëve të para të fituara insistojnë në një gotë me ujë të vluar të nxehtë për 40 minuta;

 • thahet kurë sedimenteve;

 • pini 100 ml pas zgjimit dhe para shtrat.


 • Një tjetër do të thotë:

 • Përzierje e thatë kone hop, bari, Heather, të thata Marsh bar Leonurus;

 • 15 g copëtuar koleksion insistojnë për 35 minuta në një gotë me ujë të valë;

 • pi 100 ml e ilaçeve tre herë në ditë.


 • Në trajtimin primar, është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje për stilin e jetës tuaj dhe dietë. Është e këshillueshme për të fjetur mirë, vetëm të relaksoheni dhe preferojnë dietë të shëndetshme.