Përgatitjet në menopauzë

Në jetën e çdo gruaje nuk vjen të ashtuquajturën "tranzitore" periudhë të përmuajshmet e grave moshën për moshën e vjetër. Ajo karakterizohet nga ndërprerja e cikleve të rregullta menstruale, duke treguar një zvogëlim gradual të funksioneve kryesore të vezoreve. Ky proces ndodh në një sfond të reduktimit progresiv të formimit të hormoneve seksuale - estrogjenit. Kjo periudhë quhet ilaç menopauzë. Në të njëjtën kohë, përkeqësimit të shëndetit dhe grave, kështu që nuk është një nevojë në përgatitjet në menopauzë.
Kur menopauza zakonisht fillon?

Shumica e grave të fillojë menopauza në 50-53 vjet. Por, pavarësisht nga kjo, ndërprerja e menstruacioneve shpesh vërejtur në 40 vjet (në fillim menopauza), dhe në 36-39 vjet - menopauzë të parakohshme. Shkaku i këtyre të fundit është zakonisht një shumë të stresit, heqjen kirurgjikale të vezoreve apo kimioterapi.
Shenjat, të cilat mund të identifikojnë me lehtësi fillimin e menopauzës është nervozizëm, çrregullime të gjumit, dhe shfaqjen e të ashtuquajturave flashes nxehtë, i shoqëruar nga pamja e skuqem dritë mbi cheeks e grave, dhe ndjenja e ngrohjes.

Si të merren me simptomat e menopauzës?
Me fillimin e periudhës në jetën e një gruaje, nuk është një pyetje e natyrshme që ilaç është marrë mirë në menopauzë? Sot, varg e tyre është e madhe, kështu që gratë dhe ka vështirësi në zgjedhjen. Konsideroni disa nga zgjidhjet më të mira të barnave që janë përdorur me sukses në kulm.
Prodhimi më i arritshëm drogës është ruse Эstrovel . Ky medikament përket një grup ilaçe. Ajo ndihmon në eliminimin e mangësi estrogjenit dhe zvogëlon peshën e flashes nxehtë, rregullon gjendjen psiko-emocionale, dhe zvogëlon rrezikun e tumoreve estrogjenit. Prandaj, ky mjet i referohet barnave të përdorura për parandalimin e menopauzës. Zakonisht caktuar për 1-2 tableta në ditë me ushqim. Kohëzgjatja e dozimin është 2 muaj.

Drogës Chi-Klim gjithashtu i referohet drogës që lehtësojnë rrjedhën e menopauzës. Siç u diskutua më sipër Эstrovel, drogës është i bazuar në bimëve që ndihmojnë të rivendosur mangësi estrogjenit që ndodh në gratë e moshës pjekur.
Nëse marrim parasysh mjetet jo-hormonale, të drogës e mirë kur menopauza është vitaminë komplekse Menopace , Prodhimit në Mbretërinë e Bashkuar. Ajo përfshin vitamina A, E, C, B1 B2 B3 B5 B6 dhe acid folik B12 D3, bor, magnez, zink, hekur dhe minerale të tjera. Ata të gjithë të kontribuojnë për të imunizuar dhe të përdoret për parandalimin e osteoporozës, duke eliminuar vitaminë dhe minerale mangësi që ndodh në menopauzë.

Ndër mjetet homeopatik për të luftuar simptomat e menopauzës, të mirë-provuar Klymaktoplan , Prodhimit Gjermania. Përveç eliminimit sindromi menopausal, drogës gjithashtu ka një efekt tonik, e cila është e rëndësishme në këtë periudhë.
Lista e drogës moderne për menopauzë është mjaft i madh. një grua duhet gjithmonë të konsultoheni me një mjek, i cili do të ju tregojnë se çfarë droga ajo ka nevojë për të pirë në menopauzë dhe të cilat drogës është më e mirë. Trajtim për menopauzë zakonisht preferuar drogë jo-hormonale. Sipas renditjen e barnave të përdorura në kulm, më të mirë të nonhormonal janë:


  • Klimadinon uno (prodhimi Bionorica Gjermani);

  • Feminal (prodhimi Jadran Kroaci);

  • Femykaps EASY LIFE " (Prodhimi i Finlandës, Hankyntatukku).