Fillimi i menopauzës - shenja

Herët ose vonë, por kulmi kapur ndonjë grua, duke eliminuar nevojën për t'u shqetësuar në lidhje me këtë. Në dispozicion në magazinë me vlerë të shpenzimeve kohë në përgatitje të plotë për këtë periudhë të jetës, dhe të kuptuarit se si për të përmbushur atë dhe për të jetuar. Përkthyer nga "menopauzë" greke do të thotë "hap", që e bën këtë më mirë e përshkruan ciklin e jetës, të cilat vetëm duhet për të kapërcyer, vënë disa përpjekje. Të ndjehen plotësisht të përgatitur plotësisht, gruaja duhet të mësojnë se çfarë shenjat e menopauzës të hershme. Duke u përdorur për situatën e re, e ardhmja do të jetë e mjaftueshme për të kaluar një ekzaminim të plotë të trupit dhe më të ngushtë me shëndetin e tyre.


Shenjat e para të menopauzës të hershmeSimptomat fillestare të kësaj gjendje mund të jenë të ndryshme për çdo grua. Classic është flashes nxehtë tilla, shtim në peshë, rrahje zemre të shpejtë apo periudha të parregullta. Megjithatë, kjo është vetëm një pjesë e vogël e asaj që do të duhet për të vënë disa kohë. Në kohën kur trupi juaj do të hyjnë në fazën e parë të menopauzës, presin probleme më të mëdha në gjendjen e tij.

Një listë e plotë e shenjave të hershme të menopauzës tek gratë:


 • shkelje dhe ndërprerja e plotë e ciklit të menstruacioneve;

 • Tides, i shoqëruar nga një ndjenjë të mprehtë të ngrohjes të fortë në gjysmën e sipërme të trupit - ato mund të marrin deri në një orë, duke shkaktuar pagjumësi, djersitje, i dobët;

 • djersitje, e cila mund të jetë bujar;

 • Pagjumësia, e cila është e vështirë për të trajtuar edhe procesin ilaçe;

 • një nga simptomat e menopauzës të hershme të grave është dhimbje koke monoton dhe i mërzitshëm që mund të rritet në një migrenë;

 • gulçim shortness;

 • marramendje, i shoqëruar nga nauze dhe zhurma në vesh;

 • mundi të shpejtë të zemrës dhe dhimbje të muskujve kardiak;

 • një shenjë e menopauzës të hershme mund të jetë gjithashtu një ndryshim të mprehtë në presionin e gjakut, zakonisht në një mënyrë të mëdha;

 • lëkundje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në gjymtyrë, mpirje përhershme e një apo më shumë gishtërinjtë apo duart;

 • efekti i "milingonat zvarritje" - simptomë gjithashtu shumë e zakonshme të menopauzës të hershme;

 • dhimbje prapa, prapa, joints ose muskujt, të cilat mund të sinjalizojnë praninë dhe zhvillimi ishte nedolikovani ose artrit, osteoarthritis, osteoporozën dhe sëmundje të tjera;

 • lodhje, irritim, ankthi, depresioni, hutim dhe harresa;

 • sytë e thatë, vaginë, gojë;

 • për të filluar simptomet menopauzë dhe përfshijnë kërkojnë të shpeshta të zbrazët fshikëz apo mosmbajtjeje urinar;

 • reduktuar dëshirën seksuale;

 • shtim në peshë. • Menopauza mujore në fillim  Ata ishin dhënë vëmendje të veçantë si gjakderdhje mujore nga vagina humbet periodiciteti i saj janë të pakta dhe të zhduket krejtësisht. Megjithatë, nëse hëna ishin në kohë të gabuar, kur kulmi është në aktivitet të plotë ", atëherë kjo mund të tregojë një problem me shëndetin, tumoreve, inflamacion apo infeksion grave.


  Si për të mbijetuar shenjat e para të menopauzës?  Së pari ju duhet të kuptoni se kjo është një fazë e natyrshme e zhvillimit tuaj, jo një sëmundje dhe nuk duhet të detyrojë që ju të ndiheni të pafavorizuara. Fëmijët janë rritur, e themeluar karrierës, jeta vazhdon Përdorimi kohë të lirë për të mbështetur shëndetin e tyre, më shumë se mjekësia moderne ofron një përzgjedhje të madhe të drogës që mund të qetësuar shenjat e fazave të hershme të menopauzës dhe manifestimet e tij të mëvonshëm. Mësoni veten për të ushtruar, të ushqyerit, jetën aktive shoqërore dhe seksuale. Mos hezitoni të pyesni gjinekologun tuaj, simptomat e hershme menopauzë janë duke pritur për ju për të ardhur dhe se si ata bashkëjetojnë.