Shenjat e para të menopauzës tek gratë

45 vjet pak njerëz mendojnë se e menopauzës si menopauza ndodh shpesh të dhimbshme si fizikisht dhe emocionalisht. Për të çuar përpara për t'u përgatitur për këtë hap të pashmangshëm dhe mos ki frikë prej tij, e konsiderojnë shenjat e para dhe manifestimet e menopauzës tek gratë dhe burrat.

Simptomat e para të menopauzës


Kjo Gjendja kryesisht pashpjegueshme swings. Kjo simptomë është pasqyruar fuqishëm jo vetëm në gjendjen emocionale e gruas, por edhe në marrëdhëniet e saj me të afërmit, kolegët. Periudhave të shkurtra e papritur e nervozizëm dhe depresion shpesh shoqërojnë menopauzë, sepse vërejtjet edhe të vogla vrazhdë ose të shkaktojë histeri dhe lot. Për shkak të faktorëve të tillë gjumë të shqetësuar dhe stabilitetin moral.

Shenjat e para të menopauzës përfshijnë variacione në makinë seksi. Kjo është për shkak të paqëndrueshmërisë hormonale. Shpesh ulet në excitability shkak të mungesës së orgasms. Përveç kësaj, Mukoza e thatë vaginale dhe numri i pamjaftueshëm i zgjedhje të çojë në dhimbje gjatë seksit. Por ajo mund të jetë e vërtetë që në mënyrë dramatike rrit epsh, dhe plotëson dëshirën duket e vështirë për shkak të ndjeshmërisë së pamjaftueshme.
Shenjat e para të menopauzës tek gratë të ndikojë në sistemin autonom nervor. Karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:


 • një zgjerim dramatik dhe tkurrja e enëve të gjakut;

 • hot flashes;

 • parregullt mundi të zemrës (palpitations);

 • shkelja e sistemit të tretjes;

 • çrregullime të zorrëve.


 • Nga lëkura shfaqen simptomat e mëposhtme:

 • ndjesi shpimi gjilpërash e lëkurës;

 • kruhet;

 • zvarritje ndjesi;

 • ndjenjë të rreme të ftohtë apo të nxehtit në lëkurë.


 • Sistemi kardiovaskular vuan kur simptomat e para të menopauzës. Hedhur tensioni i gjakut shoqëruar me dhimbje koke, vjellje, marramendje dhe madje edhe humbjen e vetëdijes. Gjithashtu, duke rritur depozitimin e kolesterolit në enët e gjakut një grup të mundshëm të peshë të tepërt.

  Një tjetër simptomë e zakonshme është lodhje dhe dobësi. Mungesa e estrogjenit hormonit privon grua e energji dhe vitalitet, zgjoheni në mëngjes duke u bërë gjithnjë e më e vështirë, vazhdimisht tejkalimin e të qenët i përgjumur.
  Dhe, sigurisht, nëpërmjet reduktimit të hormoneve të trupit, ndërprerë ciklin menstrual. Menstruacioneve bëhet alokimi i parregullt në menopauzë është shumë të pakta, shumë intensive, që zgjat deri në gjakderdhje. Shpesh cikli është i shoqëruar me dhimbje në zonën e legenit dhe të ulët mbrapa.

  Shenjat e para të menopauzës në meshkuj


  Në moshën 50-70 vjeçare kap menopauzës dhe burrave. Simptomat e saj kryesore janë të ngjashme me menopauzës femër:

 • hot flashes;

 • skuqje e fytyrës dhe duarve;

 • marramendje;

 • rrahje zemre të shpejtë;

 • ndjenjë e lodhje të vazhdueshme;

 • bie në presionin e gjakut.


 • Përveç kësaj, ulur ndjeshëm libido dhe potencë, mosfunksionim ngrerë ndodh. Kjo zakonisht ndodh gradualisht, duke filluar me britmë të shkurtër të shpejtë dhe të akteve seksuale. Zvogëlon numrin e spermatozoideve që prodhohen dhe spermatazoidov përqendrimit.

  Probleme të ngjashme prishin gjendjen emocionale e njeriut, humbja e besimit dhe depresioni.
  Ashtu si gratë, prodhimi i hormoneve seksuale në periudhën e menopauzës mashkullore është reduktuar ndjeshëm, por në këtë rast androgens. Si rezultat, ndryshimi i lëkurës dhe muskujt, ata bëhen të butë dhe obvysayuschymy. Përveç kësaj, nuk ka shtim në peshë, sidomos yndyrë dukshme në kofshët dhe mollaqe.

  Si për të vonuar menopauzë?


  Për fat të keq, të vonojë fillimin e menopauzës nuk është e mundur, kjo periudhë është plotësisht e natyrshme, dhe kur të vijë koha, ai do të vijë patjetër. Ju vetëm duhet të përgatitemi për të, për të shqyrtuar mënyrat për të lehtësuar simptomat e menopauzës dhe të mësojnë të pranojnë trupin tuaj në këtë fazë. Dhe, sigurisht, nuk ndalet për të shijuar jetën.