Karakteristika Lunar para menopauzës shëndetin e femrës

Periudha e tranzicionit nga fillimi i zhdukjes së funksionit riprodhues para menopauzës është quajtur menopauzë. Më të hershme të mundshme manifestimet e saj në moshën 40-45 vjeç. Ka raste kur menstruacionet ndalet shumë më herët: në 28-30 vjet. Mjekët rezolutë në këto situata të jashtëzakonshme si vijon: aksioneve fiziologjike përfundimi i vezëve. Por shumica e grave në një muaj ose më pak të rregullt në një mesatare prej 50 vjetësh.
Para se menopauza trupi fillon duke u përgatitur për një tjetër mënyrë e ekzistencës: nga pjellorisë neutralizuar, i cili siguroi funksionimin normal të sistemit hormonal. Në të, ka ndryshime të lidhura me moshën që kryesisht ndikojnë në menstruacioneve. Faza veçanërisht e vështirë fillestare të menopauzës premenopausal. Ajo është atje me të gjithë shkëlqimin e shprehur të gjitha "charms" të kësaj periudhe të vështirë. Por, para tij në jetën e grave, ka shumë vështirësi që lidhen me fillimin e rregullimit hormonal.


Përmbajtje

Preklymaks - Pregaditja për Menopauza
Features mujore për menopauzë të hershme
Çfarë duhet të bëni në rast të simptomat e para të menopauzësPreklymaks - Pregaditja për MenopauzaKëto ndryshime pakapshme dhe delikate në shëndetësi, duke filluar në fushën e 40 vjet, referuar preklimaksa tregon. Ajo është në këtë moshë të seksit të drejtë kanë filluar të vëreni qartë se ritmi i njohur i funksioneve fiziologjike filloi shkelje. Prodhimi zvogëluar ovarian i estrogjenit dhe progesterone reflektuar kryesisht në normën e oocyte maturimit dhe të çojë në dështimin e ciklit menstrual. Çfarë është ajo e shprehur?

Në formën më të thjeshtuar, është si vijon: nga pubertetit trupin e çdo gruaje në vezoret çdo muaj formuar follicles. Ata janë lëngun e mbushur qese të vogël brenda të cilit është veza. Mesatarisht, 14 ditë nga fillimi i ciklit menstrual mëparshëm pjekur ruptures gjëndër. Kjo lejon vezë për të dalë. Ajo gëzon tuba fallopiane dhe lëviz atë në mitër. Kohëzgjatja e rrugës - rreth 3 ditë. Nëse gjatë këtyre ditëve nuk ka fertilizimit, vezë gradualisht vdes dhe bie. Ajo vjen off së bashku me mukozën e mitrës. Ky proces quhet menstruacioneve.
Para se të rregullohen menopauza në vite të ndryshme duke filluar shkelje mekanizëm. Në ndërveprimin e estrogjenit me progesterone çekuilibër vërejtur që ndikon në rritjen procesin ripening vezë e përgatitjes mukozës në pritje të saj në mitër, fazën e refuzimit. Kjo është arsyeja pse shumë gra nuk paraqitet para dhimbjen e natyrshme, përkeqësimit të shëndetit, duke ndryshuar kohën dhe intensitetin e menstruacioneve.

Features mujore për menopauzë të hershmeKa disa simptoma që mund të ndihmojnë të identifikuar kulmin afrohet. Shqetësuar për pamjen e tyre nuk është e nevojshme, i arsyeshëm duhet të përgatiten për ndryshimet e ardhshme fiziologjike. Gjatë kësaj periudhe të jetës trupi i gruas dhe sidomos sferën e saj seksuale kërkojnë qëndrim më të kujdesshëm dhe të vëmendshëm. Ajo duhet të jetë së paku një herë në vit për të caktuar një vizitë gjinekologu-endokrinolog. Kjo ndihmon ndryshimet e pista që ndodhin dhe për të minimizuar lind kundër këtij siklet sfond.Parë "vistochku" menopauza

muaj të vijë kur ata ju lutem, intervalet midis tyre nuk janë të ekspozuar ndaj ndonjë sistematizim;
Duket periodikisht palpitations;
peshë mund të rrisë ndjeshëm pa arsye;
çrregullime të gjumit ndodhin më shpesh;
ka një rritur paqëndrueshmëri emocionale;
thatësi, kruarje në zonën gjenitale;
papritmas ndodhin sulmet e depresionit, apati, tearfulness, i cili së shpejti do të kalojë pa u vënë re;

Si të "sillen" në muaj gjatë kësaj periudhe

ka një rritje graduale parregullsi menstruale. Disa herë në vit ai mund të jetë e paqëndrueshme, dhe pastaj - kthehet në normale. Me kalimin e kohës, këto shkelje të fillojë të ndërtojë dhe të muajit që vjen është e paparashikueshme;

ka ndryshimet në numrin e zgjedhje. Ata vijnë me intensitetin ndryshme: a rëndë, shumë të pakta;
Kohëzgjatja e epitelit përjashtimi mitrës dhe rritet unfertilized vezë;
ka dhimbje në bark, e cila është e lidhur me spazma gjatë kontraktimet e mitrës. Ata të shkaktojë disa anijeve clip që furnizojnë në mitër me gjak, dhe në sfondin e indeve të muskujve hipoksi e kimikateve të trupit të lëshojnë në gjak që shkaktojnë shfaqjen e dhimbjes;
intensiteti dhe kohëzgjatja e dhimbjes me shëndetin e përgjithshëm të gjenitale thjesht individuale. Nëse keni sëmundje kronike apo të tjera, kjo sindromë mund të jetë i lidhur me ta, jo me afrimin e menopauzës;

në moshën 40 vjet në rast të dhimbjeve gjatë menstruacioneve (nëse nuk është vërejtur më parë) duhet të i kushtoj vëmendje të faktorëve të mëposhtëm shtjerë ata: prania e pajisjes intrauterine, kontraceptivëve hormonal, proceset inflamatore në zonën e legenit. Nëse ndonjë prej tyre nuk është i pranishëm, atëherë dhimbja që dalin kundër ndryshimeve progresive hormonale;Çfarë duhet të bëni në rast të simptomat e para të menopauzës


Nëse shëndeti ka probleme serioze të vonojë fillimin e ndryshimeve të pakthyeshme do të mirëpresë hormonet. Ai do të mbushë mungesën e substancave të prodhuara nga sistemi endokrin. Terapi zëvendësimi afat-shkurtër zgjat 1-2 vjet.

Është e nevojshme për të siguruar trupit me të gjitha elementet e nevojshme gjurmë dhe vitamina. Vëmendje e veçantë - Grupi B dhe vitaminë E.
Është e nevojshme për të stabilizuar pranimin e produkteve dhe shtojcave që përmbajnë fytoэsteronы. Ajo rrjedh nga substancat bimore që mund të normalizuar nivelet e estrogjenit, kanë funksione antimicrobial dhe anti-inflamator, dhe pengon zhvillimin e tumoreve.
Shpeshta rekomandon që të stabilizojë nivelet e hormoneve dhe shëndetin e përgjithshëm është jashtëzakonisht e dobishme për të marrë antioksidantë në formën e shtesave të veçanta. Kohët e fundit, megjithatë, ka pasur dyshime për korrektësinë e këshillave të tilla. Studimet Bibliotekën Cochrane tregojnë se këto substanca të sjellë trupin më shumë dëm sesa dobi. Çdo grua duhet të në mënyrë të pavarur të vendosin për të marrë shtojcave apo jo të tilla.

Një asistent për të vonuar plakjen dhe zbutur shenjat e para të menopauzës - mjekësi tradicionale. Atë që ajo këshillon në këtë rast? Vetëm disa sprigs e selino dhe nja dy gota të çajit të një gëlqeres ditë të japë një efekt të dukshëm pozitiv. Ajo aktivizon prodhimin e estrogjenit vetë bërë fllad lëng karrote me krem ​​shtuar. Decoctions dobishme yarrow, acaroj, lule kumak, Mallow. Por të ketë parasysh se shumë bimëve përmbajnë substanca të fuqishëm i cili janë të rrezikshme metodë në prani të sëmundjeve kronike. Prandaj, përdorimi i substancave të tretura dhe decoctions duhet të miratohet nga mjeku juaj.

Një mënyrë popullore dhe efektive për të neutralizuar një manifestim të menopauzës - akupunkturë.
Nëse muaj para menopauzës shumë të bollshme, është një rast për të vizituar një mjek menjëherë, si një shtet - dyshohet gjakderdhje mitrës.Provoi se shteti emocionale dhe psikologjike të gruas ka një ndikim të madh në funksionin e tyre hormonal. Optimizmi, ndjekja reagime negative për ngjarjet përreth dhe dëshira për të transformuar ato në emocione shumë pozitive, të kujdesen për veten e tyre të ndikojë pozitivisht edhe në moshën e shenjat e para të plakjes, dhe ndryshimet mujore në ritmin dhe volumin e cila është një nga treguesit e parë të afrohet menopauzës. Ato gra që janë vëzhguar nga afër ndryshimet në shëndetin dhe pamjen e tyre, në mënyrë të konsiderueshme mbeten më energjike dhe më e lehtë për të tolerojë menopauzë.