Menopauza - Simptomat

Në një moshë të caktuar të gjitha gratë të fillojnë në njoftim ndryshime në trupin tuaj. Fytyra duket më shumë rrudhat, lëkura bëhet e butë. Ka shqetësime të gjumit, flashes nxehtë, djersitje. Çdo gjë fillon për të fyejnë ju shpesh ndiheni dobësi dhe gjendja e keqe. E gjithë kjo mund të jenë shenjat e para të fillimit të menopauzës.
Menopauza - një proces i natyrshëm i venitje fertilitetit në femra. Me fjalë të tjera, mundësi e humbur e konceptimit natyrore dhe lindjes.

Sa vjet është arritur menopauzë?


Mosha mesatare e menopauzës tek gratë - 50 vjeç. Por kjo mund të ndodhë si më parë (në 43-47 vjet) dhe më vonë. Në menopauzës është i ndikuar nga shumë faktorë. Për shembull, predispozicion gjenetik, trazira emocionale, stresi shpeshta, puna e rëndë fizike, vendbanimit dhe aktivitetit seksual.

Simptomet e menopauzës


Menopauza është karakterizuar cikël kryesisht shkelje. Shumë gra në këtë periudhë të ndjehen dhe simptoma të tjera të menopauzës, të tilla si djersitje, letargji, t'i shtyer, gulçim. Për shkak të ndryshimeve në gratë hormonale mund të shikojnë thonjtë i brishtë dhe humbjen e flokëve. Por le gjërat e parë e parë.

Kur menopauza, trupi ndodhin ndryshimet globale në nivelet e hormoneve. Kjo është manifestuar nga Tides - ndjenja të shkurtër ngrohjes në fytyrë, qafë, duar dhe gjoks. Lëkura mund të skuq kohë, dhe ju do të ngjarë të përjetojnë gulçim, marramendje, dobësi.
Në lidhje me shkeljen e thermoregulation mund të shkaktojnë djersitje, sidomos gjatë natës.
Simptomet kryesore të menopauzës tek gratë është sosje apo menstruacioneve të parregullta. Në shkelje të ciklit ju mund të vëreni një ndryshim në natyrën e shkarkimit. Shpesh ata bëhen të pakta dhe përfundimisht të zhduket krejt. Ndoshta një situatë tjetër, mujore papritmas mund të zhduken dhe pastaj, për shembull, një vit më vonë, rishfaqen.

Gjatë menopauzës gjysma e bukur e njerëzimit shpesh ankohet për humbje të oreksit seksual. Kjo është për shkak të faktit se trupi i gruas gjatë kësaj periudhe ka një nivel të reduktuar të estrogjenit. Dhe kjo është hormon përgjegjës për epsh. Për shkak të mungesës së këtij hormoni mund thatësirën në vaginë që jep parehati gjatë raportit seksual.
Urinar mosmbajtjeje - gjithashtu një shenjë e mungesës së estrogjenit. Fakti që ul tonin e muskujve të traktit urinar. Kjo nuk do të thotë që ju duhet të veshin një pëlhurë me lajle. Mosmbajtjeje mund të shfaqet pika lirimin e urinës gjatë ushtrimit, kollitjes ose teshtitjes.

Fillimi i menopauzës është e shoqëruar shpesh nga depresioni. Grua humbet aftësinë për të ndjerë gëzim, reduktuar ndjeshëm vetë-respekt. Humb interes në jetën dhe punën. Këto shtete sot janë përshtatur duke përdorur hormonet. Ato duhet të përdoren vetëm me recetë.
Një tjetër simptomat e pakëndshme të menopauzës të hershme është shtim në peshë. Shumë gra, madje edhe ata që ishin të pakta për jetën në këtë periudhë mund të fitojnë kilogramë shtesë. Çdo gjë, përsëri për shkak të ndryshimit të nivelit hormonal. Për të të shpëtuar nga kjo mund të ushqyerit e duhur dhe stërvitje të rregullt. Ushqimi i pjesshëm, mos hani shumë në një kohë. Më të mirë dhe të hani tri herë, por pak. Për të ruajtur të arsyeshme në një të përditshme të rregullt të bëjë ushtrime dhe të shkojë mbi në këmbë.

Menopauza - një episod mjaft të pakëndshme në jetën e një gruaje. Por në sajë të mjekësisë moderne, ne mund të shpëtoj veten nga shumë simptoma dhe për të lehtësuar shëndetin e tyre.