Gjakderdhje gjatë shenja paralajmëruese menopauzë

Të gjitha gratë afrohet moshën e mesme, padashur të fillojnë për të ruajtur informacione në lidhje me kulm ardhshme. Për fat të keq, ajo shpesh ndodh obrыvochnaya nuk sistematizuar. Nëse kaloi nga miqtë apo të fluturonte në formën e thashethemeve, pastaj jo të besueshme. Për këtë arsye, përplot ndërgjegjes japin frikën pabazuara, rritjen e ankthit dhe mosbesim. Kjo është veçanërisht e vërtetë manifestime fiziologjike të tilla si gjakderdhje mitrës gjatë menopauzës. Le të gjetur se çfarë është ajo.

Përmbajtje

Gjakderdhje apo menstruacioneve?

Çfarë e shkaktoi humbje të konsiderueshme të gjakut gjatë menopauzës?
Shenjat e gjakderdhjes në periudhën premenopausal
Gjakderdhje në menopauzë
Çfarë dyshuar mitrës gjakderdhje gjatë menopauzës?
Mjetet juridike popullore për parandalimin dhe trajtimin e gjakderdhje mitrësGjakderdhje apo menstruacioneve?Parregullsitë në sistemin hormonal, shkaktojnë ndryshime të pakthyeshme në trup, në periudhën fillestare të ciklit menstrual menopauza shkaktojë mungesë ekuilibri. Prandaj, për të dalluar atë që është me të vërtetë ndodh, ajo bëhet gjithnjë e më e vështirë. Kjo pikë referimi si terma të përkohshme janë të besueshme. Ka disa shenja të rëndësishme se zgjedhja është me të vërtetë gjakderdhje:
Prania e clots gjakut të mëdha;
gjakut komplet tregon hemoglobinë të ulët;
(shpesh cramping) dhimbje të forta të barkut;
nevoja për shumë më të shpeshta pads ndryshimit;
Kohëzgjatja bollëk kryejë më shumë se disa ditë;
prania e tyre pas kontaktit intim;
dobësi, marramendje, letargji;Çfarë e shkaktoi humbje të konsiderueshme të gjakut gjatë menopauzës?Shkaqet e mitrës gjakderdhje në menopauzë nuk janë aq të ndryshme si në lindje fëmije të plotë. Kryesor i tyre - hormonal. Ajo reduktuar prodhimin e progesterone dhe estrogjenit shkakton ndryshime në rreshtim të mitrës. Komplikojë këtë proces shkelje në sistemin endokrin dhe mosbalancim metabolike. Pra, nëse një grua në një kohë kaq të vështirë në dispozicion për të paktën një nga këto dysfunctions, atëherë ajo është në rrezik dhe thjesht duhet të vizitoni mjekun më shpesh. Ajo do të monitorojë ndryshimet ndodhin dhe të kryejë trajtimin e duhur.
Arsye të tjera:polyps në mitër;
Koagulimit pamjaftueshëm të gjakut;
Proceset commissural në mitër;
endometriosis (rast i veçante adenomyosis, i cili shfaqet si zgjerimin dhe fuzionit e shtresës muskulare dhe mukozës);Shenjat e gjakderdhjes në periudhën premenopausalPremenopausal - pikërisht në kohën kur trupi fillon të rindërtuar në përgatitje për zhdukjen e plotë të pjellorisë. Arsyet janë të njohura: ndryshime në ekuilibrin hormonal dhe moshës lidhur me ndryshimet. Gjatë kësaj periudhe, shumica e grave ende mbetet cikël relativisht të rregullt, por kanë filluar të ndihet zhvillon simptoma të menopauzës. Dallojë menstruacioneve e mitrës gjakderdhje në këtë fazë është e vështirë. Prandaj, ju duhet të përqëndrohet në vijim shenjat:
shkarkimit të ndryshme intensiteti;
Kohëzgjatja nga disa javë deri në disa muaj;
Çdo paqëndrueshme dhe zgjat një kohë të gjatë diktim në sfondin e terapi të hormoneve (duke përfshirë trajtimin progesterone);
anemi;
grupimeve disponueshmërinë;
dobësi, marramendje;Ka dy arsye për këtë problem: kontraceptivëve hormonal dhe disponueshmërinë pajisje intrauterine. Gjakderdhje mund të ndodhë në sfondin e një dozë të gabuar ose dëmtimin e mureve të mitrës janë në atë trup të huaj. Është e kuptueshme që premenopausal funksion ovarian fazë në mënyrë të qëndrueshme venitje dhe kanë nevojë për të mbrojtur kundër shtatzënisë zvogëlohet nga viti në vit. Prandaj, ne duhet të fillojmë për të trajtuar veten shumë më me kujdes dhe të shpëtoj i kontraceptivëve unneeded tashmë. Ky vendim gratë duhet të diktohet nga rekomandimet gjinekologu i saj. Vetëm ai do të përcaktojë se si rrezikun minimal të konceptimit të paplanifikuara një jetë të re dhe, nëse situata kërkon, të caktojë trajtimin e duhur të trupit shtetit.

Gjakderdhje në menopauzëKujtojnë se gjatë kësaj periudhe - faza e shkurtër e menopauzës. Ai vazhdon në shumicën e rasteve më shumë se një vit. Nëse të gjitha shenjat e pranisë së tij, dhe menstruacioneve gjatë mungon dhe nuk pritet, dukuri e gjakderdhje nga mitër të shihet si gjakderdhje. Arsyet për këtë mund të jetë:prania e mundshme e tumoreve në mitër si e keqe dhe të mirë;
Polyps endometrial;
extragenital (jo të lidhura drejtpërdrejt me organet seksuale: sëmundje të mëlçisë, të koagulimit të gjakut, etj)

inflamacion në legen;
çrregullime strukturore gjinekologjike;Gjakderdhje të rënda gjatë aktuale "të thatë" periudhës së menopauzës - menopauza mund të ndodhë vetëm në sfondin e arsyet e mësipërme.

Çfarë dyshuar mitrës gjakderdhje gjatë menopauzës?Në këtë rast është e nevojshme për të marrë masa urgjente: Vonesa kërcënon një komplikime shumë të pakëndshme. Së pari, ne duhet të përpiqemi sa më shumë që të jetë e mundur për të përcaktuar saktësisht se sa i pasur humbjen e gjakut. Nëse kjo ndodh papritur dhe vëllimin e saj tejkalon 80 ml, situata është më shumë se serioze. Ajo duhet të marrë drogë Hemostatic:
Vikasol
Etamzilat
Dytsynon dhe të tjerët.
Është e këshillueshme për të marrë drogë hekuri të plotësoj hemoglobinës
Nuk janë mjete gjakderdhje të menjëhershme ndaluar: Non-ovlon, Rehyvydon, Marvelon, etj
Ndihmon të ndaluar gjakderdhje në vijim: i shtrirë në shpinë vënë në bark të ulët shishe me ujë të ftohtë dhe në mënyrë të shpenzojnë kohë për të vizituar mjekun. Dush ndaluar dhe banjot ngrohtë.Që duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor ose telefononi në një ambulancë, duke i kujtuar e tepërt. Në spital vënë një diagnozë të saktë dhe të përshkruajnë trajtim të duhur. Kjo zakonisht është si vijon:
curettage i uterusit;
apo mbajtur heqjen e menjëhershme të tumorit ose polyps;
Trajtimi i agjentëve hormonal dhe hemostatic. Fokusi i tij kryesor: parandalimin përsëritje;
normalizimin e gjendjes fiziologjike dhe psikologjike;Mjetet juridike popullore për parandalimin dhe trajtimin e gjakderdhje mitrësKëto rekomandime mund të përdoret në lidhje me terapi tradicionale. Por në rastin e alergjive, sëmundjeve kronike, tumoret e etiologies ndryshme, ekstraktet e bimëve e lejuar vetëm me lejen e mjekut.
Supë hithër efektivisht ndalon gjakderdhje gjatë menopauzës. Trajtimi për të marrë të njëjtën sasi të ujit dhe gjethe të thata acaroj, vlim përzierje për 10 minuta dhe për të marrë 1 lugë gjelle çdo 3-4 orë;
Kjo do të ndihmojë për të ndaluar gjakderdhje dhe portokalli zhvishem. Saj më të mirë për të marrë një natyrore, jo një hibrid. Latest importuara shpesh nga Kina. Peel e portokall 5-7 larë dhe derdh 15 litra ujë të valë. Pritja: të paktën 3 herë në ditë për 4 lugë;
Manaferrat pjekur kulpër shtrydh në lëng shtoni sheqer duke rezultuar në një raport prej 1: 2. Trajtimi: shurup gjysmë-holluar me ujë të zier. Pini 2-3 lugë 3 herë në ditë;
Secila nga zonjat duhet shumë mirë e kuptojnë se shëndeti i saj në shumicën e rasteve varet nga vetë-respekt. Ata që ndodh rregullisht në mjeku shqyrton informacion rreth moshës lidhur me ndryshimet e ardhshme, të kujdeset për veten, shumë më pak komplikime fytyrë gjatë menopauzës.