Menopauza në gratë - Trajtimi

Në shumë gra, fjala "menopauza" shkaktojnë panik, por trajtimi i çrregullimeve që dalin në këtë periudhë nuk kanë qenë një problem. Gjëja kryesore në kohë për të parë një specialist, ai ishte në gjendje për të vlerësuar seriozitetin e simptomave dhe ishte në gjendje për të gjetur trajtimin e duhur. Kjo është e vërtetë për të dyja herët dhe të kohës normale të menopauzës tek gratë. Por trajtimi i hershëm (40-50 vjet) menopauza kërkon më shumë vëmendje. Që çdo menopauzës është dështimi hormonal shkaktuar nga dështimi ovarian dhe në qoftë se ajo është e para e mandatit, sqarim i shkaqeve të saj do të jetë e nevojshme.

Simptomet e menopauzës
Fillimin e menopauzës në të gjitha manifestohet në mënyra të ndryshme, ashpërsia e simptomave varet në trup. Tides thelb shoqëruar menopauza (dhimbje koke, flashes nxehtë, pagjumësi, nervozizëm), rrit presionin e gjakut, ul efikasitetin. Në qoftë se një grua drejton një mënyrë jetese ulur ose kanë mentalitet të paqëndrueshme, menopauza mund të jetë i komplikuar.

Si për të trajtuar menopauzë?


Si për të trajtuar flashes nxehtë dhe çrregullime të tjera në menopauzë mund të them një mjek, si çdo trupi është unik dhe kërkon qasje të vet, dhe vetë rastit mund të përkeqësohet vetëm gjendjen e tyre. Gjithashtu rekomandohet një regjim të punës, më shumë shëtitje në ajër të pastër dhe një dietë që përjashton alkool, çaj të fortë dhe kafe. Ju gjithashtu duhet të shikojnë jashtë për yndyrë konsumuar në ushqime është tepricë nuk nevojitet. Është më mirë për të zgjedhur qumësht i skremuar, djathë me yndyrë të ulët dhe të hani jo më shumë se një vezë në ditë. Në anën tjetër ju mund të hani ushqim deti në çdo sasi, si dhe makarona - karbohidratet gjatë kësaj periudhe të jetës është jashtëzakonisht e dobishme. Është e këshillueshme që të përdorni arra. Por kjo është e nevojshme për të kontrolluar veten në përdorimin e yndyrore, djegëse dhe ushqime të kripura.

Nuk janë trajtimet për menopauzë homeopati (herbs), por për të miratuar një mjekësinë popullore është e mundur vetëm me pëlqimin e një mjeku. Sepse mjetet juridike popullore edhe pse mund të lehtësojë simptomat e menopauzës tek gratë, por trajtim mjekësor ata zëvendësohen.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore menopauzë


Më popullor pas recetave mjetet juridike popullore për të trajtuar flashes nxehtë dhe simptoma të tjera të pakëndshme të menopauzës:

  • 2 lugë rigon pour dy gota me ujë të valë dhe të lënë të mbush. Infuzion duhet të merret dy herë në ditë për një gotë.

  • 2 lugë urtë barishte derdh 1/2 litër ujë të vluar dhe le të qëndrojë. Pije nevojë për 2 gota në ditë. Merrni urtë se 3 muaj rresht është e pamundur.

  • Kur mitrës gjakderdhje mirë që të kullotni qese infuzion. Për të bërë atë që ju duhet një lugë gjelle e kuletës copëtuar herbs bariut hedh ujë të zier, le të krijoj dhe pini derisa infuzion të ngrohtë.

  • Kur çrregullime nervore gjatë menopauzës çaj shumë të mirë me BlackBerry. Ju gjithashtu mund të keni atë dhe manaferrat të freskëta.

  • 3. lugë murriz lule pour tre gota ujë të vluar dhe të japin vendas. Infuzion të marrë 1 filxhan tri herë në ditë

  • 20 g gjethe rozmarinë Hidh filxhan me ujë të valë dhe kuzhinier për 15-20 minuta. Rezulton supë të marrë 1/2 h. Lugë gjysmë ore para ngrënies.

  • Bari dhe yarrow Potentilla patë dhe kamomil lule në 10 g, celandine bar - 5 gram dhe përzierje. 1 lugë gjelle koleksion derdh një gotë me ujë të vluar dhe të lënë për 30-40 minuta. Infuzion tendosura marrë 2 gota në ditë.


  • Gjithashtu simptomat menopausal mund të lehtësojë banja me herbs. Kursi i trajtimit 12-14 procedurave.


  • Rrënjët grimcuar e pelin të derdh ujë, të lënë për 2 orë, vlim për 10 minuta dhe tendosje. Merrni një dush gjatë natës, temperatura e ujit duhet të jetë 36-37 ° C.

  • 50 gram e copëtuar patë rrënjët Potentilla të derdh një litër ujë të vluar, vlim për gjysmë ore dhe tendosje. Bath pranojnë në çdo kohë të ditës, temperatura e ujit - 37 ° C.