Terapi Hormonozamestitelnaya për menopauzë - përgatitjet

Në jetën e çdo gruaje herët ose vonë të vijë dështimi ovarian, e cila është quajtur periudha premenopauzalnыm, gradualisht çon në menopauzë. Më parë u mendua se kulm - një proces fiziologjik dhe nuk duhet të ndërhyjnë. Një parashkrimin hormonet femërore gjatë menopauzës mund të shkaktojë më shumë dëm sesa dobi. Ne do të shqyrtojë me hollësi të gjithë "për" dhe "kundër" terapi Hormone Replacement për menopauzë, dhe të japë një përshkrim të barnave më të përshkruara.


Terapia Hormone zëvendësim gjatë menopauzës - përgatitjet
Kushdo që mendon se hormonet seksuale femra shërbejnë vetëm funksion riprodhues, thellësisht të gabuar. Estrogjene janë të përfshirë në mënyrë aktive në rregullimin e metabolizmit, të ruajtur funksionin e trurit, rregullon funksionimin e sistemit kardiovaskular, dhe të ndikojnë në sistemin imunitar. Emërimi në kohë e tableta femra hormonale apo qirinj në menopauzë për të shmangur gjëra të tilla të pakëndshme si osteoporozën, atherosclerosis, shtim në peshë dhe sëmundjes Alzheimer.
Në mesin e drogës për zëvendësimi të hormoneve formular lirimi terapi tabletë, krem, supozitorëve, Llaçe transdermal dhe spirale hormonale.

Në zhvillimin e terapi të hormoneve në menopauzë preferojnë përgatitjet bimor. Lista e plotë hormonet sintetike në menopauzë mund të ndahet në monofaznыe, dy-faza dhe tre faza.
Single-Faza e drogës hormonale në një tabletë të vetme që përmban të dyja estrogjenit dhe progesterone. Pastaj, një dy-faza hormoneve gjatë menopauzës përfshijnë një grup të pilula me ngjyrë, secili përmban estrogjenit ose progesterone dhe pini duhet të jetë në mënyrë strikte në ditë të caktuara. Pranimin e tabletave tilla të lejojë që të formojnë një cikël të rregullt menstrual në primenopauzal dhe postmenopauzë.

Qirinj hormonet në menopauzë është bërë obligim për të eliminuar mosfunksionimin e sistemit urogjenital (thatësi, djegie dhe kruarje në vaginë). Këto barna janë qirinj Ovestyn dhe estriol, dhe ato përmbajnë një dozë të madhe të estrogjenit.


Spirale hormonale në menopauzë
Në kulm që merr gjakderdhje e vështirë dhe të zgjatur shoqëruar rekomandojmë instalimin e pajisjes hormonal intrauterine Mirena. Substanca aktive e këtij spirale - levonorgestrel net progestin. Spiral vendosur në 5 vjet është një parandalim i mirë i hyperplasia endometrial dhe gjakderdhje mitrës.Hormonet gjatë menopauzës - emrat
Këtu janë shembuj të pilula më së shpeshti të përshkruara hormonale gjatë menopauzës dhe emrat e tyre farmaceutike. Shumica e tyre përmbajnë si estrogjenit dhe progesterone, e cila është një parandalimi shkëlqyer i hyperplasia endometrial:

  • në menopauzë që ndodh me klinika hyperandrogenism (flokët e ngritur trupore, thellimin e zërit, humbje e flokëve, rrit lëkurës yndyrë) përshkruajnë Klymonorm, Klementi, çuditshme dhe Tsykloprohynova - ata duhet të marrin 21 ditë (paketimit), dhe pastaj të marrë një pushim 7 ditë;

  • kur shprehu shenjat e plakjes (për lëkurë të thatë, rrudhat) përshkruajnë hormonet që përmbajnë në përbërjen e saj androgens (Hynodyan depo) -Ajo prodhuara në zgjidhjen dhe është caktuar një injeksion një herë në muaj;

  • gratë që kanë pasur një hysterectomy, droga estrogjenit emëruar vetëm.
  • Kështu, me fillimin e menopauzës një grua mund të jetë një grua dhe të jetojnë një jetë normale të plotë në qoftë se një gjinekolog kompetent saktë marr ilaçe e saj për terapi zëvendësimi të hormoneve.