Pagjumësi gjatë menopauzës

Çrregullime të gjumit - një manifestim mjaft të zakonshme e menopauzës tek gratë. Sipas statistikave, në aktivitetin zbehur plotë riprodhues nuk mund të fle çdo pacienti i tretë.
Rreziku i pagjumësi
Mungesa e gjumit të shëndetshëm - një fenomen aspak të sigurt. Mes mungesës kronike të gjumit mund zhvilluar sëmundjet e sistemit nervor dhe kardiovaskulare. Një grua që ka çrregullime të gjumit në menopauzë, bëhet edhe më e irrituar, e thyer dhe të pavëmendshëm. Në këtë shtet, nuk mund të përqendrohen në punë, të kujdeset për familjen dhe kështu me radhë. D. Zakonisht në të qenët i përgjumur gjatë ditës grua ndihet e pakapërcyeshme, por gjatë natës jo për të mbyllur sytë ose të zgjohen disa herë, me vështirësi bie në gjumë përsëri. Kjo është shumë e rrezikshme për të injorojë pagjumësi gjatë menopauzës. Nëse ju nuk mund të relaksoheni me kalimin e kohës një javë për të marrë masa urgjente, ndërsa trupi nuk është yzmotalsya për të kufizuar.

Mënyrat për t'u kthyer gjumë të shëndetshëm
Pjesa tjetër natë duhet të paraprihet nga një seri të procedurave që mungesa e kohës dhe shumë punët e shtëpisë gruaje nuk është gjithmonë e mundur për të zbatuar.
Gjumë të shëndetshëm ndihmon:

 • ventilim i dhomave;

 • linens të freskëta;

 • dyshek bollshme dhe të rehatshme;

 • dush i ngrohtë me vajra Aromatherapy;

 • duke ecur ose ushtrime të frymëmarrjes;

 • çaj bimor;

 • muzikë qetësues;

 • intimiteti.


 • Në të kundërtën, para se të shkojnë në shtrat nuk mund të:

 • watch movies, ulen në internet;

 • ekspresive të dëgjoni muzikë;

 • drejtuar, praktikë;

 • ngrënie fort;

 • alkooli, ëmbëlsirat, pijet kofeynsoderzhaschye.


 • Filloni pagjumësi gjatë trajtimit menopauzës duhet të jetë vetëm për të zbatuar rekomandimet e mësipërme. Nëse problemet e gjumit vazhdojnë përkundër të gjitha përpjekjeve, është thelbësore që të konsultoheni me mjekun që përshkruajnë pilula gjumi. Këto barna janë natyra shumë të ndryshme, shumë prej tyre - perime, sepse ajo dhemb. Merrni një pilulë gjumi i vetëm është shumë e rrezikshme!

  Herbs për pagjumësi

  Permiresimi fle gjatë menopauzës ndihmë recetave kombëtare.

 • Çaj me nenexhik dhe limon balm - herbs brewed një filxhan dhe pije gjysmë ore para gjumit.

 • Supë me kalë dori - Gjethet e thata (1 lugë çaji) ujë të zier; Pas këmbëngulur për një orë, do të thotë që ju mund të pini 50 ml para ngrënies tre herë në ditë.

 • Rosemary tretësirë - lë (3 lugë) këmbëngulin 3 ditë në alkool (1 gotë). Pas lodhje do të thotë të marrë 25 pika para ushqimit tri herë në ditë.

 • Supë cianozë blu - rrënjët grimcuar e bimëve (1 lugë gjelle) pour 200 ml ujë të nxehtë dhe me avull (banjë me ujë) për gjysmë ore. Ftohur me anë të 15 minuta mund të bëjë skemën: 3 - 4 lugë pas vakt. Saved supë në frigorifer.


 • Manifestime të tjera të menopauzës


  Dobësimi i trupit riprodhues të femrës shoqëruar jo vetëm pagjumësi, por edhe:

 • Shkelja e ciklit menstrual, e ndjekur nga ndërprerjes së menstruacioneve;

 • Sulmet e ngrohjes ose ethe me djersitje e harlisur;

 • ulur epsh;

 • hedhje në presionin e gjakut;

 • dhimbje koke;

 • dhimbje në nyje dhe muskuj;

 • brishtësi të kockave, flokëve dhe thonjve;

 • lëkurës dhe rrudhat e thatë;

 • ankth, sulme paniku;

 • nervozizëm;

 • depresioni.


 • Këto manifestime të menopauzës për shkak të bien në estrogjenit dhe estradiol dhe, anasjelltas, rrit nivelet e gjakut të LH, hormoni stimulues i folikulit dhe gonadotropins. Me rritjen e kolesterolit, ndryshimet hormonale është veçanërisht e dhimbshme, pasi që shumë kohë para se gratë menopauzë duhet të fillojë për të udhëhequr një mënyrë jetese të shëndetshme sa më shumë të jetë e mundur: të lëvizur më shumë, hani e drejtë, të monitoruar në peshë.

  Depresioni në menopauzë


  Rreziku më i madh i të gjitha manifestimeve të menopauzës është depresioni. Ajo është diagnostikuar në qoftë se një grua brenda dy javëve të qenë në depresion gjendjen apatike nuk është i interesuar në dashuri, ndjen një ndjenjë të frikës dhe inferioritetit. Zakonisht, gratë largohuni kompania e izoluar vetveten nga miqtë, nuk shkojnë në kontakt. Kjo përkeqëson më tej depresionin në menopauzë. Kjo situatë është jashtëzakonisht e rrezikshme në praninë e humor vetëvrasje, kështu që në shenjë të vogël duhet menjëherë të shkoni te mjeku, dhe mos harroni, se depresioni - jo teka të zonjat, por një sëmundje shumë të rëndë mendore që për fat të mirë shërueshme.