Si për të trajtuar klamidia

Ndoshta infeksioni më i zakonshëm që është seksualisht të transmetueshme - është klamidia. Kjo nuk është një bakter dhe jo një virus dhe mikroorganizëm, e cila ka veti dhe se, dhe më shumë. Klamidia fshehtë, dhe mund të nën kushte të favorshme për të jetuar në trup për vite me rradhë, nuk ka në vetvete dhënë.
Por nuk mendoj se, edhe pse sëmundja nuk ka të ndikojë. Në të kundërtën - gradualisht zhvillohet inflamacion të mitrës dhe shtojca, të cilat në fund të fundit mund të çojë në varfëri.
Si për të trajtuar klamidia?
Gjëja kryesore për të bërë - të zgjedhin mjekun adekuat i cili nuk i neglizhon metodat moderne të diagnostikimit të problemit. Për analizat konvencionale janë shpesh pak informacion. Prandaj, në bazë të infeksionit chlamydial mund të trajtohet pa sukses për një kohë të gjatë, shpesh lëviz në antybyotykoustoychyvuyu formë.

Metodat moderne diagnostike të lejojë që të dini që tensionet e Chlamydia duhet të merren, dhe të përcaktojë antibiotik, e cila është e ndjeshmëri. Pacienti duhet të mbahet mend se në çdo rast nuk mund të zgjidhen për të ndërpresë trajtimin, sepse atëherë sëmundja bëhet më e vështirë për të kuruar dhe shërim mund të duhen shumë muaj.
Si për të trajtuar klamidia në femra?
Gratë dhe burrat janë të trajtimit të pothuajse identike regjim për sëmundje, të cilat përfshijnë një terapi antibacterial agjent, ujitjes, banja me herbs, një kurs të vitaminës terapisë, fizioterapisë dhe ymmunostymulyatsyyu.

Ku klamidia gjetur në një nga partnerët, të dyja duhet të trajtohet, sepse përndryshe ata gjithmonë do të transmetojë infeksionin me njëri-tjetrin, edhe nëse analiza e dytë në rregull.
Gjithnjë e më shumë, mjekët janë kthyer në antibiotikët tetracycline penicilina dhe grupeve që janë shtyrë me mjete më moderne. Sepse klamidia është bërë rezistente ndaj shumica e tyre, por penicilinë e mirë e vjetër "harruar". Droga janë të përshkruara në formë tabletash, dhe trajtimi është tre deri në katër javë.

Klamidia shumohen brenda qelizave, sistemi imunitar është shumë i dëshpëruar, dhe trupi pushon të rezistojë infeksioneve të ndryshme dhe shpesh sëmundje hlamydyynoe nuk është gjetur në mënyrë të izoluar, por është në bashkëpunim me ureaplasma, gardnerellas dhe sëmundjeve të tjera seksuale. Në mënyrë për të ruajtur dhe forcuar sistemin imunitar, janë caktuar adjuvants ndryshme.
Para se trajtimi është marrë të gjitha llojet e testeve për të identifikuar infeksionet paralele duhet shëruar plotësisht, dhe pastaj të fillojë duke u shpëtoj prej klamidia.

I rëndësishëm në trajtimin e klamidia është që të përdorin metodat fizike Therapy - përdorimin e lazer, rryma magnetike, me ultratinguj dhe të tjerët. Terapia e tillë është zgjedhur në bazë të moshës dhe comorbidities.
Si për të trajtuar mjetet juridike popullore klamidia?
Paralelisht, kimikateve të trajtimit tradicionale përdorni decoctions ujitjes dhe infusions e bimëve (lule Calendula, Caragana hryvastaya). Për të rritur funksionet mbrojtëse duhet të marrë xhensen siberian, xhensen, Echinacea, lemongrass kineze.

Si për të trajtuar klamidia gjatë shtatzënisë?
Shpesh patologji gjatë shtatzënisë është klamidia. Në fazat e hershme, kjo shpesh shkakton abort. Nëse jo, atëherë të përshkruajnë një kurs i antibiotikëve pakët, në bashkëpunim me vitamina terapi mirëmbajtjes dhe përgatitjet bimor.
Grupi tetracycline për shkak të ngjarjeve negative është e kundërindikuar në gratë shtatzëna, shpesh përshkruajnë macrolides. Në fund të trajtimit dhe konfirmimin e rimëkëmbjes treguar hepatoprotectors normë, reduktohet funksionit të mëlçisë.

Si për të trajtuar klamidia kronike?
Infeksion kronik me klamidia, e cila ka shkaktuar tashmë dëme të trupit, jo vetëm të kuruar. Mjeku mund të ndryshojë disa regimens trajtimit para se analizat tregojnë mungesën e mikroorganizmave në gjak. Për trajtimin e kësaj sëmundje do të kërkojë koordinuar gjinekolog të punës dhe sëmundjet veneriane.