Si për të trajtuar klamidia në gratë

Klamidia - një sëmundje seksualisht të transmetueshme që transmetohet vetëm nëpërmjet kontaktit seksual. Parandaluar atë shumë më e lehtë se kurë. Është e nevojshme për të përjashtuar seks rastësor, dhe të ndjekin rregullat bazë të parandalimit. Nëse infeksioni ende ka ndodhur, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek i cili do të përshkruajnë trajtim në kohë dhe e duhur. Le të shikojmë për ju se sa për të trajtuar klamidia grave dhe drogës janë përdorur shpesh në të njëjtën kohë.

Si për të trajtuar klamidia: droga


Pra pas diagnozës, duhet të kalojnë testet që do të përcaktojë llojin e baktereve dhe reagimet e tyre ndaj barnave të caktuara. Pastaj mjeku, bazuar në karakteristikat e trupit të femrës, përzgjedh dhe emëron trajtim të plotë. Komponenti kryesor i terapisë - antibiotikët. Droga të përshkruara zakonisht përfshijnë tetracycline dhe macrolides. Megjithatë, disa nga klamidia përshkruar ndonjëherë penicilinë. Nëse ka gra të tjera sëmundje seksualisht të transmetueshme, llojin e antibiotikut është zgjedhur në mënyrë që ajo ndikohet tërësisht. Një pjesë e rëndësishme e trajtimit - emërimi i imunomodulatoreve ndaj pacientëve. Këto përfshijnë barna antivirale që ndihmojnë luftën e infeksionit: Polyoxidonium, Cyclopheron. Ato ndihmojnë trupin të prodhojë antitrupa specifike që reduktojnë efektet anësore të antibiotikëve. Por për të mbështetur sistemin imunitar dhe për të rritur rezistencën ndaj infeksionit duhet të përfshijë një regjim multivitamin, duke rezultuar në microflora normale zorrëve.

Mjete Chlamydia Mjekimi popullore


Nëse ju vendosni për të trajtuar klamidia në shtëpi nga ana e mjekësisë tradicionale, atëherë konsultohuni me mjekun tuaj i cili do të përshkruajnë ilaçe, dhe ju të kombinuar të dyja këto metoda për një shërim të shpejtë. Mjetet juridike më të provuar popullore janë konsideruar dush e bimëve: kamomil, Calendula dhe douching. Gjithashtu edhe të ndihmojë në forcimin e teas imunitar, teas bimor dhe tinktura alkoolit dhe ujit. Droga Beautiful që ndihmojnë ngadalshëm shumëzimin e viruseve në trup janë të teas me majdanoz. Rrjedh e bimëve fillimisht grimcuar imët dhe derdh një lugë gjelle e xhamit të gjelbër me ujë të valë. Zgjidhja është zier pastaj për 5 minuta, mbuluar me një kapak dhe të lënë të ftohtë. Hani para ngrënies do të thotë rreth gjysmë filxhan.

Gjithashtu shumë efektive është zierje e malore mitrës. Është kjo fabrikë renditet e para në trajtimin e klamidia në gratë. Për ta bërë këtë, të marrë barin e thatë dhe alkool për 1: 5. Të gjitha llokoçis dhe të lënë të mbush për një javë. Pini lugë të vogël 4 herë në ditë.
Metodat tradicionale, natyrisht, nuk janë nganjëherë shumë të efektshme, por mos harroni se ndihma e vetme që ata klamidia antibiotikët. Pra, nuk e dëmtojnë veten e tyre shëndetësore.