Klamidia në gratë

Chlamydia në femra përfaqëson një grup të infeksioneve të lidhura të shkaktuara nga klamidia. Nëse nuk trajtohet, sëmundja zhvillohet në një fazë kronike dhe provokon zhvillimin e shumë çrregullimeve në organet riprodhuese.

Siç rezulton klamidia në femra?


Femrat hlamydioz gjithmonë manifestohet në mënyra të ndryshme dhe është inflamacion që ndikojnë në organe. Shumë shpesh sëmundja fillon pa u vënë re dhe ajo as nuk i kushtoj vëmendje të ndjenjat anormale.
Në gjinekologji moderne identifikojnë disa shenja të klamidia grave:


 • Shfaqja shkarkimin verdhë purulent dhe erë të pakëndshme;

 • dhimbje në organet e brendshme gjenitale;

 • djegie të rënda dhe kruarje;

 • dukuri e gjakderdhje intermenstrual;

 • temperaturë të ulët dhe dobësi e përgjithshme.


 • Shkaqet e klamidia në gratë


  Agjentët infektiv Kokkovydnыe janë bakteret brendaqelizore. Ata mund të jetë e gjatë në trup infektuar dhe nuk tregojnë veten, por pas shfaqjes së kushteve të favorshme - mbinxehje, hipotermi, antibiotikët, klamidia fillojnë të shumohen me shpejtësi, duke shkaktuar në këtë mënyrë zhvillimin e shenjat e para të sëmundjes. Periudha e inkubacionit pas kontraktuese infeksionin varion nga 2 deri 4 javë.

  Arsyet kryesore për infektimit me klamidia janë si më poshtë:

 • seksi i pambrojtur me njerëz të infektuar;

 • transmetimit nga nëna tek fëmija gjatë shtatzënisë ose lindjes së fëmijës;

 • higjienës jo personale: duke përdorur të brendshme, peshqir dikujt tjetër dhe t e..


 • Pasojat e klamidia në gratë


  Nëse koha nuk fillon trajtimin, gratë klamidia mund të shkaktojë përçarje serioze të organeve të ndryshme. Kërpudhave mund të infektojnë mushkëritë dhe shkaktojnë konjuktivit, ndikojnë në strukturën e joints, kockat, dhëmbët, të ketë një ndikim negativ në sistemin kardiovaskular. Serioziteti i klamidia është se ai zhvillohet tërësisht në gratë pa simptoma, dhe ata nuk janë edhe të vetëdijshëm për sëmundje. E gjithë kjo çon në faktin se sëmundja zhvillohet në një kronike dhe gradualisht shkatërron shëndetin e një gruaje. Identifikimi praninë e baktereve, në shumicën e rasteve mund të kalohet vetëm teste të veçanta.

  Si për të kuruar klamidia në femra?


  Para se të filloni për të trajtuar sëmundje, të siguruar saktësinë e diagnozës tuaj. Ju nuk duhet të kalojnë një shpifje normale, dhe scraping qelizat nga organi prekur. Gjithashtu, për të konfirmuar diagnozën "klamidia" dhe e përdorur metoda të tjera:

 • Testi farmaceutike;

 • Analiza mikroskopike;

 • Reagimi immunofluorescence;

 • Studimet e kulturës;

 • polimeraza reaksion zinxhir.


 • Chlamydia Mjekimi zakonisht përfshin përdorimin e antibiotikëve që ndikojnë në microflora infektuar. Antibiotikët më efektive përfshijnë doxycycline dhe azitromitsyn. Kur zgjedhjen e një droge, mjeku merr parasysh karakteristikat e secilit pacient: mosha, gjendja shëndetësore, sëmundje kronike, alergji dhe faktorë të tjerë. Përveç agjentëve antibacterial përdorur:


 • Droga antifungal (Nystatin, Pymyafutsyn, Fluconazole);

 • immunomodulators (interferon Polyoxidonium, Cyclopheron dhe timalin);

 • multivitamina;

 • enzimat (pancreatin, Mezim);

 • bacteriofaget dhe probiotics, si dhe droga anti-inflamator lokale (suppositories vaginale, tamponin, zgjidhje për douching).


 • Gjatë trajtimit të një grua duhet të refuzojnë të pranojnë pije alkoolike, produktet e qumështit, dhe seksi.