Simptomat dhe trajtimi i polyps mitrës pa kirurgji

Polyps në mitër - është një sëmundje që zakonisht ka një formë të butë, por ajo nuk duhet të nënvlerësohet. Në organet gjenitale femërore janë duke u zhvilluar dy lloje të polyps. Në qafën e mitrës mund të zhvillojë të ashtuquajturit polip qafës së mitrës, por në barkun e nënës - e polip endometrium. Shumica e polyps mund të trajtohen në mënyrë efektive në shtëpi. Megjithatë, në qoftë se sëmundja është zbuluar në një fazë të vonë, asnjë operacion është e nevojshme. Prandaj, çdo grua duhet të monitorojnë nga afër shëndetin e tyre për të parandaluar ndërhyrje të tillë.
Cilat janë polyps në mitër? Këto janë pjesë të vogla të membranës hypertrophied mukoze në mitër. Polip më të zakonshme që i ngjan një ndërtesë, sepse ajo ka një kapelë dhe një këmbë. Polip pa këmbëve duket rritje trazuar në sipërfaqen e endometrium. Të dyja llojet e tumoreve mund të zhvillohet në pothuajse çdo vend të trupit. Por shumica e polyps rriten në mukozën e hundës, ezofag, sinuseve nofull, litarët vokale në laring, ndonjëherë - në vesh. Ata kolonizuar zorrë, Mukoza e mitrës, anusit. Disa pacientë trashëgojnë një prirje për të zhvilluar polyps në mitër. Pamja e tyre është e lidhur me sëmundjet që janë të përfshira në grupin CAP (sëmundjet infektive që rezultojnë nga sulmet e baktereve Burkholderia mallei).


Përmbajtje
 • Pse ka polyps?

 • Simptomat

 • Është e nevojshme për të trajtuar?

 • Trajtim


 • Supë me plantaryuma

 • Mbledhja Bimor №1

 • Mbledhja Bimor №2

 • Mbledhja Bimor №3

 • Mbledhja Bimor №4

 • Mbledhja Bimor №5

 • Propolisi

 • Uthull douching

 • Canadian Zheltokoren

 • Hidroterapi

 • Celandine

 • Mitër Hog

 • Wintergreen

 • Kërpudha Shiitake

 • Sapun


 • Pse ka polyps?



  Kjo sëmundje nuk është e lidhur me kancerin dhe është më i sigurt se, për shembull, fibroids. Shkaku kryesor i polyps mitrës në tepërt e estrogjenit hormonit. Sepse trajtimi është i nevojshëm jo vetëm për të hequr polip mitrës, por edhe për të krijuar hormonet femra. Si për të bërë këtë, lexoni artikullin tonë sot.


  Shikoni në videon interesante të polyps në mitër:


  Simptomat



  Në fazën e hershme të sëmundjes nuk është duke e bërë vetë ndjerë. Kur polip fillon rritjes aktive në mitër, ka simptomat e mëposhtme:

 • diktim në mes të periudhave të menstruacioneve;

 • gjakderdhje pas marrëdhënieve seksuale;

 • menstruacioneve të zgjatur;

 • parehati gjatë raportit seksual


 • Është e nevojshme për të trajtuar?


  Prania e polyps në mitër të rrezikshëm se në qoftë se nuk trajtohet në gratë mund të bëhet me barrë. Shpesh sëmundja shkakton abort. Megjithatë, në një kuptim të përgjithshëm polyps nuk janë të rrezikshme për jetën.

  Trajtim


  Trajtimi i polyps në mitër mund me sukses të kryejë dhe në shtëpi, duke bërë thirrje për bimët ndihmë të energjisë. Ne ju tregojnë se si ta bëni atë më të shpejt dhe me lehtësi. Mjekësisë tradicionale mund të ju ndihmojë të shmangur kirurgji të kushtueshme dhe të kthehet shëndetin e një gruaje.

  Supë me plantaryuma


  Trajtimi i mitrës plantaryuma polip ndihmë bar (barbarozë vogël). Ne ju rekomandojmë që të përgatisë një supë 2 lugë barishte derdh një gotë me ujë, të sjellë një çiban dhe kuzhinier, e mbuluar për 5 minuta. Pastaj fikur ngrohjes dhe të mbajë ilaç Kapaku 30 minuta. Pi 2 herë në ditë për mjekësi 1 xhami derisa polip plotësisht zhduket.

  Mbledhja Bimor №1


  Efekt të mirë në trajtimin e polyps ne uterus jep një tarifë:

 • Yarrow - 100 g;

 • Oak leh - 100 g;

 • Sage lë - 100 g;

 • Rhizome kupeny - 50 g;

 • Delli lë - 50 g;

 • Barishte Potentilla patë - 50 g;

 • Lule kamomil - 50 g;

 • Lule kumak - 50 g


 • Si për të përgatitur: Mix bimëve. Në 2 lugë përzierje të shtoni 1/2 litër ujë, vlim për 3-4 minuta, pastaj tendosje. Ky ilaç në formën e ngrohjes është përdorur për vaditje e vaginë në gjumit. Ju mund të njomet shtupë në TEAS bimor dhe shkruani atë në vaginë gjatë natës. Trajtimi vazhdoi për aq kohë sa polip plotësisht zhduket. Ky ilaç bimor është e mirë në atë që ndihmon të rivendosur hormonal normale dhe efikasitetin e mitrës.

  Mbledhja Bimor №2


  Një trajtim efektiv recetë e polyps në mitër:

 • Lule yarrow - 30 g;

 • Lule kumak - 30 g;

 • Oak leh - 30 g;

 • Kasollet e barit - 30 g


 • Si të gatuaj: 4 lugë barishte pour 1 litër ujë dhe kuzhinier, e mbuluar për 15 minuta. Pastaj ju lënë supë mbush per 15 minuta dhe tendosje. Përdor ilaçe merren organet gjenitale të ujitjes, mundësisht në mbrëmje. Para se të kryejë procedurën, sigurohuni që të lëngshme nuk është shumë e nxehtë dhe jo shumë të ftohtë. Trajtimi vazhdoi deri në zhdukjen e plotë të polyps në mitër.

  Mbledhja Bimor №3


  Nga polip në mitër të shpëtuar këtë ilaç:

 • Oak leh - 30 g;

 • Kamomil - 30 g;

 • Balsam lë - 30 g;

 • Salvia officinalis Lë - 30 g;

 • Barishte trumzë - 30g


 • Si të gatuaj: 3 lugë përzierje barishte pour 1 litër ujë. Kuzhinier 10 minuta, pastaj një tjetër 30 minuta insistojnë. Kjo zierje duhet të kryejë ujitjen çdo ditë të tjera për 2 - 3 javësh. Pastaj të marrë një pushim dhe nëse simptomat polip vazhdojnë, përsërisin kursin. Në përgjithësi, shkalla më e ujitjes këtë ilaç keni shpenzuar, aq më mirë do të operojë sistemin tuaj hormonal femër - sepse ne e dimë se për shkak se hormonet duket polyps. Këto barëra edhe normalizimin tonin e mitrës.

  Mbledhja Bimor №4


  Sa më shpejt që ju të vini re simptomat e para të polyps përgatitur këtë ilaç:

 • Yarrow - 100 g;

 • Oak leh - 100 g;

 • Sage lë - 100 g;

 • Grass plantaryuma - 50 g;

 • Rhizome Ophiuchus - 50 g;

 • Delli lë - 50 g;

 • Barishte Potentilla patë - 50 g;

 • Lule kamomil - 50 g;

 • Lule kumak - 50 g


 • Pryhovlenye: Grass përzierje, marrin 2 lugë përzierje dhe pour 1/2 litër ujë, vlim për 3 - 4 minuta, tendosje dhe të përdorin ujitjen ngrohtë e vaginës në kohën e gjumit. Ju mund ta bëni këtë ilaç swabs ose larë vulvë e tyre gjatë gjithë ditës. Sa më gjatë që të vazhdojë kursin e trajtimit, aq më i qëndrueshëm do të jetë efekti.

  Mbledhja Bimor №5


  Nga polip në mitër të ju kursejnë mbledhjen e mëposhtme:

 • Lulet janë hithër e bardhë - 100 g;

 • Lule kamomil - 100 g;

 • Yarrow barishte - 50 g;

 • Çantë barishte gra - 50 g;

 • Hypericum - 50 g;

 • Mint lë - 50 g;

 • Lule kumak - 20 g;

 • Kone hop zakonshme - 20 g


 • Herbs përzierje, të marrë 1 lugë çaji papërpunuara derdh një gotë me ujë të valë, nën mbulimin për 25-30 minuta. Merrni një pije të nxehtë para se të shtrat. Para se të pijshëm, tendosje atë. Trajtimi vazhdoi deri në zhdukjen e plotë të polyps në mitër.

  Propolisi


  Në trajtimin e polip mitrës mund të ndihmojë Propolisi. Ky agjent bioactive edhe në se ajo nuk ka contraindications dhe mund të përdoret edhe në gratë shtatzëna. Propolisi mund të përdoret edhe nga jashtë dhe brenda vendit. Pra, çdo mëngjes në një stomak bosh është e rekomanduar që të bëj një pjesë të vogël të Propolisi (ose e vënë atë në faqe). Në natën, kuzhinier swabs mira mjekësore: pour 5 g të produktit 100 ml ujë të vluar, prisni disa minuta, pastaj thith një shtupë dhe shkruani ato në vaginë. Shumë shpejt në polip në mitër nuk do të ketë gjurmë. Gjithashtu ju duhet të dini se tamponin me Propolisi dobishme kur aplikohen erozioni, Endometrioza dhe mitrës. Në përgjithësi, ky produkt i domosdoshëm për shëndetin e grave.


  Uthull douching


  Për të ndihmuar në trajtimin e polip mitrës mund të përdoren zgjidhje të ujit për ujitje e uthull. Ky ilaç është e mirë në atë që e ndryshon pH në vaginë, duke ndaluar rritjen e qelizave polip. Për të përgatitur zgjidhje, ju duhet të përzierje 2 lugë uthull me një gotë me ujë të ngrohtë. Douching duhet të përdoren çdo ditë, derisa të gjitha simptomat e pakëndshme të zhduket. Përveç kësaj ju mund të përdorni trajtime polyps tjera në mitër.

  Canadian Zheltokoren


  Kjo punë unike fabrikë do të ndihmojë të krijojë dhe të kryejë një trajtim të kancerit efektive polip, sepse ajo përmban phytoestrogens. Lugë gjelle zheltokornya kanadez derdh një gotë me ujë të vluar, të mbuluar dhe të lënë për 15 minuta, pastaj tendosje. Rezultuar douching Infuzion shpenzojnë çdo mbrëmje deri zhdukjen e plotë të polyps në mitër. Përveç kësaj është e mundur për të trajtuar mjete të tjera popullore.

  Hidroterapi


  Për të stimuluar qarkullimin e gjakut nëpër qafën e mitrës (e cila do të rozsmoktaty polip) mund të përdoret alternuar të nxehtë dhe të ftohtë dush ulur. Plotësoni një tas të madh me ujë të nxehtë dhe kapacitet tjetër - të ftohtë. Uluni në ujë të nxehtë për 3 minuta, pastaj Transferimi dush të ftohtë për një minutë. Përsëriteni 3 herë, duke përfunduar me procedurë të ftohtë dush dhe menjëherë të veshin veshje të ngrohtë. Përdorni banja kontrast një ditë për të përfunduar zhdukjen e polyps në mitër.

  Celandine


  Ajo është një mjet të efektshme për trajtimin e polyps në mitrës - një celandine. Megjithatë, mos harroni se kjo bimë është helmuese, kështu që nuk do të kalojë dozen e rekomanduar.
  Kështu që ju duhet të marrë 1 filxhan herbs copëtuar të freskëta celandine, të vendosur në një termos dy-litër dhe derdh ujë të valë (nëse termos përdorni ndonjë anije, por të përfundojë e saj të ngrohtë batanije). Insistojnë do të thotë 10 orë, pastaj tendosje, derdh në një kavanoz dhe ftoh. Në javën e parë çdo mëngjes keni për të marrë një gjysmë lugë çaji infuzion celandine, javën e dytë - 1 lugë çaji, pastaj një javë të marrë 1 lugë gjelle e mjekësisë për 4 javë të rritet doza tuaj për 2 lugë, dhe pastaj gradualisht të zvogëlojë dozën për 1 lugë çaji. Pas një kursi të tillë zakonisht polip mitrës është lënë asnjë gjurmë, por në raste më të rënda, trajtimi duhet të përsëritet (duke bërë një pushim dy-javor). Përveç kësaj, ju mund të përdorni të përditshme celandine dush infuzion, ose të përdorë mjete të tjera të trajtimit polip në mitër.

  Mitër Hog


  Mitra është Hog më i famshëm do të thotë të gjitha sëmundjet femra, duke përfshirë, nga polyps në mitër. Trajtimi si vijon: 1 lugë gjelle e barishte të thata derdh një gotë me ujë të vluar, prisni derisa infuzion ka ftohur, tendosje dhe për të marrë një gjysmë gotë 2 herë në ditë para ushqimit. Përveç kësaj, ju mund të përdorni një trajtim të ndryshëm të mitrës mjete polyps popullore (p.sh. zgjidhje acetik douching).

  Wintergreen


  Kur polyps në mitër të ndihmojë Pyrola. Kjo barishte jo vetëm që heq tumoreve, por puna do të rifillojë mitrës normale, lehtësimin inflamacion dhe lehtësimin e erozionit (në qoftë se të gjitha këto sëmundje të keni një të tillë). Infuzion përgatitur nga Wintergreen kështu: 2 teaspoons herbs krijoj në një filxhan termos me ujë të valë dhe të lënë për 2-3 orë. Një ditë ju duhet të pini drogë pjesë të vogla. Mos harroni se të kalojë dozimin nuk është e rekomanduar (ajo është e mbushur me komplikime). Trajtimi vazhdoi deri në zhdukjen e plotë të polip mitrës.

  Kërpudha Shiitake


  Gratë që vuajnë nga polyps në mitër, ju merrni të thata kërpudha shiitake. Muzik 100 g papërpunuara derdh 15 litra ujë të ftohtë zier. Mbyllni kapakun dhe të lënë në një vend të ftohtë të errët për 2 javë. Pastaj tendosje bimeve dhe të përdorni për douching 2 herë në ditë. Së shpejti polip vendosmërinë. Kërpudha Shiitake edhe eliminimin e sëmundjeve të tjera të mitrës - Endometrioza, miomes dhe madje edhe kancer në fazë të hershme.

  Sapun


  Çuditërisht, sapun zakonshme ndihmon në polip resorption në mitër. Thjesht prerë një sapun në copa të vogla (në lidhje me madhësinë e një qiri mjekësore), dhe të hyjë në vaginë gjatë natës. Deri në mëngjes shpesh do të thotë të zhytur plotësisht. Nëse jo, soaps nga vaginës natyrisht. Procedura përsëritet çdo mbrëmje deri resorption plotë të polyps në mitër. Rastësisht, sapun është shumë i mirë për mëllenjë.